Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0
lidon74

Uprawa prosa

6 postów w tym temacie

Czy ktoś z was uprawia proso. Ja sięję je od 4 lat z różnym skutkiem. Maksymalnie udało się osiagnąć plon 3,2 tony z ha, ale bywało też tak, że na niektórych polach nie było co kosić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Lidon, a co było przyczyną ze na innych polach nic nie nakosiles? Po ile to można sprzedać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Proso jest doś specyficzne w uprawie. Z jednej strony nie trzeba się nim specjalnie opiekować, ale też przy wschodach nie lubi jak jest za mokro. Jest też wrazliwe na niskie ph i tym bym tłumaczył niepowodzenie na niektórych polach - kupiłem je niedawno i ph było na początku 3,9.

Proso kupuje kilka firm, jedne na pasze dla ptaków inni to przerabiają na kaszę jaglaną. Cena różna od 700 do 1200 zł za tonę. Jak się dobrze uda to jest na tym przyzwoity zysk bo nakłady są małe, ponadto ja jestem w programie i dostaję do każdego ha prosa 560 zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niestety, teraz już wsparcie dla prosa nie jest dostepne dla nowych rolników. Ja mam 5-letni program z pakietu 6.1 (produkcja towarowa lokalnych odmian roslin uprawnych) i stąd ta dopłata. Wstrzymali ją dla nowych chyba w ubiegłym roku bo za dużo chętnych do uprawy prosa się pojawiło.

Jednak nawet bez dopłaty na średniej glebie warto to uprawiać (polecam odmianę Jagna). Kilka ton to w sezonie można gołębiarzom sprzedać po 1,2-1,5 zł za kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0