m@ciej

Odmiany rzepaku

628 postów w tym temacie

A czemu nie- nie wszystkie babki to brunetki,nie obrażając blondynek ,rudych i innych

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@szymon87

Tak jest możliwa taka roznica, sam mam w tym roku na jednym polu resztki 4 odmian i można rzeczywiście te odmiany poznać po kościach. Bardzo charakterystyczne na wiosnę ma Atora a teraz te różnice trochę się zacierają 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przy siewie rzepaku co dwa lata z uprawą tradycyjną ponad połowę roślin rzepaku mogą stanowić samosiewy. Dodatkowo różne odmiany do tego mieszańce mogą się pokrzyżować w dziwny sposób.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po siewue widać było płace gdzie wzeszło. Coś szybciej i mocniej

tylko teraz na polu większość jest tego dziwnego rzepaku niż normalnego . Także nie wiem co jest samosiewem a co normalna odmiana . Może ktoś ma architekta?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przed chwilą, ansu napisał:

Przy siewie rzepaku co dwa lata z uprawą tradycyjną ponad połowę roślin rzepaku mogą stanowić samosiewy. Dodatkowo różne odmiany do tego mieszańce mogą się pokrzyżować w dziwny sposób.

Jak dojdziesz do odpowiedniej uprawy pożniwnej to nie problem ,mam od wielu lat płodozmian pszenno -rzepaczany ,przerwany burakiem i od 3 lat nie mam problemu z samosiewami w burakach,średnio 1 rzepak na 2-5 metrów kwadratowych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli na 100 procent to rzepak ? Ktoś z was ma architekta ? Bo nie wiem czy to tyle samosiewu czy odmiany docelowej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no to architekt ma liscie typowe dla rzepaku z tego co widac,  wiec jak juz jakis samosiew zawladnal polem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, miwigos napisał:

Jak dojdziesz do odpowiedniej uprawy pożniwnej to nie problem ,mam od wielu lat płodozmian pszenno -rzepaczany ,przerwany burakiem i od 3 lat nie mam problemu z samosiewami w burakach,średnio 1 rzepak na 2-5 metrów kwadratowych

W buraku samosiewy rzepaku można zwalczyć, ale w rzepaku, rzepak już gorzej. Tak jak rzodkiew oleista, jeśli była na polu i ktoś to orał, to na wiele lat ma problem w rzepaku. Płytka wielokrotna uprawa po żniwach znacznie zmniejsza problem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wszystko polega na tym żeby skielkowaly zaraz po żniwach ,a nie walczyć w uprawie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

large.5D54ED40-EAB0-4C02-8BBE-D4FA6520CCD5.jpeg.28981821ec49c7e151387481ee288389.jpeg 

 

Teraz widać większe różnice. Jakiś czas temu wstawiałem zdjecia rośliny i pytałem co to może być. Rosło to równo z rzepakiem , w tym samym czasie kwitło. Teraz widać różnice , łuszczyny są mniejsze i znacznie szybciej dojrzewają. Nadal twierdzicie ze to rzepak?

Edytowano przez jarki
Połączenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zwróćcie uwagę że dziś jak rzepaku kwitną często zapach gorczycy 

Tego kiedyś nie było oj namieszali w tych odmianach niby w celu mniejszego osypywania 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tylko teraz nawet roundup nie pomoże żeby to zebrać równo. Zanim ten zielony ładny gruby dojrzeje ten samosiew się obsypie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przesadzacie z tym osypywaniem. Moj wytrzymal ta wichure sierpniowa 2 lata temu a to był już sierpień i dużych strat nie było wg fachowców z ubezpieczalni

Edytowano przez lokizom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zdrowy rzepak sam się nie osypie choćby stał i do września, warto sobie zostawić przy słupach, studniach dla kontroli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko ze ten samosiew dojrzewa o wiele szybciej . Już jest żółty gdzie rzepak zielony. Kwitły równo a teraz widać różnice. To samo miałem 3 lata temu tylko było mniej tego na polu, nie poznałem ze to inna roślina czy odmiana tylko myślałem ze to w wyniku choroby. Rzepak wilgotność 9 a to było zeschnięte już na wiór i po lekkim dotknięciu wysypywalo

 

Jakiś ponysl co zrobić żeby zebrać to i to? Samosiew już żółty 

Edytowano przez jarki
Połączenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Od jakiegoś czasu obserwuję forum i dziwi mnie że nikt kto sieje rzepak od kilku lat nie wie co to rzepakochwast.Jest to krzyżówka rzepiku i wczesnych odmian rzepaku,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się