BASF

Użytkownicy
 • Content count

  69
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Neutral

1 Follower

About BASF

 • Rank
  Boss

Profile Information

 • Gender
  Not Telling

Recent Profile Visitors

14,691 profile views
 1. Pracuje z Duettem Ultra od wielu lat, od wielu lat jest on stoswany na tysiącach jeśli nie setkach tysięcy hektarów zarówno w zbożach jak i buraku cukrowym. Gdyby faktycznie tak słabo działał to raczej rolnicy by go nie kupowali. Z mojego doświadczenia wiem, że triazole działają w zalezności do pogody ok max. 2-3 tygodnie a w warunkach braku presji chorób nawet dłużej. W opisanej sytuacji powtórny zabieg mógł być konieczny już po dwóch tygodniach, zwłaszcza jesli dotyczy to zeszłego roku z ponad przeciętną ilością opadów w wielu rejonach to faktycznie wręcz konieczny był zabieg już po dwóch tygodniach. Nic Pan nie pisze o dawce, w jakim celu, na jakie choroby nie zadziałał, czy poszedł solo czy w mieszaninie. Pytanie co oznacza stwierdzenie, że pszenica się pozbierała, jeśi były na niej objawy chorób w postaci plan czy nekroz to raczej nie zazieliniły się na nowo, fungicydy nawet te najlepsze tak nie działają. Mogę się domyslać, że np. rośliny były pożółknięte z powodu zbyt dużej ilości opadów i braku możliwości prawidłowego pobierania składników pokarmowych i braku tlenu w glebie, to jest tylko domysł. W takiej sytuacji po pewnym czasie faktycznie mogła nastapić samoczynna poprawa wraz z poprawą warunków wilgotnościowych. Zastosowana mieszanka z pewnością pomogła.
 2. Jeżeli chodzi o ochronę fungicydową zbóż to firma BASF proponuje kilka rozwiązań. Do ochrony plantacji prowadzonych mniej intensywnie polecamy zastosować w T1 Duett Star w dawce 1,0l/ha zaś w T2 Duett Ultra w dawce 0,6l/ha Jeżeli chodzi o plantacje prowadzone intensywnie to nasza firma opracowała kilka rozwiązań. Pierwszym z nich jest kombinacja Capalo(T1) w dawce 1,5l/ha + Osiris(T2) w dawce 2,0l/ha lub Capalo(T1) w dawce 1,5l/ha +Adexar Plus (T2) w dawce 1,5 l/ha lub ochrona trzy zabiegowa Capalo (T1) w dawce 1,0-1,5 l/ha + Adexar Plus (T2) w dawce 1,25 l/ha + Osiris 1,5l/ha (T3)
 3. Produkt Caryx zalecamy zastosować w momencie kiedy rzepak odbuduje rozete liściową i osiągnie wysokość 15-20 cm - znajdzie się w fazie początku wydłużania pędu głównego ( BBCH 31-32). Jeśli plantacja jest wyrównana nie widze potrzeby dzielenia dawki Caryxu, zalecamy stosować jedną dawkę 1,0 - 1,4 l/ha. Badalismy mieszanie Caryxu z nawozami dolistnymi firmy Adob, produkt bardzo dobrze miesza się z nawozami dolistnymi. Prawo zezwala na stosowanie środków ochrony roslin w dawkach niższych niż wskazuje etykieta, jednak na odpowiedzialność stosującego, tak więc jeżeli rolnik chce dzielić dawkę Caryxu wiosną przy okazji dokarmiania dolistnego, może to zrobić jeżeli drugi zabieg wykona maksymalnie do 10-ciu dni po pierwszym zabiegu.
 4. Jesli chodzi o jesienne zwalczanie chwastów zarówno dwu jak i jednoliściennych polecamy nasz herbicyd Maraton 375 SC w dawce 4l/ha z dodatkiem 5g preparatu opartego o chlorosulfuron jesli w płodozmianie na tym polu był wczesniej rzepak. Zwalczanie jesienią chorób nie jest działaniem bardzo popularnym i stosowanym raczej wyjątkowo chyba, że mamy do czynienia z bardzo wczesnymi siewami i objawami chorób. Wtedy z zalezności od występujących chorób nalezałoby dobrac preparat. Fungicydy z naszej oferty nie maja rejestracji do jesiennego stosowania. Jeśli wiadmo jakie patogeny wystepują, możemy podpowiedzieć odpowiedni produkt, jednak decyzja o stosowaniu będzie należała do Pana.
 5. Caryx wyroznia się formulacją stworzoną specjalnie dla rzepaku, charakteryzujaca się bardzo dobrym wchlanianiem w porownaniu do standardowych produktow triazolowych. Zastosowany w ciagu dnia w temp powyzej 5 stopni C jest, jest efektywny nawet w przypadku kiedy w nocy temperatura spada ponizej zera. Obecna sytuacja ze wzrostem temperatur nocnych w znacznej czesci kraju sprawia że o przymrozkach mozemy na jakis czas zapomniec i już bez jakiegokolwiek zastanawiania się wykonywac zabiegi.
 6. Mieszanie Tarczy łan z Caryxem w bieżacej sytuacji mija sie z celem dlatego że Nie osiągniemy takiego efektu skrócenia jak po Caryx 1 l/ha Wchłanianie Tarczy łan przy obecnym przebiegu pogody tzn. niskich temperaturach szczególnie nocą (z przymrozkami) jest bardzo słabe (tebukonazol działa od temperatury ok. +12 stopni Celsjusza). Natomiast Caryx już dobrze się wchłania i działa przy średniej temperaturze dobowej +5 stopni Celsjusza. Koszt byłby obniżony, ale w efekcie końcowym uzyskamy niższy plon
 7. Naturalnie, że można;) Można pomieszać coś na samosiwey czyli graminicyd Focus Ultra z nawozami dolistnymi firmy Adob (Basfoliar 12-4-6 S+amino, Solubor, Adob Bor) z środkiem zawierającym alfa-cypermetrynę zarejestrowanym do zwalczaniu szkodników wystepujących jesienią w rzepaku ozimym. Taką mieszanine badaliśmy i nie występowały żadne niepożądane wytrącenia czy też inne podobne.
 8. W sytuacji niewyrownanej plantacji rzepaku zastosowany Caryx nie zatrzymuje rozwoju malych roslin. W momencie kiedy najbardziej zaawansowane w rozwoju rosliny osiagnely już optymalna faze na stosowanie Caryxu czyli 4-6 lisci, stosujemy go! Zalecamy jednak zastosowanie go w dawce 0,7 l/ha lub w sytucji ekstremalnie niewyrownanej plantacji stosujemy 0,5 l i po 7-10 dniach kolejne 0,5 l/ha w drugim zabiegu.
 9. Drogi Panie Rolniku :) liścienienie nie są liśćmi właściwymi, dlatego tą faze w "przypadku odliczania" liczby wytworzonych liści pomijamy. Włąściwa faza zastosowania Caryxu to faza od drugiej PARY liści właściwych = 4 liście właściwe dobrze wykształcone.
 10. najbezpieczniejsza mieszanina w grochu: na początku pojawiania się wąsów czepnych można zastosować następującą mieszaninę: Basagran 480 SL 2 ltr/ha + Butoxone M 400 SL w dawce 0,4 ltr/ha
 11. Ekspert BASF powrócił! Czeka na nowe zapytania!
 12. Jeśli chodzi o stosowanie to jeśli Capalo było zastosowane w dawce 1,5 litra to powinno chronić od 4 do 6 tygodni, oczywiście w zależności od przebiegu pogody oraz intensywności uprawy (gęstość siewu, podatność odmiany na choroby, wysokość nawożenia). Osiris najlepiej zastosować solo od 1,5 do 2,5 litra (u nas w kraju optymalna jest 2,0) Corbel jest nie potrzebny, gdyż Capalo załatwiło mączniaka.
 13. Lintur zawiera dicambę czyli de facto herbicyd będący regulatorem wzrostu. Generalnie zalecałbym ostrozność w łącznym stosowaniu preparatów opartych o dicambę z regulatorami. W praktyce jednak często takie mieszaniny się stosuje, tu jednak na odpowiedzialność stosującego. Druga równie ważna kwestia to faza rozwojowa w jakiej są rośliny na plantacji, Medax Top z CCC idealnie jest zastosować w pierwszym kolanku czyli BBCH 31, natomiast dicamba a co za tym idzie Lintur powinien być zastosowany najpóźniej do końca fazy krzewienia czyli BBCH 30.
 14. To pytanie do Dow Agro, producenta Lancetu. Moim zdaniem jesli skutecznośc na przytulie jest nie wystarczająca lub przytulia jest w zbyt zaawansowanych stadiach rozwojowych to można dodać grodyl. Mieszanka tebuknazolu z prochlorazem i tiofanatem jest ok. Kwestia co kto chce osiągnąć.
 15. Moim zdaniem, wszystkie fazy rowojowe będą przebiegały tak jak zawsze jedna po drugiej tyle tylko, że znacznie szybciej. Moim zdaniem przyroda będzie starała się nadrobić. Jest dużo wody, plantacje są lub będą nawiezione azotem, ma być bardzo ciepło. Ja bym uważnie obserwował plantacje i postępował jak zawsze. Pierwsze zabiegi koniecznie w 31 lub 30, ważne aby nie spóźnić, polecamy 06,l Medax Top z 1 l CCC - 750 SL, jeśli będzie potrzeba to drugi zabieg w życie i pszenżycie w BBCH 37-39 Medax Top 0,3-0,5l. W zależności od odmiany i intensywności wzrostu.