Marecki

Użytkownicy
 • Zawartość

  2374
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  95

Wszystko napisane przez Marecki

 1. Nasiona kupione od hodowcy, strasznie tanio. Swoich nie sieję, zdolność kiełkowania wyszła mi 80%, a to dużo za mało, nie warto. Z obsady Kolega @barts byłby zadowolony ;) rozstaw 1x1,5m.
 2. Sam też podobnie kombinuję. Pod łubin nie robiłem orki na zimę, szły inne uprawki. Teraz też się zastanawiam, jak zasiać, żeby najmniej ruszać. A drugi rok z rzędu suszowego nie wypłacą.
 3. U mnie glina zaczyna pękać. Trochę mokro było tydzień temu, dziś bez problemu można wszędzie wjechać. Jest taki brak wody, że głowa mała. Rowy na łące i oczka na polu tylko w połowie pod wodą. Moja strona z prognozami zapowiada suchy marzec.
 4. Pewnie masz rację. Ale nie idę w tym kierunku.
 5. Wiem, bo miałem to jakiś czas, nic nie gorszą od krowiarzy w okolicy. Znam uprawę i wartość pokarmową. I nie wrócę.
 6. Przede wszystkim dla bydła to mam. Wolę zdecydowanie to, niż kuku.
 7. @jarki, a krowy żeś policzył? :p
 8. Ciągle ktoś dyma chłopa. Sianie dla dopłat to chyba jedna z niewielu okazji, kiedy to chłop kogoś dyma...
 9. @miwigos, pytasz, czy stwierdzasz?
 10. Byłem dziś po wniosek o zwrot akcyzy. Pytałem, jak u nas w gminie podchodzą do kodów CN na fakturach. Facetka mówi, że nie wie. Pod koniec stycznia mieli szkolenie i nic nikt im o kodach nie mówił. Jak ktoś przychodzi po wniosek, to każe mu się nie spieszyć ze składaniem. Jak ktoś już składa, to odkłada na bok i z weryfikacją czeka na decyzję z góry, czy będą jakieś zmiany, czy nie. Słyszała, że w sąsiedniej gminie odrzucają, a ona na razie nie chce rozpatrywać, żeby nie musiała odrzucać. Jaja i tyle.
 11. Dlatego nie obchodzę świąt :p
 12. Wsiałbym więcej, nawet 1ha, ale nie mam tyle miejsca. Zdecydowanie najlepsza uprawa, jeśli chodzi o wkład, ilość pracy i plon.
 13. Agencja suszowe płaci, to łączne zobowiązanie pieniężne podatku rolnego wyższe o 20%.
 14. Wczoraj widziałem, jak kruk nosił suchą trawę do gniazda. Dziś u mnie na łące widziałem parę żurawii i kilka czajek. Krokusy są już nad ziemią. Coraz więcej tego wszystkiego. A grubasa nie lubię, bo on tylko deszcz ciągle zapowiada ;)
 15. Dobre Odmianę będę siać tą samą, czyli Bambino. Bo wyszła bardzo ładnie, no i nasion mam jeszcze sporo. Nawożenie też to samo, czyli naturalne, obornik i cola. Zmiana będzie jedynie w powierzchni. Było 0,2 ha, teraz będzie 0,7. Zbiory chyba będę musiał zacząć we wrześniu... :D
 16. Kolego, gdzie taka rubryka istnieje? Bo szukałem i nie widzę. Ślepy już pewnie jestem od słońca... ;)
 17. Ona mówiła mi dokładnie to samo. A facet z agencji twierdził, że powinienem mieć plan. Oni w swoich przepisach "wzajemnej zgodności" nie mają. My w polu, w oborze i w papierach musimy mieć.
 18. Bo oni wszyscy często sami nie wiedzą, o co chodzi. Np 31 grudnia miałem kontrolę cross-complience i facet mi mówi, że od jutra obowiązuje mnie plan nawozowy. W pierwszych dniach stycznia umawiam się z babką z odr na ułożenie planu, a ona mi mówi, że mogę, ale nie muszę na moje ha go mieć.
 19. Albo luka prawna w ustawie naszych nadgorliwych urzędników http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/nawozy/aplikacja-gnojowki-i-gnojowicy-a-program-azotanowy,83855.html
 20. @lokizom, czytałeś? Będziemy colę lać na zielone ;)
 21. Kiedyś @jarki dał takie coś w temacie słoma: https://www.liz-online.de/fileadmin/user_upload/funktions-html/PL/Humusbilanz-PL/humusbilanz_pl.htm
 22. Ciekawy artykuł na ten temat: http://www.wodr.poznan.pl/component/k2/item/1918-bilans-glebowej-substancji-organicznej?tmpl=component&print=1
 23. Też tak uważam. Mam te same klasy (jeśli V i VI zasługuje na taką nazwę), co u Ciebie. Niby piachu dużo, do betoniarki nie muszę kupować :p Ale od żwiru w Twojej okolicy pewnie i tak gorszy nie jest ;) Tylko że @jarki ma rację, że jeśli ktoś na żwirowni wyprodukuje tyle próchnicy, ile jest właśnie u Ciebie, to o czymś to świadczy. I np Twoja szóstka i szóstka u mojego sąsiada, który tylko żytko sieje i nawet chwasty nie rosną, to ta sama klasa, ale jakość zupełnie inna.
 24. @jarki, jak Twoje samosiewy jęczmienia? Bo u mnie w życie trochę owsa się jesienią pokazało i do tej pory mrozy niewiele złego mu zrobiły. Jak tak dalej pójdzie, to będę miał mieszankę jaroozimą...
 25. Da radę, odkupi od sąsiada, potem od drugiego, trzeciego... :D