rolnik sam w dolinie

Użytkownicy
 • Content count

  56
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Everything posted by rolnik sam w dolinie

 1. Co raz więcej gospodarzy zaczyna stosować mocznik z dwóch powodów, po pierwsze pojawił się mocznik gruboziarnisty można sypać na 21m i dalej, po drugie stosuje się go wcześniej (mówie o drugiej i trzeciej dawce N) kiedy jeszcze jest jakaś wilgoć po zimie ponieważ zanim zacznie działać mija ok. 3-tyg.
 2. Koledzy powiedzcie mi jak napisać wniosek i jak to zrobić co posiać i ile żeby otrzymać dopłate w wysokości 500 euro/ha jak obiecuje Sawicki, bo ja nie mam pojęcia jak bym nie liczył.
 3. Ludzie,ludzie podpisałem dzisiaj umowę z ARiMR w PROW na modernizację działanie 121
 4. Przyjacielu jak nie masz nikogo to musisz sam się tym zająć.Powymieniaj filtry paliwowe,powietrzne,sprawdź pasy jeśli są podejrzane to wymień je na nowe lub obserwuj je często podczas żniw,sprawdź również łożyska na wszystkich napinaczach bo one najczęściej się psują a na samym początku wymień olej i filr silnikowy łącznie z olejem w pompie paliwowej.Sprawdź noże w sieczkarni jeśli ją masz jeśli są tępe lub popękane to koniecznie wymień na wszystkie nowe. Ponapinaj odpowiednio wszystkie pasy i łańcuchy (kłosowy, ziarnowy i na podajniku pochyłym).
 5. Amoje pęknięcia w rzepaku?
 6. Toprex stosowałem na jesieni teraz jade caryxem,z jesiennego stosowania nie jestem zbyt zadowolony raz go zastosowałem w fazie 8 liści, a innym razem 2-3liść i zawsze było nie tak jak na zdjęciach syngenty. A mam pytanie, mianowicie mój rzepak ma popękane wzdłuż łodygi -pytam dlaczego!
 7. Kolego, ile i kiedy go zastosować i co to znaczy, że przy suszy to ryzyko
 8. Koledzy jakie macie sposoby na rozkrzewienie pszenicy, bo moją trochę mróz przerzedził. Azot już dostała 85kg/ha.
 9. No Panowie ja dzisiaj skończyłem rozsiewanie I-dawki N. Rzepak dostał 115 kg N , a zboża 90 kg N. Rozsiewało się wyśmienicie ! Nie pamiętam takich warunków w lutym żeby można było wszędzie wjechać.
 10. Ja wjeżdżam jutro z samego rana. Zaczynam od 250 kg saletrosanu a jak skończe to jazdę zacznę z saletrą amonową 200 kg (oczywiście wszystko w rzepaku).
 11. Ja sprzedałem swoją po 790 netto loko gospodarstwo, umowa z dnia 10.02.2014, podobno była tego warta! Jeszcze mam trochę może pójdzie do góry?
 12. ikcomas,dziękuje za strone internetową giełdy ale wytłumacz mi dlaczego jest pokazana z jednodniowym opóźnieniem. Sprawdzałem wczoraj i dzisiaj.
 13. Koledzy czy moglibyście podać mi stronę internetową giełd, jak sprawdzacie ceny zbóż i rzepaku, bo ja zawsze jestem jeden dzień do tyłu z cenami a tak mógłbym sprawdzać sobie ceny na bieżąco.
 14. Słuchajcie nie bądźcie aptekarzami, czy nawóz ma taką czy inną granulacje to na pewno nie jest powodem jego koloru.Były lata biedne gdzie nie dawałem żadnego nawozu i było wszystko dobrze.Nie jestem do końca przekonany ale ja myślę , że gleba jest zbita,zjeżdżona ciągnikiem i ten rzepak ma ciężko wypuścić głębiej korzonki i nie sięga składników pokarmowych
 15. Dokładnie tak jarki, był to suprofos a zawartość fosforu w glebie mam wysoką bynajmiej tak mówią wyniki badań prób glebowych sprzed dwóch lat.
 16. Słuchajcie koledzy, mój rzepak zaczyna zmieniać kolor na fioletowy najbardziej widać to na poprzeczniakach (olwantach) co to ma znaczyć,przeciesz zastosowałem przed orką siewną 20 kg N,40 kg P,100 kg K i 48 kg S piszcie o co w tym wszystkim chodzi
 17. Rafi z taką wilgotnością może leżeć cały rok a może i dłużej
 18. koledzy napiszcie czy ktoś posiada ciągnik John Deere 5620 ponieważ mam możliwość zakupu takiej maszyny z 2007 r. ile ma KM , co potrafi na polu i z czym można go puścić na polu
 19. Ja muszę poczekać jeszcze pare dni bo śnieg leży na polu.A przy okazji jarki ile sypiesz w pierwszej dawce
 20. ciekawe jak mój rzepaczek, pamiętasz jarki jak dyskótowaliśmy z naszym expertem BASF co, ile i kiedy prysnąć z fungicydów, mój rzepak był mały z czteroma liśćmi ( przez suchą jesień). Byłem już na polu ale jeszcze nie ma się czym chwalić-czekam
 21. prokamil-nie przeżywaj wiatr jest potrzebny bo podwórko ci wysuszy a na zboża też nie szkodzi bo wieje przy temp.dodatniej
 22. Las

  Część lasu jest sosnowy a część brzozowy. A można dostać pozwolenie na wycięcie lasu?
 23. Las

  Witam i przepraszam, że się wtrącam - mam pytanie do was bo wszyscy z was mają grunty rolne a niektórzy mogą mieć las. Mam możliwość kupna ziemi, 10 ha to grunty orne a 2 ha to las.Właściciel chce sprzedać jedno i drugie i nie ma dyskusji za las żąda 30000 zł/ha.Jeśli nie kupie lasu to nie sprzeda pozostałej części.Powiedzcie jakie korzyści można mieć mając las (oprócz świeżego powietrza) a może są jakieś problemy
 24. Ja też od dwóch lat przymierzam się do stosowania nawozu Yary, ale narazie cena mie odstrasza i stosuje dalej saletrę 34 standartowo. Ale od jakiegoś czasu stosuje Yarki w nawozach mikroelementowych.
 25. Słuchaj biedron ja też miałem jeszcze rok temu bizona i wiem co to znaczy jeździć nim w upał, i tak jak tobie marzyła mi się klima, ale wybij sobie to z głowy koszt klimy która by miałaby być to ponad 7000 zł. i nie ma pewności że się schłodzisz bo kabina którą masz nie nadaje się do tego jest po prostu nieszczelna, pisze ci to bo tak jak ty marzyłem o niej bo sam kosiłem w swoim 130 ha gospodarstwie i dla swojego zdrowia kupiłem nowy kombajn z klimą.Pozdrawiam