jarki

Nawożenie rzepaku

1765 postów w tym temacie

@barkas trzeba było jednak zaczekać z siewem i dać NPK 

Albo chociaż przed tymi deszczami dać szansę nawozom się przemieścić 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Trzeba nie trzeba, sytuacja wymusza różne akcje. Siew rzepaku u nas w bardzo trudnych warunkach i pod znakiem zapytania. Z tego co kojarzę to wykorzystał niespodziewany deszcz i szybko zasiał aby nie tracić wilgoci. Sam nie dałem nic azotu (oprócz tego z NPK) bo orałem i siałem na bieżąco aby zachować wilgoć z orki. A tego dużego deszczu u nas jeszcze nie było. Ma być jutro dopiero.

@barkas tak szczerze tego podkładu to tak nie za dużo, 100 ton to już coś. Siej NPK dzisiaj najlepiej, może coś popada. Najwyżej będziesz miał dobre nawożenie na pszenicę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie nigdy jeszcze nie dawałem nic poza NPK 

A już wiele razy głowiłem się jak go zatrzymać 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mi jakoś nie zależy na rozkładzie słomy która leży na wierzchu  niech leży do przyszłego roku 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziwne myślenie  i nie każdy wszystko bezorkowo robi, raczej zdecydowana większość  woli system mieszany

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja nie daję azotu na rozkład słomy, przez kilka ostatnich lat daję mocznik przedsiewnie bo długa jesień i braki są. Teraz pewnie będę posiłkował się saletrą bo mocznik lepiej jest wymieszać jednak z glebą. Mocznik byłby zdecydowanie lepszy bo dłużej działa, mowa o tym bez inhibitora rzecz jasna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moze i lepiej ze w koszty sie nie pcham za bardzo, na ukrainie maja, na przyszly sezon, byc zwiekszone zasiewy rzepaku o 40%

Moze rzepak cos z organicznych pociagnie:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, ikcomas napisał:

Ja nie daję azotu na rozkład słomy, przez kilka ostatnich lat daję mocznik przedsiewnie bo długa jesień i braki są. Teraz pewnie będę posiłkował się saletrą bo mocznik lepiej jest wymieszać jednak z glebą. Mocznik byłby zdecydowanie lepszy bo dłużej działa, mowa o tym bez inhibitora rzecz jasna.

A co z różnica czy dam mocznik na słome potalerzuje i zaoram za  14 dni, czy go wysieje przed orką, ja dawałem z inhibitorem , nie chciałem strat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W ramach doświadczenia dałem 120kg

zobaczymy jak się będzie zachowywać szczególnie wczesną wiosną jak by nie szło podać albo zimno by było

za Odrą podają mocznik na jesień aby już czekał wiosną na roślinę zobaczymy jak się tu sprawdzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zeby czekał na wiosne to w grudniu trzeba podać najlepiej, u mnie 46 N z mocznika i 27 z Dapu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No właśnie podać tak żeby rzepak jesienią go nie pobrał

Przecież po dużej jesiennej dawce tkanki będą uwodnione 

Miałem już wielkie rzepaki i lipa myślę że powinno być 10-12 liści 

Łodyga 10mm o niskim pokroju to jest mój cel 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Będzie lepiej startował wiosną przy grubszej szyjce 

Ale wtedy mamy często takie dziwne nadmiernie rozkrzewienia 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pstryknę chyba dzisiaj 100 saletry przed spodziewanym deszczem. Zimy nie widać, azot był tylko z NPK i pomału mu się kończy a ciśnie niesamowicie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1-5 mm to sie nic nie przmieści, u mnie raczej tylko pokropi,

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ten Twój za mały   żeby zeżarł , chyba że dostał tylko z 200 NPK i nic więcej ,no i jak została słoma to czy coś dostała N

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się