klima

Inseminacja

23 postów w tym temacie

Podpowiedzcie proszę .Lepiej inseminować lepszym nasieniem ale droższym czy może dużo tańszym ale nie sprawdzonym ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

:)No to zależy od krowy.Jeśli jest wysoko mleczna i z rodowodem to zdecydowanie lepszym nasieniem.Jeśli to pierwiastka to można testem.

Nie wiem jakimi sie przesłankami kierujesz pisząc, że pierwiastkę można zacielać  bykiem testowym , z doświadczenia wiem że testowymi byczkami nie inseminuje się jałowic , a z tego względu, że nie wiadoma jakie maja porody. jałowice jak pewnie wiesz nie maja jeszcze tak dobrze rozciągniętego otworu przez który wydostaje się cielak( nie wiem jak to sie fachowo nazywa). to tylko moje skromne zdanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam.Chciałbym dowiedzieć się czy zastrzyki na pęknięcie

pęcherzyka sprawdzają się? Proszę o opinie i praktyczne spostrzeżenia. :( 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podanie np. Bioestrowetu po inseminacji znacznie zwiększa prawdopodobieństwo zapłodnienia. Jednakże nie jest to metoda na stałe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

czy to tylko moja obsesja ;)ale nie wierze wetowi!inseminując może oszukać,skąd ja mam wiedzieć czy w tej pipecie jest w ogóle nasienie!tak mnie naszło ostatnio bo mam strasznie dużo powtórek,nawet po 4-razy,co o tym myślicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie sadze zeby był az tak perfidny:)..i nie spotkalem sie z takim zjawiskiem....a powtórki to najczesciej błedy zywieniowe..lub stany chorobowe:),,choc napewno inseminatorzy tez popełniaja wiele błedów..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tak nie można stawiać sprawy, myślę że dobór powinien być uzależniony od parametrów które chcesz poprawić i celów jakie chcesz osiągnąć, możesz wydać niedużo, ale także sporo, było kilka topowych buhajów, które sprzedawały się jak świeże bułeczki, rozsądny dobór nasienia do inseminacji...wiem że to ogólnikowe stwierdzenie, ale każdy przypadek powinien być indywidualnie rozpracowany

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Całe szczęście, że ten problem mnie mało dotyczy. Na krowy poniżej 2 słomek a na jałówki trochę ponad 1. Fakt, że nie mam 10 tysięcy, ale te 7700 od krowy sprzedałem w poprzednim roku kwotowym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czesto zastanawiam sie czy inseminator moze nie przyjechac do zapłodnienia bo np....jest tez człowiekiem i ma prawo do imprezy :o,....czytaj zycia prywatnego :o..itd....bo zdarzaja sie takie przypadki?:o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobry inseminator ma na takie przypadki zastępstwo u kolegów. Bynajmniej powinien mieć, bo życie płata różne figle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja robiłem, ale jakiś czas temu w MCHiRZ w Brześciu. Kosztowało to ok. 1000 zł, a czy warto to chyba zależy od indywidualnego przypadku. Wydaje mi się że na dzień dzisiejszy jak się ma stadko ok 25-30 dojnych to się to opłaca bo każdy grosz który pozostaje w gospodarstwie jest bardzo cenny. Poza tym zawsze lepiej jest samemu wybrać buhaja a nie inseminować HF-em za 50, 80, czy może za 100 zł.. Bo dokładnie tak to wygląda u okolicznych inseminatorów. Jeśli masz w okolicy lepiej i jest konkretny fachowiec to lepiej rozważyć. U mnie np. w okolicy to już kilku chłopaków ma kursy i sami sobie inseminują.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

słyszałem od jednego hodowcy, że unasienniał ze skutkiem pozytywnym więcej niz jedną krowę z jednej słomki. próbował ktoś takich cudów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam! Chciałam zapytać jak jest u was, inseminujecie cały czas czy może zainwestowaliście w buhaja w tym trudnym czasie? Jakieś info odnoście ciągłości pracy firm sprzedających nasienie? Bo obawiam się trochę, że przestaną dowozić i rozważam zakup buhaja. Co radzicie? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Spuścić krowy-same do byka trafią.

Maciory do knura dreptały.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale sęk w tym, żeby nie skopać pracy genetycznej, a wiadomo jak z bykiem może być,  nigdy nie wiesz czy nie pójdziesz dwa kroki w tył w nowym pokoleniu. Wiem, że wchirz i shiuz jeżdżą ciągle, obiło mi się o uszy, że holenderska genetyka plus też rozwozi, ktoś może coś powiedzieć w ich teacie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się