jarki

Poplony

468 postów w tym temacie

siejecie bo chyba warto  :-\

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja siałem w zeszłym roku gorczycę 16kg/ha lejem. Urosła pod kolana, na to obornik i mam świetne stanowisko pod ziemniaki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak za bardzo na piachu to nie chce, ma duże wymagania pokarmowe ( bo przecież masę zieloną robi znaczną a ona też potrzebuje jeść) a na przepuszczalnych glebach azot się za długo nie utrzymuje. Niemniej jednak jest możliwość na V klasie zebrać 3-4 tony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj w glebie nic nei ginie jak roslina tegop nie łapie idzie tylko w głab ziemi. Zasiac gorczyce na poplon i przeorac pozna jesienia to jest jak około 10 12 ton obornika rozrzucic na pole dlaczego?? bo gorczyca wiarze azot z powietrza ogolnie z otoczenia, fakt trzba tez dac jej pod korzen 100 kg saletry moczniku wedle uznania ja tam daje. nastepnie rozrzuca obornik i maja spokoj z azotem juz nie dajesz azotu tylko wieloskładniki pod siew lub po wschpdach i piekne stanowisko na ziemniaka buraka rzepak czy pszenice. dlatego ja wychodze z załozenia ze tego obornika nigdy za mało. a tak nawiasem sam jestem skłonny kupic obornik woj. lubelskie. pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

czyli pod buraki pszenice czy rzepak na oborniku i z poplonem nie sypiesz azotu ?

mnie sie wydaje że za mało będzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Też bym mimo wszystko dała azotowe, a niekoniecznie jak piszesz NPKi. Teraz z powodu pogody z roczne starty azotu z gleby były bardzo wysokie, dlatego warto je uzupełnić najlepiej jak najwcześniej wiosną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie zalezy od klasy ja mam 2-3 klase ziemi wiec nie jest zle. i nie uzupełniam azotu po wschodach nawozem teraz zaczne stosowac rsm a tak to basfoliar zamiast nawozu i jeszcze stosuje zboze total extra tam jest npk 15-15-15 i wszystko po dwa razy fakt nie wychodze z opryskiwacza ale wiem ze działa a rozsiejesz saletre błysnie słonko i uchodzi do gory.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiele zależy od stanowiska i od pogody. Prawdą jest że kiedy wiosną będzie na przykład susza wówczas zastosowanie nawozów pogłównie nie będzie efektywne, bo te nawozy po prostu się nie rozpuszczą. Zastosowanie RSM wskazane 8)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak a ty stosujesz moze rsm?? bo ja zaczynam od tego roku. tak wiodaomo płodozmian musi byc ale teraz pogoda gra pierwsze skrzypce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Stosuję :) i uważam, że najlepszą jego zaletą jest szybkość działania i minimalne straty podczas aplikacji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A moze podrzucisz mi w jakich dawkach jak wczesnie takie ogolne zasady bo ja znam dobrze ale tak jak mowi ksiazka wole usłyszec teraz od kogos kto stosuje rsm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

będę miał zmianowanie rzepak, pszenica i jęczmień jary

jaką roślinę proponujecie na poplon po pszenicy ma być

tanio i najlepiej rozsiane zwykłym rozsiewaczem do nawozu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tanio gorczyca coś lepszego motylkowe jakaś peluszka, groch albo trochę drożej około 6zł/kg facelia siałem siewnikiem 15kg/ha super poplon ale może rozsiewaczem też da radę najewyżej z 20-25kg trzeba by wysiać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

damian, jakie jest plonowanie facelii i po ile można ja sprzedać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja planuje facelię, będę siał lejkiem albo kupię jakiś siewniczek do poplonów na agregat

wadą facelii jest to, że jest dużo droższa od gorczycy

 

arszczecin - chcesz ją siać na poplon, czy na zbiór nasion?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

gorczyca odpada bo sieję rzepak, peluszka drogo 250kg*2zł=500/ha

myślałem o seradeli lub facelii tylko czy to pójdzie siać rozsiewaczem

ziarno bardzo lekkie i blisko poleci jeszcze trzeba by z czymś pomieszać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

sorry, nie doczytalem tematu, oczywiście nasiona. Mea culpa.

ja siać nie zamierzam, ogólnie tylko pytam,

ostatnie 2 lata siala w okolicy spółka jako plon glowny, nie wiem jak w zeszłym roku ale 2 lata temu najlepiej kasowo wyszli na facelii i trawie nasiennej.

ile to może dac plonu z ha?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

właśnie seradela wolno rośnie pamiętam kiedyś siano ją w rosnące żyto

http://www.rolnas.co...=2&idm=28&id=92

 

facelia wydaje się najrozsądniejszym rozwiązaniem 15kg/ha wie ktoś ile kosztuje kilogram nasion ?

http://www.rolnas.co...idm=1024&id=131

 

i jeszcze http://www.dsv-polska.pl/export/sites/dsv-polska.pl/serwis/Cenniki/Cennik_Eko_detal_2012.pdf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

kwalifikowana 19 zl za kg,[ale u nas w wszystko do produkcji rolnej jest drogie ,na pewno u ciebie jest taniej] wiec nie wiem czy to najrozsadniejsze rozwiazanie chyba ze w mieszance z gorczyca jak tam podaja, z wlasnego doswiadczenia wiem ze wystarczy 10 kg, ale przy suszy na slabych glebach jest bezkonkurencyjna

 

gorczyca 3,5 zl przy normie 20 kg to zdecydowanie taniej-tylko ze przywiezli mi gdy mnie nie bylo a potem czytam na worku ze to paszowa i nie nadaje sie do siewu-moze ktos wie czemu, desykowali raundapem czy co , dziwilo mnie dlaczego niespecjalnie sie ostatnio udawala-ale byla powodz ,nastepnie susza a tu sie moze okazac ze to wina nasion

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się