ikcomas

Moderatorzy
 • Content count

  2,954
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  115

Everything posted by ikcomas

 1. Stosował ktoś z Was Axial w pszenżycie? Nie ma rejestracji ale na stronie Syngenty jest informacja o tym, że: "Pinoksaden jest doskonale tolerowany przez najważniejsze gatunki zbóż: pszenicę, jęczmień, żyto, pszenżyto"
 2. Obiecałem podać wyniki doświadczenia terminu siewu rzepaku na plon (no może raczej na jego wygląd bo jeszcze nie zebrany ;D ): Miejsce: Szepietowo Uprawa: rzepak ozimy Odmiany: populacyjna Monolit i mieszańcowa Polonez Stanowisko: klasa IIIa Przedplon: Przenżyto ozime Tulus Nawożenie i ochrona: taka sama dla wszytkich pól Cel doświadczenia: reakcja rzepaku ozimego na termin siewu Dwie odmiany rzepaku siane w 3 różnych terminach: 10.08.2012, 23.08.2012 i 3.09.2012 Rzepak siany najwcześniej miesiąc temu prezentował się rewelacyjnie teraz też jest super ale ten siany 23 sierpnia jest jakby bardziej wyrównany, ma więcej łuszczyn i jest zieleńszy, tamten zaczyna już dojrzewać. O rzepaku sianym na początku września niewiele dobrego można powiedzieć, marny był wcześniej marny jest i teraz. Wnioski: Hmmm, sam nie uprawiam rzepaku. Może ktoś bardziej kompetentny się udzieli?
 3. Chyba nie, u mnie podobne warunki były i jakoś tak w górze nie był, CCC działa (miało być ekonomicznie) ale nie tak jak Caryx, ten to faktycznie idzie bardzo agresywnie aż nieraz strach, że coś się stało złego.
 4. Na którym? Bo na tym nowym 360 faktycznie jest deko inaczej, na starym nic się nie zmieniło
 5. @jarki jakie wybory? Nie mam na kogo głosować. @Marecki dobrze by było żeby KTOŚ jednak poprawiał bo będę miał rzeźbę...
 6. @jarki @damian9871 pilnujcie tu towarzystwa żeby się za bardzo nie rozluźniło, ja wyjeżdżam
 7. Chwasty, które już są to mam na myśli rzepak, Expert Met wyczyści mi miotłę, innymi zajmę się na wiosnę jeśli cokolwiek zostanie. Od kiedy sieję rzepak to na wiosnę zostają takie niedobitki, że aż się zastanawiam czy warto. Chyba tylko dla chabra, którego coraz mniej już jest. Może kończą się zapasy nasion w glebie.
 8. Właśnie dlatego pytałem odnośnie mojego komentarza http://forum.farmer.pl/topic/1171-herbicydy-w-rzepaku/?page=23#comment-54366 Jakoś taki wysoki jest, to nie odmiana. Architect niski rośnie właśnie. To pewnie dlatego, że w tych dołkach rośnie. Ale spokojnie Caryx go położy :-)
 9. Rzepak powinien się deko położyć przed zimą i odsłoni jednoliścienne. U mnie tak się stało i pojechałem.
 10. Czym skracany?
 11. Do Expert Met nie trzeba. Nie spowoduje to jakichś niepożądanych skutków? Chodzi mi o działanie na miotłę, no i termin tribenuronu jest od 3 liścia, ja chciałbym wcześniej, od pierwszego. Może ten 3 liść to tylko dlatego żeby chwasty wzeszły? Moje już wzeszły, jeszcze przed sianiem ;-)
 12. Nr jeden to polędwiczki wieprzowe w sosie kurkowym, następnie marynowane borowiki, podgrzybki, gąski, opieńki, koźlarze czerwone, rydze smażone na patelni bez tłuszczu i tylko posolone, pierogi z kurkami i mięsem, zupa kurkowa, bigos z suszonymi grzybami, biała kiełbasa z suszonymi grzybami i cebulą, sos z lejkowca dętego - nazwa prawidłowa, wielu nazywa je czarnymi kurkami (w zasadzie to jedna z odmian kurki), inni zwą rurki, google podpowiada że ludzie nazywają też wronie uszy, ja nazywam je czarnuchami lub smoluchami, smażona kania - tutaj się kurde nie pomyl bo będzie nabór na nowego moderatora :-), krupnik z gąskami, kaniami lub... (długo szukałem prawidłowej nazwy) rycerzykiem czerwonozłotym, u nas nazywamy go prosianką ;-)
 13. Dokładnie, ale od kiedy sieję rzepak ostrożnia już nie ma :-) 10g powiadacie, jest tak tani że spokojnie można dać. Jeszcze jedno, przy większej dawce nie stwarza zagrożenia dla rośliny następczej tj. rzepaku? Wiem etykieta zezwala ale jak jest w praktyce? No i jeszcze termin oprysku rozmija się z Expert Met. Nie zaszkodzi zbożu jak za wcześnie damy?
 14. Ja zrobiłem bo na wiosnę trzeba szybko pojechać a temperatury nie bardzo pozwalają na opryski, rzepak idzie i może uciec... Poza tym inne sprawy do ogarnięcia, salertosan RSM...
 15. Coś w tym jest, CO2 niezbędny do życia roślin. A w telewizji, której już dawno nie oglądam co innego ludziom wmawiają...
 16. U mnie tak samo, tylko że chwasty wcale nie wschodziły, dopiero po którymś deszczu zaczęły wyłazić, a na części rzepaku zabieg od samosiewów poszedł dopiero przedwczoraj. No jakoś tak wyszło, a bo ważniejsze skracanie było, a to dwuliścienne bo liście zakrywały ziemię, a to jakieś dziadostwo żarło korzeń...
 17. Nie @miwigos, to @Jacus09352 szuka dziury w całym, dobry jest ten rzepak a ten chce orać. Na jednej działce mam dużo gorszy i zostaje do wiosny. Przesiać zdążę, choćby i kukurydzą
 18. Temat się rozjeżdża, przeniosłem. Tu nie chodzi o czas tylko o jakieś tam robaki, nie wiem nie kumam, u mnie zawsze się orało. Poza tym bezorkowo zrobić dobrze to moim zdaniem wymaga więcej czasu. Zaorać możesz teoretycznie za raz, bezorkowo trzeba przejechać 2-3 razy. Sam zwolennikiem nie jestem, tylko z konieczności, testów. Ja tam różnicy nie widzę, no lepiej mi się orało po uprawie bezorkowej. Teoretycznie powinno być odwrotnie ale to wcale nie musi być od tego że pod pszenicę w tamtym roku nie było orane, pola oddalone od siebie o kilka kilometrów. Przeróżne czynniki mogły to spowodować.
 19. Marudzisz...
 20. Ładny, równy i dobrze przetrwa zimę :-) Bodziszek? No weeeeźźź, nigdy mi nie przeszkadzał, zawsze był na wiosnę a potem go nie było, tak samo gwiazdnica. Z przytulią to nie poradziłem sobie w pierwszym moim rzepaku, i dawka 0,3 nic nie dała. No ale jak pisałem wyżej to chyba nie rok na przytulię, ona lubi mokro. Może jeszcze wzejść na wiosnę, dlatego liczę na metazachlor żeby chociaż na początku zatrzymać ewentualne wschody. Jakimś cudem nie ma też rzodkwi świrzepy, pojedyncze sztuki tylko, już kwitnie oczywiście.
 21. Oj tam, poradzę sobie z nim wiosną najwyżej. Bardzo nie mam na ten rzepak ciśnienia, główny powód to estetyka.
 22. Szło, tylko wywalałem suche na wierzch a jakość tej orki beznadziejna. Coraz któryś korpus wyskakiwał i nie mógł się wbić ponownie, trzeba zwalniać albo unosić pług. Taka orka to męka.
 23. Przekonamy się, jest na etykiecie to ktoś robił badania. Najważniejsze chwasty położone i o to tutaj chodzi. Będziecie mieli test za darmo, moim kosztem :-D
 24. A jak nie wygra ta jedyna słuszna partia? ale martwi mnie inna rzecz: dlaczego piszemy o tym pod zdjęciem rzepaku? ;-)
 25. Testuję 0,2l/ha Navigatora + 1 kg/ha metazachloru. Komosa leży, chaber leży, rumian też, fiołek trudno powiedzieć, przytulii nie widziałem to nie wiem, zostanie chyba jasnota. Zobaczymy czy urobi do wiosny. A zresztą jak sobie chce, rzepak zabije. Martwi mnie fiołek, może wyjść ponad łan?