ikcomas

Moderatorzy
 • Content count

  3,032
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  115

ikcomas last won the day on July 24

ikcomas had the most liked content!

Community Reputation

65 Excellent

About ikcomas

 • Rank
  Boss

Profile Information

 • Gender
  Not Telling
 • Location
   środkowy wschód

Recent Profile Visitors

29,009 profile views
 1. Ja wolałbym żeby zostało tak jak jest. Dla mnie łatwiej szukać jak jest oddzielnie. Za duże zamieszanie będzie. Poza tym nie każdy tu sieje rzepak... Głosowanie 1:1 jak na razie :-)
 2. Na youtube jest mnóstwo filmów farmerów z Australii i nie mają najmniejszych problemów z omijaniem pojedynczych drzew dużymi maszynami. Dlaczego ich nie wycięli? To takie proste, ciach i nie ma ale po coś je trzymają. Ja akurat nie mam takich na środku pola ale gdybym miał jabłoń albo gruszę to nigdy w życiu bym tego nie wyciął. Jakieś krzaki czy wyspy to tak zlikwidowałbym; a jeśli chodzi o dołki to w moim regionie nie zawsze się da. Kiedyś dawno temu próbowaliśmy zagospodarować dołek. Zostały wycięte olchy, męki było dużo, uprawione, zasiane a potem przez lata był problem bo trzeba było dookoła jeździć. Zasypać to niemożliwe, za duże góry z obu stron. Teraz znowu olchy rosną i jest stabilnie. Oczywiście ich populacja jest ciągle regulowana ale nigdy do zera.
 3. Na przykład, albo postawić ule, zejść na chwilę z ciągnika i zerwać ekologiczne jabłko, popatrzeć na ptaki, wczoraj 5 jastrzębi się kręciło jak orałem, piękne i blisko podchodziły to można było popatrzeć a w szczerym polu to różnie bywa.
 4. Pośrednik żydek pewnie? Dałeś po prostu się wyłomotać bez wazeliny. Olejarnie przymykały oko bo by kur... nie mieli z czego robić oleju.
 5. A co ma przeszkadzać? omijasz i jedziesz dalej. Taki przerywnik, żeby nudno nie było. Widziałeś pola w Australii? Jak tam omijają drzewa tymi kilkunastometrowymi maszynami? A mogliby wyciąć. Gość w tym roku chciał sprzedać pole i zaczął wycinać stare jabłonki bo powiedział, że potencjalnemu kupcowi będą przeszkadzały. Powiedziałem, że kupię ale pod warunkiem że już nic więcej nie ruszy (chyba nawet mówiłem mu tak jak miał taki zamiar, ale jak wyciął to już był warunek)
 6. To było jeszcze przed denominacją przecie a więc poniżej 10 milionów :-D Nie ma co porównywać jak hektar ziemi kosztował 50 milionów
 7. Po iiiiiiiiiiiiiile????!!!!!! Kruszwicę masz pod nosem i takie ceny? No nie dziwię się, że nie chcecie siać rzepaku. Ja w żniwa sprzedałem po 1520, ale takiej ceny to nigdzie nie widziałem, ba od kiedy uprawiam rzepak to nie pamiętam aby gdziekolwiek tyle było. Pojawiają się kontrakty na nowe żniwa po 1600. Dobrze, że niektórzy odchodzą od tej uprawy - rzepaku starczy od nas :-)
 8. @Pałuczanin81 cały czas to robimy, nawet nie wiesz jak bardzo dużo. Czasem niegroźnych zostawiamy...
 9. A no właśnie, jak to prowadzić? Znaczy się niezależnie od formy posianej pszenicy miotła wyjdzie jak teraz posieję?
 10. Ja dysponuję ozimą Alexander, to cały jeden punkt mniej mrozoodporności.
 11. No wreszcie ktoś na chłodno pisze. Nie no, nie wiadomo ile to nie zaryzykuję. Koszt jarej to jakieś 2000 i potrzebuję tony, no może niecałej. Aaaaa no właśnie, jeszcze kwestia warunków, nie wiem czy będę w stanie zaorać bo tam mokro i glina. Zasadniczo wolałbym posiać teraz niż na wiosnę właśnie dlatego, że wiosną mogę długo nie wjechać. @ansu znaczy ozimą zasiał? Hardkorowcy jesteście, nie wiem czy będę w stanie pójść na taki manewr.
 12. ASF

  Jeszcze garść linków: https://www.cenyrolnicze.pl/wiadomosci/asf/17714-czy-niemcy-ukrywaja-asf-przed-swiatem https://wiadomosci.wp.pl/asf-zbliza-sie-do-poznania-czy-wirus-przyszedl-z-niemiec-6450225622312577a https://www.farmer.pl/produkcja-zwierzeca/trzoda-chlewna/ostatni-moment-by-zapanowac-nad-chaosem-w-zwiazku-z-asf-na-zachodzie-polski,90156.html i komentarz Piotra :-)
 13. Na razie przeczekam to ochłodzenie, co będzie dalej czas pokaże
 14. Tylko dziś, jutro ma być armagedon. Nie, nie zasiałem jeszcze, są inne pilniejsze sprawy na razie. Poza tym miała być przewódka której na razie nie mam, ale teraz to już nie wiem. Może posieję jęczmień albo kukurydzę bo już nie mogę z Wami. Podpuszczacie mnie na eksperyment i biję się z myślami. @jarki wyszło coś z tej Tybalt wtedy?
 15. ASF

  I tak zapomnisz. W kolejności od najniższej: Żółta to strefa buforowa oddziela białą od innych Czerwona to strefa dzików z ASF Niebieska to dziki i świnie z ASF Obszar zagrożony to obszar o promieniu ok. 7 km od ogniska Obszar zapowietrzony ok. 3 km od ogniska 3 pierwsze wyznacza UE, 2 ostatnie PLW. W niebieskiej problem ze sprzedażą ale da się - zazwyczaj niższa cena, chyba są (były?) jakieś rekompensaty, obszar zagrożony i zapowietrzony blokada na 40 dni z możliwością skrócenia do 30. W obszarach wyznaczonych przez weta są też inne obostrzenia, mi.in. zakaz wywozu obornika jak dobrze pamiętam. Pojęcia: ognisko ASF - ASF u świń przypadek ASF - ASF u dzików Ognisko zawsze jest w jednym gospodarstwie, Jedna kropka na mapie - jedno ognisko. Przypadek u dzików różnie, jedna kropka może odpowiadać kilku dzikom w tym miejscu. Jeśli ognisko będzie w białej to różnie bywa, czasem robią niebieską czasem nie, obszar zapowietrzony i zagrożony zawsze jest wyznaczany przy ognisku. Jednak ognisko z niczego się nie bierze, musi być w okolicy dzik z ASF, zazwyczaj się to potwierdza prędzej czy później. A w kanapki z ASF nie wierzę...