Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0
alicja.len

Wywłaszczenia ziemi rolnej

51 postów w tym temacie

Witajcie

jestem rolnikiem z woj mazowieckiego. Będę wywłaszczona pod CPK. Chcę wam pokazać co PiS zmienia w prawie wywłaszczeń

i ile NA TYM STRACICIE!

Zmienia to dla CAŁEJ POLSKI, na WSZYSTKIE inwestycje, nie myślcie, że to tylko CPK i was nie dotknie. 

 

Szanowny Panie Ministrze i całe CPK
chciałbym aby pan sprostował niepoprawne dane które pan podaje wszędzie, bo na podstawie poniższych wyliczeń trudno mieć inne zdanie.

W forsowanych przez was zmianach w prawie wywłaszczeń twierdzicie uzasadniając je:
"absolutnie przytłaczająca większość osób, które są wywłaszczane na inwestycje celu publicznego, otrzyma więcej albo znacznie więcej pieniędzy".

(źródło https://www.bankier.pl/wiadomosc/Beda-zmiany-w-systemie-odszkodowan-za-wywlaszczenie-pod-inwestycje-z-korzyscia-dla-obywateli-8152012.html.)

 

Mówią, że dadzą w nowym prawie +10  % za szybką wyprowadzkę, +20% za budynek mieszkalny.

(Zapytajcie osoby wywłaszczane pod ekspresówkę, co opisywali na forum Baranowa, ile dostali za domy to zapłaczecie i te +20% niczego nie zrekompensuje.)

ALE ŻE W NOWYM PRAWIE ZA ZIEMIE DAJĄ WIELE RAZY MNIEJ, O TYM NIE WSPOMINAJĄ, WYLICZENIA PONIŻEJ ILE STRACI TYPOWY ROLNIK!

KOLEJNA WŁADZA KTÓRA KOSZTEM ROLNIKA COŚ ROBI!
Tu jest artykuł z wyliczeniem, że państwo odniesie korzyść na samy CPK kilkanaście miliardów kosztem rolników)

https://www.gazetaprawna.pl/firma-i-prawo/artykuly/8308161,odszkodowanie-za-wywlaszczenia-skarb-panstwa-inwestycja-celu-publicznego.html?fbclid=IwAR0iM5xCC4FAQGYoBsYOz3cOHmhTgOqMaP2IDcwKNfdOPxdGOne-T9IztAg




Postanowiłam to sprawdzić w obliczeniach.

Teren przeznaczony na wykup PDN i wywłaszczenie pod CPK to 72km2, gdzie znajduje się około 750 gospodarstw.
72km2 = 7200 ha
7200ha / 750 gospodarstw = 9.6 ha jedno gospodarstwo średnio

Przyjmijmy dla prostego rachunku:
wartość zabudowań wraz z działką - 500 tyś zł, często jest niższa
ilość terenu zabudowanego na 0.6ha
Ilość terenu rolnego - 9ha

Wariant 1 - Aktualne zasady odszkodowań
Wg starych zasad odszkodowanie wyniosło by:
1. 500 tyś za działkę zabudowaną i budynki
2. 9ha * 100 zł/m2 = 9 000 000 (9 milionów złotych)
100zł/m2 to cena za jaką na wolnym rynku sprzedawano ziemię ROLNĄ na obszarze CPK.

Razem odszkodowanie: 9 500 000 czyli 9.5 miliona zł

Wariant 2(ceny ziemi w wywłaszczeniu jaką ponad 10 lat temu płacono przy budowie autostrady A2)
1. 500 tyś za działkę zabudowaną i budynki
2. 9ha * 35 zł/m2 = 3 150 000 czyli 3.15 mln zł
35zł/m2 to cena za jaką na wolnym rynku sprzedawano ziemię ROLNĄ na obszarze CPK przed ograniczeniem obrotu ziemią rolną

Razem odszkodowanie: 3.65 miliona zł

Teraz proponowane zmiany (korzystne dla absolutnej większości osób)

1. 500 tyś za działkę zabudowaną i budynki
+ 10% za przeprowadzkę
+ 20% za lokal mieszkalny
SUMA: 500tyś*1.3 = 650 tyś zł (TU jest więcej)

2. 9ha * 5 zł/m2 = 450 tys zł ( Tu jest 20x(DWADZIEŚCIA RAZY) mniej niż w wariancie 1 i 7x mniej niż w wariancie 2).

35zł/m2 to cena za jaką a wolny rynku sprzedawano ziemię ROLNĄ na obszarze CPK
5 zł/m2 to wartość ziemi na tym terenie, podana przez Pana na spotkaniu z mieszkańcami w Baranowie, minister stwierdził wprost, że nie mogą płacić tylko tyle ile ziemia jest 

warta.

Razem odszkodowanie: 1,1 mln zł

Policzmy te zyski dla wywłaszczanych wg NOWEGO PRAWA:

1,1mln - 9.5 mln = -8.4 mln zł TO ZNACZY OBYWATEL STRACI NA NOWYM PRAWIE 8.4 MILIONA ZŁOTYCH!

1,1mln - 3.65 mln = -2.55 mln zł TO ZNACZY OBYWATEL STRACI NA NOWYM PRAWIE 2.5 MILIONA ZŁOTYCH!

Zatem zysk dla obywatela jest UJEMNY, czyli to STRATA. DLA PRAKTYCZNIE KAŻDEGO ROLNIKA!!!!!
Jak zatem Pan wyliczył te korzyści, bo ja dojść nie mogę.

Średnia wielkość gosp rolnego w mazowieckim wg (https://www.gov.pl/web/arimr/srednia-powierzchnia-w-2019-r)
wynosi 8.75 ha, zatem powyższe obliczenia są bardzo dokładne i odzwierciedlają stan faktyczny.

Tylko fragmenty dróg, linii kolejowych przebiegać będą po domach, miastach.
90% albo i więcej przebiegać będzie po polach, łąkach, a zatem OLBRZYMIA większość Polaków, praktycznie wszyscy ROLNICY STRACĄ na tych zmianach.
Niezależnie jak dużo mniejsze lub większe były by zabudowania, to rezultaty praktycznie się nie różnią, bo główny wpływ na wartość odszkodowania ma wycena ziemi.

Bardzo proszę o przedstawienie wyliczeń które podważą moje.


Miłego weekendu, aby żadna droga czy kolej nie szła wam przez gospodarstwo!!!

 

 

Edytowano przez alicja.len

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W I warincie piszesz że ziemia kosztuje milion złotych hektar, coś nie tak , u was chyba 60 tyś 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, miwigos napisał:

W I warincie piszesz że ziemia kosztuje milion złotych hektar, coś nie tak , u was chyba 60 tyś 

Po tyle(100zł) ziemia rolna była sprzedawana pod hale, magazyny przed 2016 kiedy ograniczono nam obrót ziemią.
To jest świetny obszar pod inwestycje, przy autostradzie, blisko Warszawy, Sochaczewa, Zyrardowa.


 

 

2 godziny temu, jarki napisał:

Ja mam wątpliwość czy mamy do czynienia z rolnikiem !?! 

 

Z czego tak wnioskujesz?
Tak jestem rolnikiem, posiadam 11ha w gminie Wiskitki.

Zamiast się wspierać, to już zaczynasz podkopywać mnie.

Niestety wielu zwolenników PiS pod moimi postami na FB zarzuca mi kłamstwo, a ja się opieram na faktach w postaci publicznych wystąpień przedstawicieli rządu, CPK i danych statystycznych.

Życzę tylko, abyś nigdy nie miał wywłaszczonej ziemi na mocy nowego tzw prawa :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Że przypadkiem mieszkasz na takim terenie to chcesz milion za hektar ziemi,pewnie większość V KL., jak biorą wszystko to100-150 tyś za hektar jest OK + rzetelnie za budunki,gorzej jak podzielą pole na dwa trójkąty ,poprzerywją drenarke,wtedy milon się należy jak psu buda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Alicja po pierwsze jesteś rolniczką rolnikiem czy kimś jeszcze innym 

Po drugie dlaczego zaczynasz od polityki ja ci powiem że każda władza jest taka 

U nas są rządy platformowca i mówi że pod wszystko specustawa jest potrzebna 

Ostatnio wykupywali pod drogę gminną to zdecydowanie lepiej wyszli ci co pod S5 

Znam bardzo dobrze temat S5 od znajomego który jest zadowolony że go wykupili 

Ale są też przypadki zupełnie odwrotne nawet tu jest Kolega co się z tym spotkał

To jest temat bardzo złożony i rozumiem ciebie że chcesz jak najwięcej za hektary 

 

 

 

Edytowano przez jarki
specustawa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, jarki napisał:

 

Normalna sprawa , że chce dostać godziwie za swoją ziemię. 

Teraz nikomu nie zapłacą godziwie jak twojemu koledze pod S5. Teraz będzie kilka razy mniej. Po to zmieniają to prawo.

Więc nie ważne czy twoja ziemia jest potrzebna państwu pod drogę czy inwestycje i jej wartość bardzo wzrośnie, to zapłacą jak za łąkę.

A nikt nie sprzedaje tam na łąkę.

Po to jest zasada korzyści, aby państwo kupowało ziemię na drogę, jako drogową, a na inwestycyjną jak inwestycyjną. Po to aby nie wykorzystywało

swojej pozycji kosztem obywatela - państwo wie, że gdzieś będzie inwestycja i ziemia będzie przez to droga, to nie zmieniają planu zagospodarowania, aby wykupić tanio i potem przekształcić aktem prawnym i zyskać na tym. Jakby tak robili to jest złamane Konstytucji. A ta ustawa wg np tego 

https://www.gazetaprawna.pl/firma-i-prawo/artykuly/8308161,odszkodowanie-za-wywlaszczenia-skarb-panstwa-inwestycja-celu-publicznego.html?fbclid=IwAR0iM5xCC4FAQGYoBsYOz3cOHmhTgOqMaP2IDcwKNfdOPxdGOne-T9IztAg

łamie Konstytucję.

A najgorsze jak sami mówią, wiedzą, że ten teren pójdzie mocno w górę, i będą potem odsprzedawać z zyskiem inwestorom. To są słowa ministra od CPK...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z ustawami jest tak że każda kolejna władza robi żeby miała łatwiej 

Opozycja zawsze to krytykuje ale jak już dojdzie do koryta to nic z tym nie robi 

Z planami zagospodarowania przestrzennego wiadomo kto ma dojście ten ma $$$

Wiele słyszy się o aferach tego typu one były są i będą zawsze i wszędzie 

Ty masz spore szczęście że pod taką wielką budowę wezmą wszystko 

Ilu jest rolników co im rozdzielono gospodarstwo bo reszty nie chcieli 

Takie inwestycje państwa są potrzebne wręcz konieczne 

O konstytucji nie gadaj to do KODu lub bolka 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powiedz szczerze ile Ci dadzą za hektar i jaka klasa ziemi, no i w jakim stanie zabudowania, w jakich latach pobudowane

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie w okolicy jakby dali za zabudowania plus 9 ha ziemi 1,1 mln zlotych to rolnicy by z usmiechem sprzedawali. Tutaj za taka nieruchomosc srednio moznaby liczyc na 600-700 tys. 

Ty za to policzylas ze cala ziemie 7200 ha sprzedano by po milion za hektar co jest cena absurdalna. Wyszlaby wartosc 7,2 mld zl. No sory bardzo jakby panstwo mialo dac za 7200 ha az 7,2 mld zl to musieliby ostro podniesc podatki do gory w calym kraju.

Pamietaj ze ziemia jest warta 100 zl/m dopiero jesli jest na nia inwestor, a jesli nie powstalby wogole CPK, to powiedz szczerze ile hektarow rocznie w tym rejonie zostaloby kupione po 100 zl/m? Moze hektar rocznie by sie sprzedal, chociaz to tez watpliwe.

Mysle ze czasami sa wieksze krzywdy niz akurat ta. Prawda jest taka ze jak jestes rolnikiem/rolniczka i chcialbys ta ziemie uprawiac dalej i z niej sie utrzymywac to nie jest warta wiecej niz 5-7 zl/m. Co innego gdybys byl inwestorem kupujacym ziemie aby pozniej sprzedac ja na dzialki inwestycyjne(zwykle czas oczekiwania na zarobek wynosi 10-20 lat) to moglbys sie czuc pokrzywdzony ale jesli jestes rolnikiem i ziemia byla Twoim zrodlem utrzymania to nie oszukali Cie!. I nie jestem PiS-owcem ! a uczciwym obywatelem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co to jest? Profil na FB od Mikołajek! Wszędzie te same wpisy... czyżby atak choroby psychicznej.Jakieś urojenia cenowe,czy coś.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To jak spam kopiuj wklej 

Może ktoś właśnie wiedział że na tym zarobi 

Okazało się że MNIEJ niż się spodziewał i teraz rozczarowanie 

 

Nieco przejrzałem ten profil i myślę że temat jest do usunięcia 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że Panowie to mądrale, którzy pewnie sami się robotą nie parają, skoro ciągle na internetach siedzicie.

 

 

naprawdę mi szkoda, że tak podchodzicie do dramatu innych rolników, takich jak ja i 3.5 tysiąca na ternie Wiskite, Baranowa i Teresina.

Życzę tylko aby was wspaniały PiS nie wywłaszczył pod kolej, drogę, cokolwiek. Za tyle, że możesz się wieszać.

Bo nowe prawo dotyczy nie tylko CPK ale całej Polski.

 

 

Dnia 11.12.2021 o 09:35, lokizom napisał:

U mnie w okolicy jakby dali za zabudowania plus 9 ha ziemi 1,1 mln zlotych to rolnicy by z usmiechem sprzedawali. Tutaj za taka nieruchomosc srednio moznaby liczyc na 600-700 tys. 

Ty za to policzylas ze cala ziemie 7200 ha sprzedano by po milion za hektar co jest cena absurdalna. Wyszlaby wartosc 7,2 mld zl. No sory bardzo jakby panstwo mialo dac za 7200 ha az 7,2 mld zl to musieliby ostro podniesc podatki do gory w calym kraju.

Pamietaj ze ziemia jest warta 100 zl/m dopiero jesli jest na nia inwestor, a jesli nie powstalby wogole CPK, to powiedz szczerze ile hektarow rocznie w tym rejonie zostaloby kupione po 100 zl/m? Moze hektar rocznie by sie sprzedal, chociaz to tez watpliwe.

Mysle ze czasami sa wieksze krzywdy niz akurat ta. Prawda jest taka ze jak jestes rolnikiem/rolniczka i chcialbys ta ziemie uprawiac dalej i z niej sie utrzymywac to nie jest warta wiecej niz 5-7 zl/m. Co innego gdybys byl inwestorem kupujacym ziemie aby pozniej sprzedac ja na dzialki inwestycyjne(zwykle czas oczekiwania na zarobek wynosi 10-20 lat) to moglbys sie czuc pokrzywdzony ale jesli jestes rolnikiem i ziemia byla Twoim zrodlem utrzymania to nie oszukali Cie!. I nie jestem PiS-owcem ! a uczciwym obywatelem

NIe ważne ile ma Państwo, ważne ile coś kosztuje. Skoro nie ma pieniędzy aby zapłacić, za coś tyle po ile jest to na wolnym rynku sprzedawane, to niech nie kupuje.

Ale co robią? Zmieniają prawo aby móc zabrać taniej! Proste?! Tak

Nie chciałbyś kupić ciągnika za 10% ceny, bo tylko tyle masz, to za tyle mają ci obowiązek sprzedać? Ma sens? Uczciwe?

Jak teren jest wg nich za drogi to niech kupują gdzie indziej, u Ciebie może.

 

A wy zamiast przekazać info o bezprawiu innym rolnikom, tylko hejty.

Kiedyś was dotknie nieszczęście to też wam reszta pokaże środkowy palec.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cena gruntów rolnych ci się marzy po 100zł/m2 ?

Puknij się w głowę jaka uprawa przynosić taki dochód żeby rolnik dał milion 

Moim zdaniem 70 -80 tyś to jest max cena gruntów rolnych 

Jaka klasa jest w gminie Baranów ? 

 

2 godziny temu, alicja.len napisał:

Życzę tylko aby was wspaniały PiS nie wywłaszczył pod kolej, drogę, cokolwiek. Za tyle, że możesz się wieszać.

Drogi ten sznurek :P 

A poważnie to ten pis chociaż coś w kraju buduje twoja platforma tylko sprzedawała 

Myślę że bardzo dobrze na tym wyjedziecie wszyscy cała okolica również w przyszłości 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Alicja lepiej odpisz jakie klasy gruntów , nie rób z siebie kozła ofiarnego skoro wezmą ci całość za dużo większe pieniądze niż warete, bo gdyby nie port lotniczy to by było warte tyle co ziemia rolna, możesz kupić ładne gospodarstwo u nas w wlkp.za tą kase, chyba że masz budynki na tip-top ładne nowoczesne ,kostka na podwórku,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy jakis rolnik w kraju kupi kiedys ziemie do uprawy po 100 zl/m2. Chyba za tysiac lat. Poki co w granicach 3-8 zl/m2 miesci sie pewnie 95% transakcji na ziemie do uprawy. 

Ale jak ta Pania stac to niech podjedzie do sasiada i zaproponuje mu chociaz ,,marne dla niej" 50 zl/m2. Mysle ze sprzeda bez wachania.

Marza im sie zlote gory ale tak w zyciu latwo nie jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I co my mamy do tego?

@alicja.len jaki hejt?

We wsi Nieboczowy też płaczą nad wygnaniem z raju.Wybudujecie chałupy,kupicie Maybach-y i do pracy na jakiś cargo-terminal?A teraz co?...tatuś-emeryt męczy się za córeczkę na 11ha piachu(skoro klasyfikacji nie ujawniasz)i to jemu jest szkoda.:)

Bierz co dają i "chodu", bo w końcu jakąś specustawą rozkułaczą.

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie aż mi się przypomniała historia którą kiedyś tu opisałem 

W latach 80 tych rolnik musiał/wolał oddać na skarb państwa takich miał następców 

Ci miastowi następcy nie mogą przeżyć dlaczego te bambry takie sprzęty mają 

Natomiast dopłatach i cenach gruntów nawet nie wspomnę :P

Przypadkiem w Pruszkowie pani mieszka :D 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 Jarki  zupełny przypadek,  w  mojej  okolicy po 100 zł  to  chodzą  działki  budowlane  z pełnym   uzbrojeniem w  dobrej  lokalizacji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@lokizom z damami to trza delikatnie i tak też napisałem.

U nas pod "S-5" po 300tys. za hektar dostali.Kupili po Zetorze u Wacka i reszty nie wiedzą jak wydać.Za mało na życie,za dużo na picie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0