rolniczka

składowanie balotów

13 postów w tym temacie

http://www.farmer.pl...rada,36758.html

 

Walijska rada, w dziale porady, mówi, żeby ustawiać baloty z sianokiszonką na dłuższej stronie i budować piramidy, tak wyszło walijczykom na uniwersytecie, u nas nigdy nie widziałem, żeby tak składowano baloty, oni twierdzą, że jest mniej strat, macie zdanie w tej sprawie, nigdy też nie widziałem i nie słyszałem, żeby jakiś instytut naukowy lub uczelnia badały tą sprawę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że ma to sens bo baloty ustawione na węższej podstawie są siłą grawitacji rozciągane na boki, a tak jest na tym rysunku są ściskane i być może dlatego lepiej się zakiszają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rozjechać się nie powinny bo jak się dobrze ułożą to i docisną i utrzymają. Po za tym w podobny sposów zdarza się skłądować słomę i się jakoś utrzymuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiązanie murarskie odnosi się do bloków, nie walców. Ostatnio miałem przyjemność układać piramidę z walców (butelek wina). Konstrukcja była wyjątkowo niestabilna bez podparcia, stąd też moje obawy. Może sedno tkwi w magicznej liczbie 3 pięter, które gwarantują nierozjeżdżalność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nic nie zastąpi dachu mogę to powiedzieć bo akurat w tym roku sprzedawałem słomę dwu i trzy letnią,

jak ogłosiłem to klienci najpierw się pytali czy sucha a wtedy dopiero przyjeżdżali i rozmawiali o cenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

trzy piętra w górę w piramidę to ja mam u siebie przetestowane przy słomie. Przemaka sporo, ale lepszej metody u siebie nie znalazłem.

Wiadomo że pod dachem najlepiej, ale skąd ten dach wziąć, ew. ile to kosztuje.

A czy praktykowaliście przykrywanie słomy folią? Widziałem już to gdzieś kilka razy ale nie wiem jak to się sprawdza odnośnie wiatru i UV.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja przykrywałem rolki plandekami tymi niebieskimi do każdego otworu cegła

typu sitówka-dziurawka słoma była w miarę sucha

sąsiad próbuje co roku z folią na różne sposoby i zawsze jest kiepsko słońce i wiatr robi swoje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że ma to sens bo baloty ustawione na węższej podstawie są siłą grawitacji rozciągane na boki, a tak jest na tym rysunku są ściskane i być może dlatego lepiej się zakiszają.

ikcomas, balot standardowy ma wymiary 120x120 więc nie ma węższej i szerszej podstawy, jeśli baloty będą większe to szerokość balotu się nie zmieni a tylko jego wysokość np 120 x 150. więc w tym wypadku szersza będzie podstawa walca, czyli jak będzie stał pionowo. co ma wspólnego sposób ustawienia baloty jeśli one są szczelnie owinięte folią, bez dostępu powietrza? ja tego artykułu nie rozumie. nie wierzę w to.

miałem owinięte baloty stojące, leżące i różnicy nie widziałem. jeśli środek balotu będzie dobrze zagęszczony to nie ma prawa być pleśni, niezależnie od sposobu ustawienia. ale o sposobie zagęszczenia będzie decydować prasa zmiennokomorowa lub stalokomorowa.

jeśli chodzi o składowanie siana i słomy to ok. ten sposób będzie lepszy, gdyż na leżącym balocie woda splynie, na stojącym nie.

tylko ten sposób składowania w piramidzie powoduje iż w miejscach styku balotow gromadzi się woda i one gnija.

najmniej stratnym wydaje mi się trzymanie balotow pojedynczo gdyż tylko w miejscu styku balota z ziemia narażony jest on na kontakt z woda, no ale kto ma tyle miejsca aby pojedynczo je skladowac...

Edytowano przez arszczecin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja tam uważam, że jest sens w tej metodzie i widzę jej pozytywne efekty u siebie. Przede wszystkim to mniej doszukiwałbym się poprawy jakości w związku z grawitacją :) a bardziej w tym że baloty "leżące" a nie "stojące" lepiej do siebie przylegają. W związku z tym mniejsze jest ryzyko uszkodzenia folii na skutek czego pasza się psuje. Co do rozjeżdżania się takiej piramidy to jest to wręcz niemożliwe!! Także bez obaw.

 

Jeśli chodzi o prasę to faktycznie ogromne znaczenie ma fakt czy jest to maszyna ze zmienną czy stałą komorą prasowania, ale prawidłowe ułożenie balotów jest dodatkowym "ubezpieczeniem" przed stratami paszy.

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się