przem

Użytkownicy
 • Content count

  1,115
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  28

przem last won the day on January 27

przem had the most liked content!

Community Reputation

34 Excellent

1 Follower

About przem

 • Rank
  Boss

Profile Information

 • Gender
 • Location
  Przedgórze Sudeckie

Recent Profile Visitors

8,079 profile views
 1. @sapek wsłuchaj się co teraz dzieje na świecie. Pierwsza część wypowiedzi od 39:00 minuty druga 1:15:00. A to że wyjechało 2 mln osób lub więcej to przez nasze peryferyjne położenie dla polityków Europy zachodniej i USA, mamy być krajem do wysysania kapitału ludzkiego oraz korytarzem/Przesmykiem Polskim jak mawiał Roosevelt i Truman. "Strefą zgniotu" gdzie ścierają wpływy, wojska z Zachodu na Wschód i odwrotnie. W tej części nie może powstać żaden liczący się podmiot państwowy.
 2. to dlaczego nie dodajesz zdjęć swoich upraw, tabel skuteczności czy czegokolwiek aby były kolejne tematy do rozmów ?? A jeśli chodzi o wiek tu piszących to jeszcze byś się zdziwił kto ile ma lat. Dopiero nie dawno tylko LOKIOZOM się przyznał ile ma.
 3. W niedzielę 5 września dopiero było posiane, jeszcze nie wiem. @lokizom nie likwiduj rzepaku, nawet jeśli jest na chwilę obecną tragedia. Nie wiadomo jaka będzie jesień a przesiać zdarzysz zawsze o każdej godzinie dnia i nocy. u mnie jakby miała być tragedia na wiosnę to posiał bym groch na zielono i/lub słodką kukurydze, gdzie ewentualne przesiewy dopiero w maju. Ale to jak coś dopiero będę się martwił w kwietniu. Czasami trzeba sobie dać na luz, bo i tak na nie które rzeczy nie mamy wpływu.
 4. Ja tylko raz pamiętam jak w połowie września przyszedł przymrozek -4 przez jeden dzień. Kukurydza momentalnie uschła.
 5. Te 40 kg N w zupełności do końca września wystarczy, niech sobie rośnie, nawet na mineralizacje słomy wystarczy. A później szybko działający z saletry. @ansu ma rację w 100% sam to nie raz mówie innym ale koniec września to przecież nie koniec października aby podać azot. Rzepak jak był szybko posiany i wegetacja trwa do grudnia to potrafi pobrać około 80-100 kg N.
 6. @lokizom Agil na drugi liść będzie bezpieczny ale w dawce 50% @jarkito ileś NPK nasypał że aż 40kg N ? Jedyna ciekawa propozycja dla Ciebie na teraz to 100 kg saletra ale dopiero w ostatnim tygodniu września. Odradzam stosowanie nowego mocznika. !!!!!!!!!!! nie dość że rośliny nie widza jak zareagować na tą formę azotu to po drugie jest ciężko rozpuszczalny w wodzie i problemy na filtrach.Lepsze odzywanie do listne typu właśnie ten amonowy octan cynku lub inne które wpływają na rozwój korzeni.
 7. właśnie że @barts ma racje. Przymrozek kukurydzy wizualnie nic nie robi ale kukurydza dostaje informacje o końcu wegetacji. Gdy są wrześniowe czy też październikowe przymrozki roślina usycha. Oddawanie wody jest wtedy wyłącznie przez kolbę a nie dodatkowe przez liście
 8. Kilimandzaro "króluje" ponieważ co roku udawania swój potencjał. W tym roku bardzo mile mnie zaskoczyła Euforia po QQ z siewów *ostatnie dni października) nie obiegała plonem od Kili po rzepaku. Sacramento (oścista) totalny nie wypał albo zbyt późny siew albo coś innego jej nie podpasowało. Zostaje oczywiście Kili i Euforia a nad trzecią zastanawiam się pomiędzy LG Keramik, Kariatyda, Finudus i Argument
 9. Tak może być. To jest najważniejszy czas na budowę plonu. Chyba że w tym okresie miałeś choć jeden deszcz min. 10 mm to plon zostanie w części uratowany
 10. No to już sam nie wiem ale mam inne doświadczenie. Tu rzepaki nie lubią zbyt mokrej ziemi i po prostu gniją. Dzisiaj widziałem pole gdzie rzepak był siany przed deszczami to obsada roślin na "teraz" 5-10 roślin na m2 w fazie liścieni, system orkowy. Dobrze napisane "ciagly deszcz nie pozwala rzepakowi rosnać" mam nadzieje że te teraz posiane nadrobią zaległości
 11. Kolejne 20 mm dzisiaj i dalej pada czyli nic się nie zmieniło. W workach czeka na lepsze czasy :) A tak poważnie to specjalnie nie siałem przed tymi deszczami bo wiedziałem co się szykowało, nie miałem zamiaru później dwa razy siać. Jedyny sensowny termin do siania rzepaku był od razu po 15 sierpnia aby mógł jeszcze wzejść przed deszczem Ale dla mnie ten termin jest za wczesny, dużo za wczesny. . Ci co posiali +/- 20 sierpnia pola zostały "zabetonowane" przez ulewę. Rzepak nie lubi wody. Pochodzi z klimatu śródziemnomorskiego gdzie opady są znikome i do kiełkowania wystarczą poranne rosy to dlatego m.in lubi rosnąc w przerwach w kostce brukowej a nie na polu. Nikt się nie spodziewał że będzie padać kolejny tydzień pocieszeniem jest dla mnie to że mam najdłuższą wegetację i siewy do 5 września uznaje jeszcze za optymalne ale nie wiem jak reszta kraju np. Lubelszczyzna. Teraz te nasiona albo wzejdą, albo i nie a jak już to będzie niska obsada i nierównomierne wschody albo zgniją od wody @barts ma rację @jarki posiał rzepak i problemy na starcie XD
 12. W piątek po południu było okno pogodowe gdzie dosłownie można było pracować w polu. Przez weekend kolejne deszcze oraz grad wielkości paznokci i kolejne 30 mm. Rzepaki z siewów przed deszczami nic nie skiełkowały a to już półtora tygodnia
 13. Skoro wszyscy mówią że rzepak ma być po 3000 zł/t to myślę że kontrakt po 2500 będzie uczciwy :) :) a tak na poważnie to już się to kilka lat temu zdarzyło tylko przy innych cenach.
 14. pszenica paszowa 1000 netto. za konsumpcje płacą już 1050 netto a tutaj jeszcze września nie ma, cena na początku żniw była 750 netto za paszówkę. rzepak 1620 netto.
 15. Przygotowania do siania rzepaku nawet nie zaczęte. Wlało 72 mm. Około 30 % procent osób które posiała do 22 sierpnia będzie mieć strasznie niską obsadę. A tego to bym się nie zdziwił że będzie grubo ponad 1mln ha. Dodam od siebie że w tym roku warto będzie podpisywać kontraktu na rzepak.