przem

Użytkownicy
  • Content count

    1,563
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    63

Everything posted by przem

  1. https://planteon.pl/przyprawy-swiata/papryka/papryka-ostra-mielona-60-asta?combination_id=12370&gclid=Cj0KCQjw0umSBhDrARIsAH7FCocbSDZMBleCOqX0YiNxBrbmTt6yBweE6i-cXTaMSrlzhH0Nxiz3pHQaAorkEALw_wcB Na odstraszanie dzików, sprawdza się.
  2. @barkas a nie doprawisz samym agregatem?? trochę dużo wjazdów w pole. @lokizomZwierzyna nie problem, w trakcie siewu doprawić papryka a jeśli chodzi o później to dziki nie wszystkie odmiany preferują. Do 12 ton na mokro da radę. U Ciebie inny klimat i nie masz takie robactwa w 3 roku zaczynają być problemy ze stonka/ploniarką. Wydaję mi się że więcej byś zarobił niż na jęczmieniu jarym. Jak raz spróbujesz to z kukurydzy już nie zrezygnujesz. Zapytamy się za rok @miwigos czy potwierdzi
  3. mowie poważnie, tu mlecze kwitną na całego a jeśli chodzi o czeremcha to kończy kwitnąć. Od wtorku zaczęły siać "PGR". To już 15 kwietnia. Ochłodzenie ma być tylko do poniedziałku później 1-2 dni pogody a dalej tydzień deszczu. Od 2019 roku gdy zobaczyłem doświadczenia i całą dokładna agrotechnikę ze szkolenia plus siew z podsiewaczem plony co roku się kręcą 14-15 t na mokro. Zobaczymy w tym roku czy to się sprawdzi. Teraz dwie odmiany Pandoras FAO 240 i Telias 250
  4. Kukurydza posiana
  5. I takiej odpowiedzi potrzebowałem dla czystego sumienia. Z oddaniem Vatu nie widzę żadnego problemu. Wiem bo kwota limitu transakcji gotówkowych to 15 tys. zł. Dlatego chce to wykorzystać a jak maszyna stoi i jest wykorzystywana w śladowych ilościach to wole te pieniądze zainwestować w coś innego.
  6. Opiszę sytuacje i proszę o radę. We wrześniu 2018 roku kupiłem maszynę za 22 000 netto. Odliczyłem VAT. Teraz chce ją sprzedać za taką samą kwotę bądź większą. Faktura VAT, w dalszym ciągu jestem czynnym podatnikiem. Jak wygląda teraz sprawa z Vatem dotyczącym maszyn przed upływem 5 letniego okresu posiadania maszyn w gospodarstwie ??
  7. Jak rzepak wymarznie to cały azot zostaje dla rośliny następczej. W 2012 roku jak przesiewałem rzepak i pszenicę. to moja pierwsza kukurydza rosła bez dodatkowego nawozu
  8. @suzinsorry że trochę to trwało ale jest :) :) myślałem o 100 kg mocznika. Po raz kolejny przewija się ta tabelka. U Was na północy jest inny klimat i dawka azotu w rzepaku na początku marca jest optymalna. Dla mnie czy dla @suzin przy takiej pogodzie jak w tym roku oraz <chyba> w 2019. Termin azotu 1 marca jest za późny
  9. From the album rzepak

  10. dlatego trzeba będzie zrobić w przyszłym roku na zaś i się nie przejmować czy azot działa. Rozsiać mocznik w grudniu.
  11. Przyspieszyłem ze względu na spodziewane opady. Deszcz bodajże był 29 marca - 3 mm
  12. Druga dawka poszła 24 marca. Miało być mniej ale zwiększyłem od 215 do 230L RSM 32%. (90-97kgN). Odnośnie stosowania OPTI Siarki i Miedzi. problem z osadem na filtrach, wydaje mi się że to przez formulację WG, średnio polecam
  13. Pod warunkiem że nie jest to nagły 10 mm opad. Chodziło mi o to że jak ziemia jest przesuszona i jak na nią spadnie deszcz np. 5mm to ją zwilży tj. przemieści azot do max 5cm. A gdy jest przy swojej odpowiedniej wilgotności (nie wiem jak to nazwać przy maksymalnej swojej pojemności wodnej, zależne od klasy i próchnicy) to przemieszczanie zachodzi do podwójnej głębokości jak przy suchej ziemi.
  14. Nie martw się o straty azotu. Jak ziemia jest przesuszona to każdy mm deszczu zwilża tylko 1 cm gleby, a gdy ziemia jest bardzo wilgotna to przemieszczenie wody z deszczu dochodzi do 2 cm. Nawet jakby azot miał się przemieści do warstwy 30-60 cm to później jak zrobi się ciepło i wyższa temperatura przemieści się wyżej przez parowanie
  15. https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy# Na samym końcu/na dole macie zakładkę "Dane geologiczne" Macie czarno na białym pochodzenie swoich gleb. Albo dlaczego w tym miejscu nagle pojawiają się kamienie a 100 metrów dalej ich nie ma. Bardzo ciekawe mapy
  16. ja już dałem perytroid i kilka dni później układowy. W tym tygodniu był szczyt nalotów.
  17. Tylko że nieliczni wysiali azot w lutym....
  18. Trochę takie ironiczne pytanie. Każdy się zastanawia kiedy dostanie 2000 zł/t za pszenicę. (nie liczę tych blisko portu) oraz jakie będą ceny w żniwa itd. itd. a ktoś się w o ogóle zastanawiał jaki będzie koszt materiału siewnego na jesień????? W tamtym roku za najdroższą odmianę pszenicy trzeba było zapłacić 2900 zł, a teraz ??? Czy 6000 zł/t wystarczy.....
  19. OPTI SIARKA 80 WG - jakaś nowość, jutro będę testował i zobaczymy jak z rozpuszczalnością + MIEDZIOWY 600 SC (Tlenochlorek miedzi)
  20. Poczekaj do czwartku jak zrobi się ciepło, a przede wszystkim jak przymrozki ustaną. Ale teraz na Toprex za wcześnie zwłaszcza przy pełnej dawce. Na tle swoich sąsiadów to mam tragicznych rzepak nawet i gorszy jak Ciebie. Myślę że to przez śmietkę i podgryzane korzenie bo kilka dni wczesniej wyglądał jeszcze w miarę ok a teraz zrobił się cały fioletowy ( gorzenie urywają się przy powierzchni ) i to już przy zakończonym nawożeniu azotem 9 marca. Jak zacznie żyć daje 0,3 Toprexu + difenkonazol. W tym tygodniu pójdzie bor i cynk w max dawkach na ruszenie. rzepak z 15 lutego
  21. From the album Pszenica

  22. From the album Pszenica

  23. From the album Pszenica

  24. From the album rzepak

  25. Ważnym czynnikiem wpływającym na plon jest również zasolenie gleby, zwłaszcza na słabszych glebach.