mnich

Użytkownicy
 • Content count

  18
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  10

mnich last won the day on April 5 2018

mnich had the most liked content!

Community Reputation

1 Neutral

About mnich

 • Rank
  Forumowicz

Recent Profile Visitors

3,357 profile views
 1. Ja dostałem pismo z mleczarni "...w związku z niekorzystną sytuacją w handlu z Federacją Rosyjską..." cena mleka 5 groszy w dół. To łącznie od początku lipca będzie już ponad 20 groszy.
 2. To ogromna szansa!!! Tylko warto by ją wykorzystać i zrobić jakiś pożytek.
 3. A ile takie szkolenie może kosztować??
 4. Pytanie czy słodkie czy wytrawne? No i jak to wpłynie na jakość mięsa ;D
 5. No za darmo to nic nie ma w dzisiejszym świecie. Aczkolwiek na niektórych wystawach Rafał Kapica miał swoje prezentacje (np. w Szepietowie), a kiedyś trafiłem na pokaz tego Weihsa, czy jak mu tam. Czy są to fachowcy lub eksperci - tego nie wiem, nigdy nie widziałem jak wyglada stado po ich robocie. Ktoś tam nazwał ich ekspertami więc może i tak jest - ale do weryfikacji indywidualnej.
 6. ja robiłem, ale jakiś czas temu w MCHiRZ w Brześciu. Kosztowało to ok. 1000 zł, a czy warto to chyba zależy od indywidualnego przypadku. Wydaje mi się że na dzień dzisiejszy jak się ma stadko ok 25-30 dojnych to się to opłaca bo każdy grosz który pozostaje w gospodarstwie jest bardzo cenny. Poza tym zawsze lepiej jest samemu wybrać buhaja a nie inseminować HF-em za 50, 80, czy może za 100 zł.. Bo dokładnie tak to wygląda u okolicznych inseminatorów. Jeśli masz w okolicy lepiej i jest konkretny fachowiec to lepiej rozważyć. U mnie np. w okolicy to już kilku chłopaków ma kursy i sami sobie inseminują.
 7. Pytanie tylko czy "parametry w dół" ogólnie czy może tylko w mleczarni???
 8. Dokładnie! Warto jeszcze dodać, że jak w wielu przypadkach tak i w korekcji racic, dobro zwierząt = dobro hodowcy. Czajek - oby tak dalej!
 9. Oczywiście można robić to samemu ale gdzie w natłoku innych prac znaleźć czas na korekcję racic. Przecież z jakiegoś powodu korzysta się z usług, prawda? Nie wierzę w profesjonalną korekcję przy pomocy szlifierki kątowej!
 10. no pewnie nie koniec bo u mnie kolejne 3 grosze w dół od lipca
 11. najgorzej, że większość korektorów w mojej okolicy to raczej by się do jakiej kuźni nadawało a nie do roboty z krowami. Żaden noża nie ma i nie wie jak skorygować racicę. Jak liczy się tylko sztuka to przecież nikt się nie będzie bawił w mierzenie kąta racicy itp. Biorą szlifierkę kątową z tarczą - nożem i heja. A na koniec to tylko rachuneczek do zapłaty 28 za sztukę. To ja powiem tylko, że z taką wizją to zawsze będą problemy z racicami.
 12. szczerze powiem, że akurat piwka co dzień i krótkiego masażu to nie jeden człowiek mógłby pozazdrościć :P o wywarze gorzelnianym to nie słyszałem, ale doszły mnie takie słuchy o glicerynie roślinnej. Bo jest podobno tego specyfiku kilka rodzajów w zależności od czystości czyli zawartości alkoholu. No i się dzieją cuda jak się próbuje oszczędzić podając tą gorszą. Domyślam się że ze spirytusem zamiast wywaru będzie podobnie...
 13. W jakim wieku jałowic najlepiej wykonać korekcję racic?
 14. Nie to jest cena w kopalni ( w Mielniku), do tego trzeba doliczyć transport - mnie w ubiegłym roku wyniosło z transportem 80 zł za tonę
 15. Japończycy to podobno poją te zwierzaki sake - stąd ten unikat :)