baca56

genetyczna bezrożność

1 post w tym temacie

Część moich krówek rodzi się bez rogów - jakieś 20%. Wśród chłopaków zdarza się to znacznie rzadziej, ale mam już drugiego buhajka, który wprawdzie rogi ma, ale bardzo mizerne, jakby szczątkowe. Rasa generalnie jest mocna w rogach - Salers. Czy ktoś może mi wytłumaczyć ten fenomen?

Rozumiem, że wśród przodków musiał być jakiś bezrożny osobnik, i ta cecha się "wymendlowuje", ale to nie wyjaśnia sprawy...

Teoretycznie bezrożność jest dominująca, zatem przy przypadkowym rozkładzie powinno być 75% osobników bezrożnych (rr, rR, Rr), a jedynie 25% rogatych (RR), no i nie powinno być różnicy między płciami w częstości występowania tej cechy.

Jeśli u danej rasy w ogóle występuje gen bezrożności, to tak właśnie powinien wyglądać rozkład.

A w rzeczywistości słyszy się o bezrożnych jako o wyjątkach...

W stanie dzikim można by to jeszcze tłumaczyć selekcją na rożność jako cechę ułatwiającą przetrwanie, ale bydło od bardzo dawna występuje w warunkach sztucznych - hodwca, nie wilk jest czynnikiem selekcjonującym. A nikt przecież nie prowadził celowej selekcji na "rogatość".

Mam z tym teoretyczny problem.

Ktoś może pomóc rozwiązać tę łamigłówkę ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się