ikcomas

Moderatorzy
 • Zawartość

  2526
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  74

Wszystko napisane przez ikcomas

 1. Może ja zacznę. Suma opadów kwiecień-październik 140mm. Rzepak dzielnie stawił czoła, średnia 3,54. Pszenica się niestety poddała. Historyczny najniższy rekord tego gatunku zboża jeszcze nieznany ale coś w okolicach rzepaku. Jęczmień mieszańcowy posiany - trzecie podejście, jest duża szansa, że się uda bo zostało tylko miesiąc zimy. Przypilnowany tym razem, na jesieni wyglądał bardzo obiecująco, aż za gęsto wyszło - żeby tylko mu coś nie odwaliło...
 2. adin, dwa, tri, smatri mienia w głaza... co to kurde Kaszpirowski jest że tak Was zahipnotyzował? Co za bzdury, gdzie ten rzepak miałby zmagazynować ten azot że już mu wystarczy na 5 ton? To czemu by nie powalczyć o 6 albo 7, może nawet 8 przecież potencjalny plon rzepaku jest ogromny.
 3. Deszcz przekształcił się w śnieg a poprzedniego jeszcze dużo zostało
 4. @jarki daaaawno bym przeniósł albo utworzył nowy dział specjalnie dla tego wątku ale to jest luźna dyskusja o pewnym wydarzeniu. Jak to @miwigos napisał temat śmietnik, kto ma przeczytać ten przeczyta a pozostali niech czytają wątki tematyczne. Zostawić, zostawić i jeszcze raz zostawić.
 5. ASF

  A mnie nurtują 2 ważne rzeczy: 1. Jak te pustaki piją nie oblewając się? 2. Jak się podcierają? P.S. po obejrzeniu materiału youtube.com w propozycjach do obejrzenia jako film podobny podało film pt. "Jak było w psychiatryku?" :-D
 6. U mnie śniegu do oporu, pada prawie codziennie więc luzik
 7. ASF

  @lokizom tylko zauważ, że tak jest to przedstawiane w mediach i prowadzone postępowania przez organy ścigania są zawsze w kierunku człowieka. Szukają dziury w całym żeby odstąpić od odszkodowania, które należy się jak psu buda czy spełnił zasady bioasekuracji czy nie. Poza tym jak to organizacyjnie trzeba ogarnąć chociaż w przypadku słomy. Trzeba mieć zapas na 3 miesiące po żniwach (ogrodzony) i przenieść stare baloty po żniwach w inne ogrodzone miejsce żeby zrobić miejsce na nowe a to wszystko nic nie da bo mucha i tak wleci.
 8. U Was też tak gorąco? Miał być taki srogi mróz na dzisiaj a tylko minus 11. To już w poniedziałek było zimniej bo -14
 9. ASF

  http://orka.sejm.gov.pl/Druki8ka.nsf/Projekty/8-020-751_10-2017/$file/8-020-751_10-2017.pdf To masz na myśli? Maksymalna kontrola. Ja się ostatnio zastanawiałem, dlaczego zawsze za wektor przenoszenia ASF do chlewni jest uznawany człowiek. Słomę do ścielenia przywiózł człowiek, za płytko wkopał płot człowiek, z lasu przyniósł wirusa człowiek. Nikt nie zbada sytuacji tak jak np. z pasożytem motyliczki wątrobowej. Żywiciel pośredni – ślimak lądowy, Wektor – mrówki (tu ciekawie bo atakuje jej mózg w ten sposób, że mrówka wchodzi na liśćie traw i czeka na zjedzenie), Żywiciel ostateczny – przeżuwacze. Wiem, że to wirus a to pasożyt, jednokomórkowy vs. wielokomórkowy ale załóżmy, że dzik z ASF zdycha, przylatuje kruk, zjada go, lecąc nad gospodarstwem zrzuca "balast", mucha przylatuje po smakołyki, idzie gospodarz do chlewni, maksimum ostrożności, otwiera pierwsze drzwi chlewni (teleportu jeszcze nie wynaleziono), mucha za nim, rolnik rozbiera się, myje, dezynfekuje, zakłada odzież "chlewniową" która wisi w przedsionku (buforze), mucha czeka nie myje się, rolnik wchodzi przez drugie drzwi, mucha za nim, rolnik zrobił swoje i wychodzi przez wewnętrzne drzwi do przedsionka, mucha zostaje w środku razem ze świniami, rolnik myje się ponownie, zakłada odzież "na dwór", mucha nadal w środku, rolnik wychodzi z chlewni, mucha została zamordowana nieznanych okolicznościach, ciało zaginęło, przyjeżdża wet, stwierdza ASF...
 10. Ciężki temat się robi na takiego swojskiego świniaka. Wolę takiego dzika jak fermowego świniaka z Belgii - to jest dopiero syf.
 11. ASF

  Mocne. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że jak Łukaszenko powiedział, że pomoru u nich niet to oznacza że nie ma i wszyscy to akceptują
 12. Ach ta autokorekta. Miało być pewnie "starcie" ;-) Odmiany obok były różne, kolega miał tą samą odmianę ale sporo dalej więc ciężko cokolwiek stwierdzić. Ja mogłem tylko porównywać to co miałem koło domu i na innych działkach kolegi. On częściej widział mój rzepak i swój obok, i potwierdza inny start. Powiadasz, że nie widzisz różnicy u siebie RSM - saletra, zauważ jaki region, ziemia się u Ciebie szybciej nagrzewa.
 13. aaaa tam za dużo: ja kładłem na pszenżyto 450l dwudziestki szóstki czyli 150 N (popaliło ale wytrzymało) @przem ogólnie średnia wyszła podobna ale żeby porównać to temat rzeka, za dużo zmiennych, wiele odmian, miksy, pola oddalone o parę kilometrów, susza, grad (tu był tam nie), koszone na raty, lepsze pola, gorsze, deko inna technologia, ja nie uznaję wynalazków asahi, rooterów, srerów. Generalnie to kolega mógłby może coś więcej tu napisać w tym temacie bo to było bliżej jego domu. Ja tam nie obserwowałem tylko wpadałem z opryskiwaczem.
 14. RSM na pierwszy strzał to zły pomysł. Robiłem, nie polecam. Za długo się rozkłada. Było nawet porównanie w tym roku. Kolega pole obok robił RSM32 potem 26 a ja tego samego dnia saletrą i za 2 tygodnie RSM26 to inaczej startował. W tym roku mam już kupiony saletrosan (na razie w magazynie sprzedającego bo mam kiepski dojazd) i saletry zostało z tamtego roku (miała iść na kłos w pszenicy ale susza) więc część rzepaku dostanie w gratisie magnez (saletra + siarczan magnezu). Na drugą dawkę RSM w ilości znacznej na pewno jeszcze w marcu bo potem po ptakach.
 15. ASF

  Minusować!!!! https://www.wiocha.pl/1559160,No-i-jeszcze-zagraniczni-mysliwi https://www.wiocha.pl/1559232,Odstrzal-na-terenie-Polski Temat hejtu na walkę z ASF wraca coraz jak bumerang, kto za tym stoi? Ad. 1 Fake news!!! Jakie masowe odstrzały? Wg oficjalnych danych PZŁ to normalny plan łowiecki z czego odstrzał sanitarny stanowi jakieś 10 procent. Nie wiem jak oni liczą populację skoro co roku biją ok. 200.000 a populacja szacowana na 350.000 (podana w artykule jest wymyślona). Poza tym rozporządzenie weszło w październiku a skąd teraz ten lament? Ad. 2. Wg moich informacji to zwiększyli kwotę za odstrzelonego dzika w ramach odstrzału sanitarnego ale tą kasę dostanie koło, ponad 4 razy więcej jak wcześniej a myśliwy tylko nieznacznie więcej. Już 2 lata można polować na ciężarne samice ale i tak myśliwi nie strzelają do ciężarnych ani karmiących loch więc o co chodzi? A ubój bioasekuracyjny w gospodarstwach to nikt nie pyta czy maciora jest na oproszeniu tylko prądem!
 16. no u nas to delikatna bryza w porównaniu z tym co oglądałem u Was w TV
 17. @sapek 12+ pszenicy na dobrej ziemi nie jest niczym nadzwyczajnym. Na jedynkach na wschód od Zamościa i gdzie lessy świętokrzyskie takie plony uzyskują przy dobrych wiatrach. Kiedyś był taki filmik na youtube ale nie mogę go znaleźć gdzie jak najechali na ekran komputera to chwilowe pokazywało 13,5 a wyglądała tak, że jeszcze dałoby się sporo podkręcić.
 18. pada, topi się, pada, topi się, wieje, pada i teraz nie topi się bo na minusie
 19. raczej po sylwestrze... i ciszej trochę stukaj, ała
 20. Pada śnieg, na gęsto. Jaka jest szansa, że przetrwa chwilowe ocieplenie? Na wschodzie dość duża o ile nie przekształci się w deszcz. Oby do wieczora, potem ma być lekko na minusie.
 21. i jeszcze weterynarze http://www.farmer.pl/produkcja-zwierzeca/trzoda-chlewna/pracownicy-inspekcji-weterynaryjnej-walcza-o-poprawe-warunkow-i-bezpieczenstwa-pracy,82853.html szkoda, że nie wszyscy razem tylko każdy sobie. Ktoś coś wie jak przebiegają rozmowy drobiarzy? Google milczy jak zaklęte a na tamtym forum też cisza bo wszyscy na proteście.
 22. ASF

  Trwa huczka u dzików, samce w pogoni za somatycznymi uciechami to i czerwona się rozszerza https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32018D2015&from=PL
 23. http://www.farmer.pl/fakty/polska/drobiarze-zaprotestuja-na-krajowej-jedynce,82828.html Spontan, skrzyknęli się na naszym starym forum
 24. mało :-( u mnie dycha na spokojnie
 25. Posypało nieźle i paru forumowiczom na południe ode mnie też ;-) http://zoz.cbk.waw.pl/snieg/