mnich

Użytkownicy
 • Content count

  18
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  10

Everything posted by mnich

 1. Ja dostałem pismo z mleczarni "...w związku z niekorzystną sytuacją w handlu z Federacją Rosyjską..." cena mleka 5 groszy w dół. To łącznie od początku lipca będzie już ponad 20 groszy.
 2. To ogromna szansa!!! Tylko warto by ją wykorzystać i zrobić jakiś pożytek.
 3. A ile takie szkolenie może kosztować??
 4. Pytanie czy słodkie czy wytrawne? No i jak to wpłynie na jakość mięsa ;D
 5. No za darmo to nic nie ma w dzisiejszym świecie. Aczkolwiek na niektórych wystawach Rafał Kapica miał swoje prezentacje (np. w Szepietowie), a kiedyś trafiłem na pokaz tego Weihsa, czy jak mu tam. Czy są to fachowcy lub eksperci - tego nie wiem, nigdy nie widziałem jak wyglada stado po ich robocie. Ktoś tam nazwał ich ekspertami więc może i tak jest - ale do weryfikacji indywidualnej.
 6. ja robiłem, ale jakiś czas temu w MCHiRZ w Brześciu. Kosztowało to ok. 1000 zł, a czy warto to chyba zależy od indywidualnego przypadku. Wydaje mi się że na dzień dzisiejszy jak się ma stadko ok 25-30 dojnych to się to opłaca bo każdy grosz który pozostaje w gospodarstwie jest bardzo cenny. Poza tym zawsze lepiej jest samemu wybrać buhaja a nie inseminować HF-em za 50, 80, czy może za 100 zł.. Bo dokładnie tak to wygląda u okolicznych inseminatorów. Jeśli masz w okolicy lepiej i jest konkretny fachowiec to lepiej rozważyć. U mnie np. w okolicy to już kilku chłopaków ma kursy i sami sobie inseminują.
 7. Pytanie tylko czy "parametry w dół" ogólnie czy może tylko w mleczarni???
 8. Dokładnie! Warto jeszcze dodać, że jak w wielu przypadkach tak i w korekcji racic, dobro zwierząt = dobro hodowcy. Czajek - oby tak dalej!
 9. Oczywiście można robić to samemu ale gdzie w natłoku innych prac znaleźć czas na korekcję racic. Przecież z jakiegoś powodu korzysta się z usług, prawda? Nie wierzę w profesjonalną korekcję przy pomocy szlifierki kątowej!
 10. no pewnie nie koniec bo u mnie kolejne 3 grosze w dół od lipca
 11. najgorzej, że większość korektorów w mojej okolicy to raczej by się do jakiej kuźni nadawało a nie do roboty z krowami. Żaden noża nie ma i nie wie jak skorygować racicę. Jak liczy się tylko sztuka to przecież nikt się nie będzie bawił w mierzenie kąta racicy itp. Biorą szlifierkę kątową z tarczą - nożem i heja. A na koniec to tylko rachuneczek do zapłaty 28 za sztukę. To ja powiem tylko, że z taką wizją to zawsze będą problemy z racicami.
 12. szczerze powiem, że akurat piwka co dzień i krótkiego masażu to nie jeden człowiek mógłby pozazdrościć :P o wywarze gorzelnianym to nie słyszałem, ale doszły mnie takie słuchy o glicerynie roślinnej. Bo jest podobno tego specyfiku kilka rodzajów w zależności od czystości czyli zawartości alkoholu. No i się dzieją cuda jak się próbuje oszczędzić podając tą gorszą. Domyślam się że ze spirytusem zamiast wywaru będzie podobnie...
 13. W jakim wieku jałowic najlepiej wykonać korekcję racic?
 14. Nie to jest cena w kopalni ( w Mielniku), do tego trzeba doliczyć transport - mnie w ubiegłym roku wyniosło z transportem 80 zł za tonę
 15. Japończycy to podobno poją te zwierzaki sake - stąd ten unikat :)
 16. A ja tam uważam, że jest sens w tej metodzie i widzę jej pozytywne efekty u siebie. Przede wszystkim to mniej doszukiwałbym się poprawy jakości w związku z grawitacją :) a bardziej w tym że baloty "leżące" a nie "stojące" lepiej do siebie przylegają. W związku z tym mniejsze jest ryzyko uszkodzenia folii na skutek czego pasza się psuje. Co do rozjeżdżania się takiej piramidy to jest to wręcz niemożliwe!! Także bez obaw. Jeśli chodzi o prasę to faktycznie ogromne znaczenie ma fakt czy jest to maszyna ze zmienną czy stałą komorą prasowania, ale prawidłowe ułożenie balotów jest dodatkowym "ubezpieczeniem" przed stratami paszy.
 17. Forumowicze, jak wam płacą za mleko? Też macie tak duże obniżki. U mnie cena spadła już o 30 groszy względem marca (podlaskie)