Sign in to follow this  
Followers 0
marekdal

Czy zmieniać prąd?

9 posts in this topic

Witam wszystkich

czy moze ktos sie wypowiedziec kto ma doswiadczenie czy to co daje? Dzisiaj przeczytalem i sie zastanawiam czy na prawde to  cos da jak zmienia prad na inna firma. Mam teraz u siebie to rwe.To dzisiaj przeczytalem tutaj http://www.farmer.pl/finanse/gospodarstwo-z-dobra-energia,75124.htmlJak ktos co moze poradzic to chetnie bo nie wiem czy to nie pic na wode.

Share this post


Link to post
Share on other sites
14 godzin temu, marekdal napisał:

Mam teraz u siebie to rwe.

Co masz? Mógłbyś trochę się bardziej przyłożyć do napisania swoich pytań i wątpliwości, bo ciężko złapać ich sens. 

A tak konkretnie, to artykuł jest sponsorowany, nawet podsunięty przez promotora, więc oczywiście wychwala jakość własnej marki. Do tego kilkukrotnie zaznaczone, że gospodarstwa są skazane na taryfę C. Że jak? Która ustawa to nakazuje? Klient sam wybiera taryfę i moc przyłączeniową. Taryfę możesz zmieniać np co dwa miesiące, ale zapłacisz za to. Za to możesz zmieniać ją bezpłatnie, jeśli robisz to nie częściej, niż raz do roku. Kolejna rzecz, to podawane w artykule ceny za energię. Czemu netto? Bo ładnie wygląda te 20 groszy. Tylko że nijak to się ma do rzeczywistości. Stawka netto za energię to dopiero początek jej realnych kosztów. Np w taryfie G12W dostaniesz oprócz stawki netto aż sześć stawek "brutto", które przynoszą największy syf na rachunku. I biorąc pod uwagę tą taryfę w dziennej mamy netto 0,32zł, a w nocnej 0,27 zł. Piszę z pamięci, ale jakoś tak to wyglądało. Tylko że doliczając brutto, o których nikt głośno nie mówi, otrzymujesz 0,75zł w dziennej i 0,55zł w nocnej. Nagle tak słodko nie wygląda. Kolejna sprawa to Twoje pytanie o sens zmiany taryfy. Ty sam powinieneś ten sens znać najlepiej, bo wiesz, jakie masz zużycie energii. Do  gospodarstwa, w którym chłop ogląda telewizję i świeci jedną żarówkę, a w polu samo rośnie, wystarczy rozliczenie jednotaryfowe. Jak masz produkcję zwierzęcą, dochodzą Ci maszyny do obsługi, przygotowania pasz, dołożysz majsterkowanie w garażu itp i bardziej opłaca się przejść w rozliczanie dwutaryfowe. Za to możesz mieć te urządzenia i dwie taryfy, ale nie pilnuj "tanich godzin", to wyjdziesz jeszcze gorzej, niż na C. No i znaczenie ma też ilość zużywanych kWh. Przy kilkuset różnicę już widać po pierwszym okresie. Natomiast mieć założony licznik i siedzieć przy świecach to bezsens, bo za zerowe zużycie energii zapłacisz ok 30zł za miesiąc. Paranoja, ale nasze prawo tego nie pilnuje, tym bardziej nie ściga, a powinno. Więc w jednym, czy trzech zdaniach nikt nie może Ci doradzić, jaką masz wybrać taryfę. Każdy zna swoje zapotrzebowanie na energię, zwyczaje w jej używaniu i wie, jaką formę rozliczenia zastosować u siebie. Nie znając tych aspektów nie można mu doradzić, jaką opcję ma wybrać. Za to napisać można wszystko i wspomniany przez Ciebie artykuł jest tego świetnym przykładem. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mylisz się z wyborem taryfy ,jeśli musisz mieć fakture na gospodarstwo rolne,  żeby odliczyć vat jesteś skazany na taryfe C

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niekoniecznie. Jak zwykle najwięcej zależy od babki w okienku, jej nastroju i innych rzeczy. Spodobasz się jej, to o tym warunku może Ci wcale nie powiedzieć i przydzieli Ci G. Teoretycznie przepis każe jej co innego, ale dziwnym sposobem może bez konsekwencji go nie zauważyć. Za to spróbuj Ty "załatwić" sobie G, mając niby obowiązek posiadania C, to trzynastka dla załogi zakładu gotowa. Dlatego kierunek produkcji to jedno, a wyrocznia za biurkiem to osobna sprawa. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Marecki co Ty taki expert od prądu elektrownię se kupiłeś czy ki czort :D

Muszę to wieczorem przeczytać z PIĘĆ razy może coś pokapuje :P 

Share this post


Link to post
Share on other sites

To mój drugi fach i ulubione zajęcie, oczywiście po ziemi i rogatych ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam dawno C i powrót na G w enei niemożliwy,zresztą podobno żeby odliczyć vat w sakrbówce ,nie można być na G

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może u Ciebie są nadgorliwi, a gdzie indziej pobłażliwi, nie wiem. Żeby nie było, dzwoniłem do dwóch dawnych klientów, bo tylko ich znalazłem w telefonie. Obaj są rolnikami z działalnością. Jeden ma warsztat samochodowy, drugi transport. Pierwszy jest dalej na G12W, a drugi zmienił na G13. U obu Energa, zresztą u nas to norma. 

Swoją drogą założyciel tematu bardzo się interesuje, czy otrzymał odpowiedź... 

Edited by Marecki

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zgadza się z tym vatem @miwigos

można to zrobić do czasu kontroli ze skarbówki, sąsiad tak ma i nie wiem czemu się nie boi. Ja oczywiście C12a dla spokoju

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0