pasio

Groch i peluszka

1,979 posts in this topic

Ja sieje fasole pierwszy rok i mało wiem o tej roslinie ale zapowiada sie srednio dobrze. Znajomy sieje grosz na srute dla swin to z 0.70 ha miał ok 1200 kg twierdzi ze to i tak dobrze a na pasze wystarczy. Rolnikow powinno to zmotywowac ze ogolnie w dopłatach bezposrednich do straczkowych jest jakies 250 zł ekstra do hektara a jakie jest stanowisko pod pszenice, bajka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U mnie muza 3,2 t/ha A tarchalska 5t/ha. wiem jednak, że dałoby radę więcej, gdyż pH 5,9, basagran nieco komosy puścił, na części ujawniły się niedostatki stanowiska.

Share this post


Link to post
Share on other sites

słyszałem o kombinacji butoxone+basagran tylko zapomniałem w jakich proporcjach

kiedyś też pryskali barox+gesaprim ogólnie jest coraz gorzej z herbicydami

barox można by zrobić samemu

kujawsko-pomorski ODR http://www.kpodr.pl/index.php/produkcja-rolinna/42-inne/1257-przed-siewem-strczkowych

napisz proszę o różnicy w uprawie między grochem a peluszką

 

mnie podobają się te dwie odmiany

Danko -Tarchalska http://www.danko.pl/tarchalska

HR Smolice - Milwa http://www.hrsmolice....php?p=groch_00

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Też mnie interesuje mieszanka basagan+butaxone, ale trudno znaleźć jakiekolwiek informacje na ten temat, ciężko nawet butaxone kupić.

Różnic w uprawie nie było.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Groch siewny odgrywa podstawową rolę w grupie roślin strączkowych, jako roślina jadalna i pastewna. Można go uprawiać na nasiona lub zbierać w postaci zielonki. Nasiona roślin strączkowych, w tym grochu odznaczają się dużą zawartością białka około 23-25% w suchej masie o bardzo korzystnym składzie aminokwasowym (zawierają dużo lizyny).

W obrębie gatunku można wyróżnić dwie zasadnicze grupy. Pierwszą stanowią odmiany o większych wymaganiach glebowych, które uprawia się głównie na nasiona wykorzystywane w żywieniu zwierząt lub do konsumpcji (grochy jadalne). W grupie tej przeważają odmiany zaopatrzone w wąsy czepne zamiast listków, tworzą bardziej zwarty łan. Drugą grupę tworzą odmiany o mniejszych wymaganiach glebowych zwane potocznie jako peluszka, które można uprawiać na glebach kompleksu żytniego bardzo dobrego i zbożowo-pastewnego słabego. Pozyskane nasiona przeznacza się na paszę dla zwierząt gospodarskich. Odmiany peluszki są z powodzeniem wykorzystywane w mieszankach roślin strączkowych i zbożowo-strączkowych (najczęściej ze zbożami jarymi: jęczmieniem i owsem).

Groch siewny odgrywa bardzo ważną rolę w płodozmianie, jako roślina przerywająca częste następstwo zbóż po sobie. Jest rośliną fitosanitarną. Krótki okres wegetacji sprawia, że jest bardzo dobrym przedplonem dla gatunków ozimych: rzepaku, jęczmienia i pszenicy. Stanowisko po grochach zostawia dla rośliny następczej sporo resztek pożniwnych zasobnych w składniki mineralne, w tym około 30-50 kg azotu w czystej formie.

http://granumfn.pl/groch_siewny.html

 

a choroby i szkodniki grochu bardziej nie atakują od peluszki ?

dodałbym jeszcze że groch nadaje się nie tylko na konsumpcję ale również na paszę dla zwierząt

i ma mniej białka od peluszki ale i mniej substancji anty żywieniowych

Share this post


Link to post
Share on other sites

dostałem taką informację dawka mieszaniny basagran+butoxone {1,5+1}

mnie się wydaje ciut słaba bo na czysto basagran 2,5-3l/ha a butoxone 3-4l/ha

 

kiedyś na targach nieoficjalnie jeden koleś (z firmy też na Be) radził :

basagran 1,5 + chwastox 0,5 l/ha i po tygodniu 0,5 chwastoxu extra :-\

 

a co myślicie o kropieniu commandem i linurexem ewentualnie mieszaniną obu ?

 

jeszcze o ochronie przed szkodnikami i chorobami http://www.agronews....p?id=4&aid=1352

 

i desykacji http://www.agronews.com.pl/print.php?id=0&aid=1242

Share this post


Link to post
Share on other sites

basagran lub barox ale to cena

pamiętam jak przed laty pryskałem mieszanki z peluszką chwastoxem extra w minimalnej dawce

chyba coś koło 2l/ha w tych czasach był też fluid nim też pryskałem robiło się to jak z wsiewkami motylkowych

wszystko zależało od pogody najlepiej wychodziło przed deszczem lub krótko po deszczu

 

Wykorzystanie strączkowych w żywieniu tuczników http://www.portalhod...ieniu-tucznikow

uprawa peluszki http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/inne-uprawy/artykuly/uprawa-peluszki-zasady-uprawy,43092,0.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

od trzech lat zachęcam tu do siania rodzimych strączkowych

tym razem piszę to zmotywowany artykułem farmera

http://www.farmer.pl...alko,47895.html

 

wygląda na to że tym razem to nie jest ściema i powinno się udać bo mamy program

"Ulepszanie krajowych źródeł białka roślinnego, ich produkcji, systemu obrotu i wykorzystania w paszach"

http://bialkoroslinn...g.pl/index.html

 

zachęcam wszystkich do dyskusji

nasze ziemie są bardzo ubogie właściwie we wszystko co jest dla nich plonotwórcze

rośliny bobowate to jest wielka szansa zwłaszcza dla ziem słabych i zaniedbanych

ale daje to również szansę na częściowe uniezależnienie się od soi z za oceanu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobry temat. Będziemy w tym roku pierwszy raz próbować właśnie tego. Mianowicie zasiejemy groch pastewny na 2ha. Zdecydowałem się na taki krok z tego względu, że razem z rodzicami prowadzimy hodowlę zarodową trzody chlewnej. Soja ma ogromną cenę więc postanowiliśmy spróbować. I główny aspekt jaki mnie nurtuje to taki, że gdzie tylko sie nie spojrzy na artykuły lub badania dotyczące porównań soi do krajowych źródeł białka, to w tych porównaniach nie ma soi w pierwotnej postaci(ziarna) tylko po procesie ekstruzji, a ektruzja wiadomo podkręca właściwosci każdego ziarna które zostanie poddane temu procesowi. Wysłałem maila do doktora który bierze udział w tym wlaśnie programie, zobaczymy co odpowie. Może ktoś z Was ma ciekawego coś do powiedzenia?

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

w zamierzchłych czasach świnki gdzieś od 60kg. karmiłem peluszką

szkoda że popaliłem dawki pokarmowe bo nie pamiętam ile % dawałem

ale bystry żywieniowiec to skarb i na pewno sobie poradzi ;)

a nie myślisz o grochu podobno lepiej plonuje ma mniej białka ale lepszej jakości

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ jarki

Z dawkowaniem sobie poradzimy, mamy dobrego "dietetyka świńskiego" :)

Pole już zgłęboszowałem teraz bedzie sobie leżeć do wiosny, mam zamiar siać bezorkowo czytałem że to nawet lepiej dla grochu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zasady prawidłowej ochrony roślin strączkowych

 

We wczesnych fazach rozwoju roślin - zwłaszcza grochu i bobiku - należy stosować zwalczanie oprzędzików - małych chrząszczy, które w charakterystyczny sposób wygryzają brzegi blaszek liściowych. Oprysku środkiem owadobójczym należy dokonać po zaobserwowaniu pierwszych objawów żerowania - gdy uszkodzonych jest 10 % liści. W okresie późniejszym zwalczanie tych szkodników jest nieefektywne, gdyż największe szkody powodują ich larwy w glebie. Wyżerają one tzw. brodawki korzeniowe i ograniczają możliwości pobierania azotu przez rośliny.

W okresie pełnego rozwoju roślin należy zwracać uwagę na wygląd i kondycję roślin. Wszelkie objawy plamistości na liściach i łodygach, lub zamieranie wierzchołków roślin mogą sygnalizować obecność chorób, wymagających interwencji rolnika. Do najważniejszych należą: antraknoza łubinu, objawiająca się zahamowaniem rozwoju roślin i zwijaniem się końców pędu w tzw. "pastorał". Po zaobserwowaniu pierwszych objawów należy zastosować jeden z zarejestrowanych przeciwko tej chorobie fungicydów: Gwarant 500 SC, lub Amistar 250 SC. Zabieg w warunkach wysokiej wilgotności sprzyjającej występowaniu choroby - należy powtórzyć. Do często występujących, lecz nie zwalczanych z powodu braku zarejestrowanych preparatów należy wąskolistność łubinu, oraz choroby fuzaryjne.

Na grochu i bobiku plamistości liści wywoływane są chorobami grzybowymi, takimi, jak askochytoza, mączniak prawdziwy, rdze oraz plamistość czekoladowa bobiku. Przeciwko tym chorobom są zarejestrowane fungicydy, które należy stosować po zaobserwowaniu pierwszych objawów i w miarę potrzeby powtarzać, pamiętając o tym, by kilkakrotnie nie wykorzystywać w tym samym sezonie środków zawierających tę samą substancję czynną.

Do szkodników o dużym znaczeniu gospodarczym należą mszyce. Występują one na wszystkich gatunkach i należy je zwalczać zarejestrowanymi środkami owadobójczymi, pamiętając o tym, by stosować się do zasad przestrzegania optymalnej temperatury dla określonych środków, oraz by nie spowodować zatrucia pszczół na plantacji, oraz na terenach przyległych. Mszyce wysysają soki roślinne, powodują deformacje roślin i w konsekwencji wydatne zmniejszenie plonów. Istotne straty w grochu wywołuje pachówka strąkóweczka, paciornica grochowianka, oraz wciornastek grochowiec. Opryski przeciwko tym szkodnikom wykonuje się w okresie przed kwitnieniem - wciornastek, do zawiązywania pierwszych strąków. W bobiku duże znaczenie odgrywa strąkowiec. Z uwagi na to, ze owad ten może znajdować się w nasionach siewnych, należy stosować zaprawy o działaniu owadobójczym, oraz późniejsze zwalczanie owadów w trakcie wegetacji - na początku zawiązywania strąków. Wymagane jest kilkakrotne opryskiwanie roślin w okresie kwitnienia i zawiązywania strąków.

Istotne znaczenie w ochronie roślin strączkowych odgrywa wykorzystanie odporności odmian na patogeny. Dotyczy to takich chorób, jak więdnięcie fuzaryjne, askochytoza, mączniak prawdziwy i rzekomy, oraz szara pleśń. Te cechy odmian należy wykorzystywać, gdy istnieje duże zagrożenie chorób.

Wojciech Rysak

LODR Końskowola

źródlo:

 

Gwarant chyba nie ma już rejestracji ale co tam to jest Polska i trzeba będzie rozpisać na pszenicę

 

z tanich jest jeszcze Dithane i co jeszcze ?

 

przegapiłem bardzo ciekawy artykuł prof. Janusza Prusińskiego

http://www.farmer.pl...ki,42031,0.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

nasiona grochu tarchalska 232zł/q przy mtn 322g i kiełkowaniu 82% to jakaś paranoja >:(

policzmy minimum 100szt x 322g / 82 = 393kg/ha x 2,32 = 912zł nasiona bez zaprawy i szczepionki

Share this post


Link to post
Share on other sites

@niwigos u nas jeszcze nikt nie sieje dopiero od soboty ruszyli w pola bo zimno było

mój groch zasiany w polu było powiedziałbym że w sam raz mokro ale nie błoto

zasiałem 90szt/m trochę mało ale jak wspomniałem siew ponad 900 zł na hektar

Share this post


Link to post
Share on other sites

nasiona grochu tarchalska 232zł/q przy mtn 322g i kiełkowaniu 82% to jakaś paranoja >:(

policzmy minimum 100szt x 322g / 82 = 393kg/ha x 2,32 = 912zł nasiona bez zaprawy i szczepionki

 

prawidłowo powinienem wysiać jak wyżej ale w tych OKOLICZNOŚCIACH >:D >:( wysiałem 350 kg/ha

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now