lokizom

Użytkownicy
  • Zawartość

    5003
  • Rejestracja

  • Ostatnio

  • Wygrane dni

    214

Posty napisane przez lokizom


  1. Ja wczoraj i dzisiaj do poludnia posialem najsuchsze 11ha z 40 ha, ale nie owies a straczek

    Były trzy wtopy, reszta musi poczekać, chyba dopiero po świętach pójdzie tak mokro miejscami. 

    Popadalo dzisiaj parę razy po 10 minut dość ostro i jutro też ma padac. Po niedzieli ma być pochmurno i zimno więc też za duzo nie obsuszy


  2. W zboz też nie wierzę bo na wykresach nic ciekawego nie widać i wszystkie raporty też przedstawiają coraz większe zapasy i zbiory.

    Ale rzepak mam nadzieje ze może zaskoczy miło jeszcze i dojdzie do tych 2200-2300. Jeśli przebijemy te 450 euro to droga otwarta nawet powyżej 500. Najbliższe dni będą kluczowe. Dzisiaj ostra walka byków z niedźwiedziami co widać po wolumenie, będzie ciekawie


  3. No nie wiem czy aż na 449 euro. Od kolegi analityka, który prowadzi stooq.pl dostalem taki komentarz ,,Na wykresie wybicie formacji podwójnego dna po przejściu 430 technicznie powinno sprzyjać bykom. Fundamentalnie istotne są prognozy zbiorów na 2024 r., w czy jednak nie siedzę"


  4. U mnie wczoraj popadalo ponad 10 mm to ładnie się przemieścił azot. Regulacje robiłem 2.03 zamiennikiem Toprexu. Do tego dodałem około 10N w moczniku do tej regulacji aby starczyło mu na tą chwilę aż podany azot w kulce się przemiesci


  5. @ikcomas

    Sprawdzałeś rzepak na Matifie? Od kilku dni idzie do gory, dzisiajszy mocny wzrost przy rekordowym wolumenie. Jak rysuje linie to wydaje sie ze pokonalismy opor, ale pewnie wróci jeszcze do lini oporu bo wskaźnik RSI już dość wysoki. Czy to początek dluzszych wzrostów?


  6. Tutaj @jarki ma rację, taka studnia bez odplywu praktycznie nic nie pomoze. 

    W latach 2005-2015 to trochę na takich sprawach zębów zgryzlismy, kilka kilometrów drenazow położone, studni porobione, itd. Wkoło drenażu sloma albo gałęzie. Sloma lepsza bo przy gałęziach może ziemia siadać.

    Jak chce się aby drenaż ciągnął to najlepiej kopać szeroką łyżka, ok.1m szerokości rów i zwirowac, wtedy torfy, naprawdę trudne grunty mozna zmelioryzowac. Minus to wysokie koszta.

    Na jednym polu taka mam sytuacje że wykopałem przy granicy głęboki rów, około 50 metrow który ma za zadanie właśnie obniżyć lustro wody i to się sprawdza bo nie przeszkadza przy uprawie i też jest dość pojemny (taki podłużny stawik można powiedziec). Wada taka że ściąga to wodę tylko z ograniczonego obszaru, około 20 metrów od rowu. Przy trudnym gruncie ściąga tylko z około 10m

    Mam też na dużym polu takie duże zlewisko wod z gór naokoło, na wiosne było tam bardzo mokro zawsze i było około 3000 m2 nieuzytku i wkolo tez bylo trzeba uwazac zeby nie wpasc. Oczywiście studnia była tam która odprowadzała ale ona ściągała tylko wokół. Wykopaliśmy 3 rowy dokladnie po srodku sciezek technologicznych co 21m (tyle mają u mnie sciezki technologiczne) o dlugosci okolo 50m kazdy, połączone zasypanymi rurami do studni. Pięknie to pasuje bo nie trzeba omijać i wyłącza się tylko ostatnia sekcje. Od tego czasu problem się skończył


  7. Czy ten rząd który jest obecnie wpadłby w ogóle na pomysł że może być coś takiego jak 13 emerytura?

    Vel Belka i Rostowski wiesz co robili. Po dziś dzień płacisz podatek Belki chociaż miał być tymczasowy 


  8. @barts nie masz calkowitej racji. Nie ma wladzy ktora robi wszystko dobrze albo wszystko zle a mam wrazenie ze za PiSu wg Ciebie bylo wszystko zle.

    Wszyscy już zapomnieli jak za Ardanowakiego dalo suszowe. Gdyby wtedy nie dali sami to czy w tym roku by wogole ktoś miał nadzieję na coś?

    Może niewiele osób z mafii skazano czy wsadzono ale ukrócenie tego procederu pozwoliło na sfinansowanie 500+. Wtedy nie zabrano żadnej grupie a dano te pieniądze rodzinom.

    Kiedy PiSowcy wprowadzali 30 tys kwoty wolnej od podatku to też był sukces. Od czasu wprowadzenia tego to przez sama inflacje już powinno się zrobic pewnie 60 tys a ten rząd ma opory podniesc ta kwotę. Jak podniosą na 60 tys to nie będzie żaden wielki sukces bo jak pisze inflacje już to uczyniła.

    Dla jasności nie głosowałem na PiS i dobrze ze teraz nie rządzą ale nie można twierdzić że było wszystko zle bo to był najlepszy rząd w ,,wolnej" Polsce


  9. Jeśli pieniądze są zabrane słusznej grupie społecznej np. mafiia paliwowym to ciesz się że trafiły do Kowalskiego ale zabieranie zwykłemu Nowakowi aby dać Kowalskiemu nie jest sukcesem.

    Jeśli 15 października skończył się komunizm to co sie wtedy zaczęło? Po tym jak idą te zmiany widzę że wpadliśmy z deszczu pod rynne


  10. https://www.bankier.pl/wiadomosc/UE-wytacza-dziala-Nadchodza-karne-cla-na-chinskie-samochody-elektryczne-8706153.html

    Proszę bardzo: gdy motoryzacyjne lobby zagrożone to NATYCHMIAST wprowadzą cła i przepisy. Kiedy natomiast Polskę zalewa techniczne zboże spoza UE zagrażając opłacalności rolnictwa to nic nie widzą, nie reagują. Gdy już dochodzi do protestów w całej UE to tylko się ociągają, jakieś rozmowy, puste deklaracje.

    Zaprzyjaźnione media przez przypadek oczywiście zaczynają obrzydzać społeczeństwu rolników i lokując artykuły ile to rolnik dostaje dotacji, dopłat itp a mimo to się mu protestów zachciewa . Za wysokie poparcie dla rolników? To ich ubeckimi metodami społeczeństwu obrzydzimy !!!


  11. 14 godzin temu, jarki napisał:

    Sprawa nie jest taka prosta szkodniki trudne do skutecznej walki 

    Fungicydy wcale nie takie tanie a też konieczne 

    Plon też dość mało stabilny 

    Dopłata nie pewna 

    Szkodniki to w każdej naszej uprawie są trudne do zwalczania, mysle że w grochu nie jest to powyżej średniej

    Plon jest dość stabilny od 3,.... do 5, czyli podobnie jak zboza czy rzepaki.

    Doplata pewna bo od 500 do 800 zł


  12. 23 godziny temu, Marecki napisał:

    Owies kosztuje, bo idzie na opał zamiast pelletu. 

    Sam też planuję w tym tygodniu posiać, jak się wyrobię. Za to u mnie grudniowy by nie wytrzymał. Jak był duży mróz, to nie było śniegu. Miałem samosiewy owsa w życie i zginęły. 

    Nie do końca owies tyle kosztuje że względu na opał bo pellet też sporo potaniał już i można kupić poniżej 1200 zl/t. 

    Przede wszystkim owies kosztuje około 1000 zl/t dlatego iż nie przywieźli go z Ukrainy i była sporo susza w Polsce w jarych a owies odczuł ją najbardziej. W moim regionie poległy praktycznie wszystkie owse i większość nawet nie kosiła ich albo kosiła ten odbity na kiszonkę.

    Pamiętajmy o tym iż owies jest fitosanitarny. Niektóre większe gospodarstwa przerywają monokulturę pszeniczną właśnie owsem