Marecki

Użytkownicy
 • Zawartość

  2121
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  71

Wszystko napisane przez Marecki

 1. Dobra strona tego wcześniejszego braku opadów jest taka, że obyło się bez antraknozy i innego choróbska.
 2. Dokładnie. Niby mam tą właśnie samokończącą. Gdyby od czerwca do żniw nie padało, to pewnie by tak było. Ale po deszczu się odnawia i bez desykacji nie da rady.
 3. Miało się obyć bez desykacji. W suszy się udawało, strąki ładnie schły, po poprzednich deszczach wyszło parę kwiatów i teraz są grube, zielone strąki. A teraz puścił młode pędy i chce kwitnąć. Jeden łubin, a zaczyna trzecią rundę przez tą pogodę.
 4. Zaraz dostaniesz. Od pół godziny leje i idzie do Ciebie.
 5. Czyli jednak istnieje taki zapis... Ale nikt szczegółowo go nie cytuje, tylko bardziej ogólnie o nim wspomina. Czyli i tak wyłączenie daje lepsze efekty, niż zakaz polowania, jeśli się ma leniwą kiłę.
 6. U Ciebie powinno pójść z tym nawet łatwiej, bo pewna strona podaje, że w Twoim województwie dużo takich spraw zostało pozytywnie rozpatrzonych bez angażowania sądu. A więc automatycznie trwa to krócej, dwa miesiące. U mnie przez sąd to zajęło trochę ponad pół roku. Ale warto było.
 7. Spod gospodarki, ale nie z obwodu? Czyli teoretycznie polować nie mogą, ale łazić jak najbardziej. Tylko że znając życie polować i tak będą, bo udowodnij im, że strzelone u Ciebie zwierzę nie było postrzałkiem. Oni się znają na kombinowaniu i omijaniu prawa o wiele lepiej w, niż rolnik, którego o to posądzają. Moim zdaniem, jeśli ktoś nie ma dobrych kontaktów ze swoim kołem (chodzi mi o ich uczciwość, a nie znajomości w łapę z nimi), to radziłbym wykorzystać opcję wyłączenia swoich gruntów z obwodu, dopóki to jest jeszcze możliwe. Nie wiadomo, kiedy znowu się coś nie zmieni na naszą niekorzyść i wtedy może nie być takiego rozwiązania. W sumie biorąc się za to myślałem, że jestem pierwszy w województwie (chociaż pierwszy chyba zacząłem wysyłać pisma), a strona sądu pokazuje, że były jeszcze cztery inne sprawy w tym temacie, wszystkie na korzyść rolnika. Sporo się tego dzieje w Warmińsko-Mazurskim i Kujawsko-Pomorskim. Szczerze popieram i życzę ludziom sukcesów.
 8. Tylko od kiły. Cały problem polega na dezinformacji rolników. Ogólnie media donosiły i zresztą nadal donoszą, że jak wyłączysz grunty z obwodu, to rezygnujesz z odszkodowań, że po prostu ich nie dostaniesz, że Ci nie przysługują. Jasne, ale jeśli chodzi o odszkodowanie od kiły. Ale nikt nie mówi o tym (czemu Farmer też tego nie mówi?), że wyłączając grunty uwalniasz się spod okupacji kiły, nie musisz ich prosić o szacowanie i czekać, że może łaskawie uznają Ci szkodę i zapłacą stówę na odczepnego, ale nie tracisz możliwości jakiegokolwiek odszkodowania. Nie chcesz kiły i masz prawo do tego, bo oni zwierzaki upasione na Twoim chętnie sobie wezmą, ale w drugą stronę już tak ładnie pomoc nie działa. I tu, jak mówi @arszczecin, jesteś poza obwodem łowieckim, a więc od tej pory przyjęciem zgłoszenia szkody, szacowaniem i wypłatą odszkodowania zajmuje się marszałek województwa. Póki co jestem świeży w tym temacie i nie korzystałem z tego, zresztą oby jak najdłużej. Dla mnie największą korzyścią jest uwolnienie się od kiły, od wykorzystywania przez nich i wchodzenia bez pytania na moje. Drugi sezon wychodziłem na łąki i pola z nadzieją, że dziki nic nie zrobiły, bo inaczej znowu będę musiał zgłosić im szkodę i na nowo krew będzie buzować w żyłach. Dwa tygodnie temu wyrok się uprawomocnił, więc jestem wolny i teraz będę pilnować, żeby czasem do mnie na kaczki nie zaglądali, bo powoli pora na to. A w razie wystąpienia szkody zgłoszenie do marszałka, gdzie nie szacuje, nie ustala kwoty i nie wypłaca odszkodowania kiła.
 9. Z ciekawości sprawdziłem, od 20 spadło 27 litrów i dalej nie przestaje.
 10. To niezłe jaja. U mnie zaczęła się trzecia godzina solidnego deszczu.
 11. No to u Ciebie myśliwymi są nawet jakby ludzie...
 12. Ma ktoś, lub miał, odmianę Lilly? Kiedy one kończą wegetację?
 13. Mam kawałek. Dostało niestety trochę z braku wody, ale najbardziej na glinie i piachu szóstce. Za to na piątej jest już całkiem ładne, miejscami mam IVb i tam jest bez zarzutu. Odporne na choroby, to fakt. Sąsiad po drugiej stronie drogi miał jakąś inną odmianę, nie chciał zdradzić nazwy, ale że najlepsza twierdził. Przed burzami zdążył zebrać, bo grzyb mu szybko załatwił i miał suche. Z kawałka 0,7 ha bizon56 się nie napełnił, więc jednak nie taka rewelacja, mimo że z nawozem przebił mnie dwukrotnie, plus gnojowica.
 14. U mnie dobre 10 litrów wczoraj i dziś spadło. Dwie gwałtowne burze, dużo poleciało w dołki. Ale może chociaż trawy odżyją.
 15. @lokizom, ta wczorajsza burza do Ciebie nie doszła? Dziś była przed samym południem podobna, z jeszcze większym wiatrem. Na kilka dni mokro jest. Niby dalej ma padać, ale dziwnie pogodnie na razie się zrobiło.
 16. @lokizom, dostałeś wczoraj coś? U mnie była gwałtowna burza po 16, większość spłynęła w dołki.
 17. Idziesz w giganty... ;)
 18. Na ciasto dyniowe się może uzbiera ;)
 19. Trochę powoju jest, ale to nie chwast ;)
 20. Z albumu Marecki

 21. Z albumu Marecki

 22. Z albumu Marecki

 23. Z albumu Marecki

 24. To jakieś przysłowie? Bo nie znam tego...
 25. Koło Lubania żyto już poszło, łubin brązowy...