Marecki

Użytkownicy
  • Zawartość

    4207
  • Rejestracja

  • Ostatnio

  • Wygrane dni

    241

Wszystko napisane przez Marecki

  1. Dla nich byłby za duży koszt ciągnąć wszystko w ziemi. My mielibyśmy spokój ze słupami, ale nie o to im przecież chodzi. U mnie akurat parę lat temu zmieniali słupy na nowe. Były betonowe, ale popękane trochę, dali nowe, zamiast bliźniaków okrągłe i zamiast lin warkocze. Akurat miałem okazję na tym skorzystać, bo udało się z szefem ekipy ugadać wywalenie bliźniaka spod domu. WLZ kupiłem i sam założyłem w ziemi, ale przynajmniej słup poszedł dalej od domu i dziadek od spisywania nie pcha się na podwórko.
  2. @jarki, ja się widocznie do rozmów o polityce nie nadaję ;) Nie lubię tych kłótliwych darmozjadów i mało kiedy ich oglądam, bo nie czuję takiej potrzeby. Ewentualnie czasem zobaczę, jak taka jedna babka tfUrsuli coś wygarnie i mi wystarczy.
  3. Też nie wiedziałem, o co konkretnie chodzi i czekałem na jakiś link. Nie dałem rady nawet minuty obejrzeć. Było 0:43 jak wyłączyłem. Nie mam w zwyczaju oceniać nikogo po wyglądzie, bo sam piękny nie jestem, @jarki może potwierdzić. Ale jak widzę tą jego przemądrzałą szczękę, to mnie jasny szlag trafia. Jakoś od początku mi gównem od niego jechało. A jeszcze jak se cham usiadł i rozłożył łapy szerzej od szympansa, to najchętniej bym mu z dołu kopa zasadził. Tak się poci, czy co? Jak taki Janusz po piątym piwie: "Słuchajta, kurła, ten stół jest mój. Gówno wiem, ale biznes się liczy i krowy dojnej łatwo nie puszczę". Jego gadanie to już dno. A że aż 43 sekundy obejrzałem, to dlatego, że z nerwów nie mogłem dobrze w ekran trafić.
  4. Czyli kury same wiedzą, co lepsze, bo moje zdecydowanie wolą moczony i taki im daję.
  5. A pewnie jest. To jak z jajami. Skąd w bidzie są po 0,60 zł? Skąd łopatka po 8 zł? I wiele innych produktów. Nie nasze , tylko byle najtaniej i w dużej ilości. Najważniejsze słowo w sprzedaży PROMOCJA. W zeszłym roku jadąc z ogłoszenia po coś innego, widziałem po drodze "oddam chleb dla kur". Umawiam się z babką i od słowa do słowa, że jeśli mam, to chętnie kupi ode mnie jajka. Wziąłem chleb, jajka sprzedałem po 1,20 zł. Dwa dni później telefon od niej, kiedy znowu będę jechał tą trasą, bo ładne jajka. Mówiłem, że na razie nie, może tak za trzy tygodnie będę jechać. A ona, żebym przed wyjazdem zbierał dla niej jajka, bo chętnie kupi większą ilość. Wziąłem 60. Ona się pyta, czemu nie wziąłem więcej, bo nigdy jeszcze nie miała takich dobrych i daje mi 120. Oddaję jej te 20 i pytam, czy ma rozmienić ze stówy, a ona że to już odliczone, bo są warte tej ceny. Swoje, naprawdę wiejskie, ma swoją wartość. A bida to bida.
  6. U mnie to samo. Wyjeżdżasz w pole (szczególnie to widać, jak ktoś orze), to zawsze kilka stad jest, które cały czas się przeganiają: sroki, szpaki, kruki i mewy. Najgorsze są kruki, jaśnie wielmożne Państwo, co wolno chodzi i po byle co się nie schyli. Najlepsze wiadomo, szpaki. Małe, zwinne i nic im nie ucieknie. Po tym, co piszesz @miwigos, to się cieszę, że nie mieszkam w Wielkopolsce.
  7. Coś na pewno to daje, bo chociaż ptaki mają okazję dziobać. Ale ja średnio 5-6 razy jadę każdej wiosny, zanim posadzę, jesienią podobnie, a i tak dziadostwo jest.
  8. Ten żel zapobiega wschodom, dzięki niemu nasiona nie kiełkują w owocu. Dlatego trzeba go dobrze zmyć z nasion, bo inaczej wschody będą słabe, lub rośliny wzejdą i będą porażone, jakby medaxem dostały.
  9. @jarki różnica jedynie taka, że kiedyś musieli robić to po kryjomu, mieć kontakty i zaufanych ludzi. Dziś też mają kontakty i zaufanych ludzi, ale mogą robić wszystko na legalu.
  10. Facelia jako wsiewka śródplonowa? Bo ja próbowałem zaznaczyć międzyplon ozimy.
  11. Mnie zastanawia jeszcze trochę inna rzecz. W przyszłym roku chce wejść w międzyplony. Teraz wiosną wypełniając wniosek chciałem obadać, co i jak. W jarych bez problemu mi wchodziło, ale na działkach, gdzie miałem ozime, nijak nie mogłem zaznaczyć międzyplonu. I nie kumam, dlaczego.
  12. https://www.farmer.pl/finanse/uproszczone-systemy-uprawy-a-zniwa-o-czym-pamietac-w-ekoschemacie,134220.html Julię spytaj. https://www.gov.pl/web/rolnictwo/uproszczone-systemy-uprawy--rolnictwo-weglowe "Pamiętaj! Wymagania te dotyczą roku kalendarzowego, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności." Wymagania to między innymi prowadzenie rejestru.
  13. No ok. Tylko w takim razie jeśli USU dotyczy roku kalendarzowego, a nie sezonu wegetacyjnego, to chyba ma to jakieś znaczenie.
  14. Mam jeszcze ZSU, bo inne się już wykluczają, a nawozów i śor nie stosuję, więc w te nie mam jak wejść. Najbezpieczniej byłoby dla każdego ekoschematu prowadzić osobny rejestr.
  15. Ja piszę od pierwszego zabiegu. Bo liczy się rok kalendarzowy, czyli od wiosny, czy nawet przedwiośnia. Jest to pomotane, to fakt. Ale ja wolę wpisać za dużo i w razie kontroli coś z ich polecenia wykreślić, niż żeby było Panie, ale tu czegoś brakuje.
  16. Zaczynamy wiosną od pierwszego zabiegu. Zapisujemy w rejestrze i najlepiej dokumentujemy. Dlatego np jak ktoś stwierdza w maju składając wniosek, że wchodzi w USU, to trochę późno, bo nie pamięta i nie cykał fotek, co i kiedy robił. A że łatwo? Jak ktoś normalnie nie orze, to USU wychodzi mu samo z siebie. Za to ja chcę zmienić przez ich zmiany. Bo jest łatwo, ale tanio. Z 400 zł zrobili 250. Będzie dalej bezorka, ale bez ekoschematu bo bardziej mi się opłaci wejść w międzyplony. Chyba że też w przyszłym roku je skroją, co niestety dziwne nie będzie. W razie czego nie orząc zawsze do USU mogę wrócić. Nie będzie, że nie mogę, bo nie pomyślałem i zaorałem.
  17. Ja kończę rejestr na ostatnim zabiegu. Np będę jeszcze jechać talerzówką i to będzie ostatni wpis. A na dwóch polach mam poplon (dla siebie, nie na ekoschemat) i tam ostatnim zabiegiem był siew, bo już do końca tego roku tam nie będę nic robić. Jak udokumentować pytasz... No właśnie. Tu wraca wątek o telefonie z internetem. Co by mi dała cegła do dzwonienia? A tak jest telefon mający nienajgorszy aparat, internet zapisujący lokalizację i czas zrobienia zdjęcia. Wjeżdżam w pole, robię zdjęcie ciągnika z maszyną, pole w tle. Kończę, robię zdjęcie. Pewnie nigdy ich nie wykorzystam, zawalam tylko pamięć, ale po to są karty i chmura, a w razie gdyby ktoś kiedyś miał jakieś wątpliwości, to mam moje prywatne zdjęcie geotagowane. Moim zdaniem szczególnie teraz przy tych ekoschematach warto dla samego siebie mieć taki dowód.
  18. Jeśli rok Z miałby też być w USU, to do ostatniego grudnia zero orki. Każda orka do końca roku kalendarzowego przekreśla wniosek, jeśli został złożony. Teraz u siebie chcę zaorać po tej nieudanej w drugim rzucie gorczycy, bo chcę tam dać soję :p ale czekam na 1 stycznia i już w przyszłym sezonie nie mogę podać tam USU.
  19. Na rok Z też, jeśli po zbiorze jęczmienia do końca roku kalendarzowego nie będzie wykonana orka. Bo tu nie ma ograniczeń czasowych. Jeśli ktoś całkowicie odstawił pług, to niejako z automatu ma zapewnione USU, tylko musi złożyć o to wniosek. No chyba że np wchodzi w międzyplony, to już niestety jedno z drugim się wyklucza. Co akurat dla mnie jest debilizmem, bo siejąc miedzyplon wprowadzasz więcej materii organicznej do gleby i bezorka w tym pomaga, ale już płatności za to nie ma. Za dużo by musieli dać.
  20. W roku Y też, jeśli będzie bez orki. Pytałem o to wiosną babkę z naszej PODR. Mówiła, że dopóki nie będzie orki, to co roku można składać. Jedynie szkoda, że tak mocno chamy skubnęli z tej płatności...
  21. USU na pewno w roku kalendarzowym.
  22. Jeśli zgłaszasz USU czyli bezorkę, to masz tą bezorkę nie w uprawie głównej w danym sezonie, a od 1 stycznia do 31 grudnia w roku, kiedy deklarujesz USU. Pszenica była bezorkowo, ale orząc pod rzepak zaorałeś dopłatę USU.
  23. Ja dostaję zwykle pięć przelewów, czasem sześć.
  24. @miwigos a gdybyś np miał na "prośbę" arimr wysłać zdjęcie geotagowane?
  25. W sobotę przyszła zima, wczoraj rano było 15 cm śniegu. W nocy ciepło i dziś już czarno. Ale znowu zapomniałem deszczomierz schować przed mrozem...