Marecki

Użytkownicy
 • Content count

  4,139
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  240

Everything posted by Marecki

 1. Ja zaczynam jutro. Tylko ozime, żyto, pszenżyto i chyba wjadę w tą gorczycę, bo mi szkoda nawet tego, co po gradzie zostało. Owies jeszcze poczeka do połowy sierpnia, bo sporo zielonego jest, wyka prawie cała zielona. Sąsiedzi od trzech dni koszą, rewelacji nie ma. Nawet krowiarz, który zawsze miał wycackane, nawiezione i opryskane do bólu, nie zebrał 3 ton pszenżyta, jęczmienia jarego 2,5. Żyta sypią średnio 1,5.
 2. U mnie był grad, przez chwilę duży jak czereśnie. Teraz deszcz leje. W przyszłym tygodniu myślałem o zbiorze gorczycy, już raczej po temacie.
 3. Niedaleko Wrocławia pierwsze jęczmienie już poszły z pola.
 4. Ten wirus to trochę jak hiv. Wiem, głupie porównanie, ale "uczeni" twierdzą, że kiedy mszyca żeruje na zakażonej roślinie (nie tylko ziemniaku, bo chorują na to np winogrona i psiankowate), to wirus dostaje się do jej organizmu i pozostaje w nim do końca jej życia. A ona żerując potem na innych roślinach skutecznie roznosi go dalej. Miałem kiedyś u mnie pojedyncze rośliny chore, jeszcze jak sadziłem większe powierzchnie, to zbierałem wszystkie z pola i zakopywałem w ziemi.
 5. Ja miałem arbuzy dwa sezony. I już nie będę miał.
 6. U mnie chodzą też blisko, mam las za stodołą, za oborą staw i przyłażą się taplać. Powoli grodzę to siatką leśną i coraz mniej mają możliwości. Ale ziemniaki mam z drugiej strony zabudowań i tu do tej pory najbliżej były ok 100m od domu.
 7. U mnie spokój. Ostatnie dwa lata miałem przy lesie, ale za leśną siatką. W tym roku mam od drugiej strony zabudowań, zaraz przy ogródku. Tu chyba nie przyjdą.
 8. Zrębkowy taniec deszczu ;)
 9. Kupiłem za trochę mniej, bo kiedyś były tańsze i akurat to była jubileuszówka. Fajny jest w niej naciąg łańcucha bez narzędzi.
 10. Ja mam 450e, jakieś 15 lat bez żadnej usterki, też tylko raz wymieniłem na pływające. Bardzo oszczędna i poręczna.
 11. U mnie ma 50-60 cm, 9-12 liści i zaczyna wypuszczać pąki kwiatowe. Bez nawożenia, tylko kompost i woda.
 12. Ja swoją wrzuciłem w piątek do piwnicy, może dlatego tak mało spadło...
 13. Już niestety przechodzi, nie dobiło do 3mm. Miała być burza, ale idzie do jarkiego.
 14. W ciągu dnia przeszły cztery burze i deszczu nic, jak to z burzami. Teraz przyszła zwykła deszczowa chmura i od pół godziny sobie ładnie lekko pada. Ale o 21 już ma być po deszczu. Mało.
 15. Czemu? Mam piłę do betonu. Kupiłem używkę jakieś 10 lat temu. Używałem już niejedną, różnych firm, stihla też i wolę jednak swój model.
 16. Sponsorem programu był Stihl i Fiskars :)
 17. Szpinak jest pycha ze śmietaną ;)
 18. Macie może jakieś swoje pomysły odnośnie uprawy warzyw, własnych metod prowadzenia roślin, ochrony przed szkodnikami itd? Zachęcam do dyskusji. Mam nadzieję, że niektórzy mają swoje własne warzywa i zechcą się podzielić swoim doświadczeniem. Mam w tym roku pierwszy raz fasolę jaś. Wie ktoś, jakie to wysokie rośnie? Bo doszło mi do 2,5 metra i chce iść wyżej.
 19. Teraz mają liścienie i po jednym liściu. Rok temu sadziłem chyba z dwoma liśćmi i dały radę, ale też wolę wcześniej, jeśli to możliwe. Dwa tygodnie temu kupiłem do tunelu długie sałatkowe, miały cztery liście, to nie było im łatwo.
 20. Ja robiłem rozsadę w tunelu, z 40 wyszło 37. Jutro będę rozsadzać.
 21. U mnie gorczyca ma 20-30cm, na piachu 10 i zaczyna kwitnąć. Masakra.
 22. Kopaczką idzie bez problemu.
 23. Podobnie, tylko że do końca mam bez redlin.
 24. Tak, bo jest lepsze podsiąkanie wody. Ale to się sprawdza, jak się mechanicznie nie zwalcza chwastów. Posadzić, obsypać, zwałować, opryskać i nie ruszać. Ale z drugiej strony wałowanie trochę opóźnia wschody, bo tu każdy bronuje, żeby zniszczyć chwasty, ale też żeby kiełki ziemniaka miały bliżej do powierzchni gleby, po prostu żeby szybciej wzeszły. Dopiero przed zakryciem międzyrzędzi się obsypuje na głęboko. Ja akurat jeszcze inaczej robię. Teraz trzeci sezon mam prawie na płasko, byle tylko zakryć sadzonki, potem tylko za kołami i środkiem gęsiostopka, bez formowania wysokich redlin. Moim zdaniem w tej wersji gleba lepiej przyjmuje wodę, bo nie ma dołków, ale też dłużej ją trzyma, bo redliny szybciej wysychają od płaskiej powierzchni.
 25. Nigdy nie wałowałem, ani nigdzie w okolicy tego nie zauważyłem, bo tutaj co kilka dni idą na zmianę obsypnik i brony.