Wawrek

Nawadnianie

19 posts in this topic

Mała retencja burzowa i nawadnianie rozlewowe grawitacyjne szansą w walce z suszą glebową

1.Wiosenna susza glebowa.

Susza glebowa oznacza niedobór wody dostępnej dla roślin. Niedobór wody w glebie skutkuje nie tylko jej brakiem dla roślin, ale także niedoborem zawartych w roztworze glebowym substancji pokarmowych. Ponadto9, ww takim podłożu zanikają reakcje fizykochemiczne, zamiera życie mikrobiologiczne, gleba staje się martwa.

Wiosenna susza glebowa , jaka wystąpiła wiosną 2020 roku ujawniła nam groźne zjawisko, dotąd w niewielkim stopniu pojawiające się w Polsce. Brak opadów śniegu zimą i wysoka temperatura, jak na tę porę roku, spowodowały zanik retencji wilgoci glebowej. do jakie zawsze w naszym klimacie byliśmy przyzwyczajeni.Dodatkowo wiosną wystąpiły długie okresy braku opadów atmosferycznych. Jednocześnie słoneczna pogoda i wiatry spowodowały wysuszenie i tak mało wilgotnej , wierzchniej warstwy gleby.

W związku z tym w wielu regionach kraju wiosenne zasiewy roślin nie mogły spowodować ich normalne wschody. Zasiane nasiona leżały w suchej glebie przez całe tygodnie. Tylko część roślin ukorzeniła się i obecnie niektórzy rolnicy, np. z woj. Lubelskiego występują  do Państwa o pokrycie szkód w wyniku wiosennej suszy.

A więc wiosenna susza glebowa, spowodowana brakiem opadów śniegu zimą jest niezmiernie groźnym zjawiskiem na odcinku produkcji żywności  w Polsce. Musimy szukać sposobów, aby ograniczyć występowanie tego zjawiska .

Edited by jarki

Share this post


Link to post
Share on other sites

Coś czuję że Ktoś uczony nam się trafił ;) :) 

Jeśli mowa o susze w naszym kraju to fakt ale nie tylko Polski to dotyczy 

Co nie zmienia faktu że to my popełniliśmy błędy odwadniając kraj zamiast meliorować 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mała retencja burzowa i nawadnianie rozlewowe grawitacyjne szansą w walce z suszą glebową.

2. Zbiorniki dla małej retencji burzowej.

Z powodu skutków suszy glebowej najbardziej są poszkodowani  rolnicy, bezpośredni producenci żywności, dla których ta czynność jest podstawą zapewnienia środków do życia dla całej rodziny. Od ich bezpośredniego zaangażowania w szukaniu wody do nawadniania roślin, zależy w jakim stopniu wygramy walkę z suszą glebową.

Wiemy, że coraz częściej w naszym klimacie pojawiają się tzw. opady burzowe, trwające intensywnie ale krótko. Musimy starać się przechwycić te wody. Każdy rolnik zna z doświadczenia na swoim terenie trasy, którymi one spływają. Winni zastanowić się w którym miejscu przechwycić te bezprodukcyjnie spływające wody i pobudować małe zbiorniki retencyjne dla swoich potrzeb i ewentualnie potrzeb sąsiadów.

Wykonane zbiorniki muszą być uszczelnione folią. W zależności od miejscowych warunków terenowych zbiornik szczelny może być zamulany naniesionym przez wodę piaskiem. Dlatego przed zbiornikiem szczelnym należy wykonać mały zbiornik "chwytacz piasku", który będzie można oczyszczać koparką. Jak wiadomo Państwo finansowo wspiera taką retencję.

Te małe zbiorniki retencyjne będą do nawadniania rozlewowego grawitacyjnego roślin. Jest to nowy system nawodnień, sprawdzony w działaniu. Pozwala dostarczać  wodę pod korzenie roślin, z wykorzystaniem grawitacji. Nawadnianie rozlewowe może być stosowane do nawilżania upraw w szklarniach, tunelach foliowych oraz roślin w terenach otwartych, a także do zaopatrzenia w wodę drzew owocowych , krzewów , pastwisk itp.

Czynię starania aby wdrożyć do praktyki ten system.Ze względu na mój wiek, w sierpniu skończyłem 90 lat, szukam w Gdańsku lub w woj. Pomorskim osoby, które chciałyby założyć przedsiębiorstwo biznesowe. Jestem w stanie dostarczyć całość materiałów i swoje doświadczenie, niezbędnych do prowadzenia biznesu. Bez mego udziału w pierwszym okresie wdrażania, nie da się szybko rozpowszechnić tego systemu nawadniania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli masz tyle lat to doskonale pamiętasz ile było zbiorników

Tendencja nadal jest odwrotna znaczy zawalanie tego co kiedyś wykopano 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zastanawiam się nad nawadnianiem sadu, koszt nawadniania 1ha wychodzi dość spory. Największym kosztem wychodzi mi że rury ilość metrów jest spora.  Patrzę na ceny na allegro, olx i hurtownie i tam ceny są podobne. Czy może da się kupić taniej? A może od producenta kupić można taniej? Czy ma ktoś jakieś doświadczenie w tej materii jak to wychodzi w praktyce.

Dość ciekawy artykuł znalazłem tutaj: https://www.sadyogrody.pl/agrotechnika/103/nawadnianie_sadow_i_jagodnikow_doprowadzamy_wode,20781.html

Nawadnianie robicie sami czy zlecacie zewnętrznym firmą?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mała retencja burzowa i nawadnianie rozlewowe grawitacyjne szansą w walce z suszą glebową.

3. P r z y k ł a d dla stosowania nawadniania rozlewowego grawitacyjnego roślin z małych burzowych zbiorników retencyjnych.

Posiadamy beczkowóz o pojemności B = 500 l /5 m3/ i bierzemy wodę z małej retencji burzowej. Planujemy nawodnić jednorazowo glebę dla nasion świeżo zasianych -marchwi-pietruszki, przyjęto:

a/ D = 10 mm /0,01m/  - dawka nawodnienia, można rozumieć inaczej 10 l/m2;  przyjmuje się, że nawilża ona glebę na głębokość 10 cm. b/ r = 30 cm /0,3 m/ - rozstawa rzędów nawadnianych roślin: jeden przewód rozprowadzający wodę nawadnia dwa rzędy roślin,

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Wawrek dlaczego mam usunąć Twój ostatni post 

Zawaliłeś nas ogromem informacji i co teraz ?

Na przyszłość pisz tak żeby rolnik cokolwiek zrozumiał 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przepraszam bardzo Moderatora za kłopot, jaki sprawiam w Jego pracy swoimi postami. W moim wieku trudno jest zdobywać szczegóły wiedzy w posługiwaniu się komputerem. Zdecydowałem się zabierać głos w internecie, mimo takiego wieku w związku z kryzysem klimatycznym. W środkach masowego przekazu dużo na ten temat mówią naukowcy. Do rolników, bezpośrednich producentów żywności , problem kryzysu klimatycznego jeszcze tak szeroko nie dotarł.

Temat nawadniania rozlewowego  był przedmiotem mojej pracy doktorskiej. Przygotowuję do publikacji post pt. "Podobieństwa i różnice nawadniania rozlewowego i taśmy kroplującej nawadniania kroplowego. Będzie można porównać te dwa rodzaje nawadniania roślin pod korzenie, bez moczenia liści.

Eksploatacja nawadniania kroplowego jest trudna ze względu na główną wadę, jaką jest zapychanie kroplomierzy zanieczyszczeniami znajdującymi się w wodzie oraz z powodu osadzania się w nich soli, głównie wapnia i żelaza. Prowadzi to do zmian wypływu wody, jak również zablokowania kroplomierzy. W nawadnianiu rozlewowym taki problem nie występuje. Jest ono wielokrotnie tańsze od nawadniania kroplowego.,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nawadnianie to w naszych warunkach głównie w warzywnictwie 

Choć często się widzi w suche lata jak leją podczas wschodów zbóż czy rzepaku 

Jednak reszta wegetacji takich upraw opiera się na opadach deszczu bo nawadnianie drogo 

Zmiany również na świecie w sensie opadów są spowodowane błędami jak już pisałem 

To jest problem ogólnoświatowy i nadal bardzo szybko postępuje 

Share this post


Link to post
Share on other sites

CZyli żę zamiast spowolnić odpłwy wody zamykając wszelkie możliwe zapory w rowach i rzekach mamy ryć kolejne jamy i tam niby to magazynować wodę powodując obniżenie poziomu wód gruntowych? Bo przecież wykopując jamę o wielkości boiska piłkarskiego i głębokości 3 metrów spowodujemy, że woda z okolicy wypełni tę jamę. A woda i naczynia połączone dążą do wyrównania poziomu. Przystawiam pusty basen, woda zgleby go napełnia podwyższając poziom wody w basenie i obniżając w gruncie. I rośliny zbożowe znowu wody nie mają. Taką to sztuckę proponują nam rządzący.

Podobnie działa nawadnianie z pomocą studni głębinowych. May mało wody w baniaku (glebie, poziom niski, to wkładamy długą rurę i ciągniemy z głębi zbiornika aż? Aż tej wody zabraknie. Ona sobie odpłynie rowami i rzekami do mórz i oceanów. Część po drodze wyparuje i spadnie jako deszcz, ale nie tutaj. Tutaj, w domach i miastach z betonu zadbano o to, żeby deszcz nie padał wcale lub padał bardzo rzadko. Niejednokrotnie obserwuję, jak burze docierają do betnowej Warszawy i rozrywane są przez prądy wznoszące. Miasto nie wychładza się. Okolica wilgotna i chłodna i przy kolejnym froncie tam popada, a w Warszawie nie.

Pola rolników są podobne do tego betonu. Łyso tam, gorąco i deszcz nie ma zamiaru na to padać. Gdyby jak dawniej tu i ówdzie były bagienka bez odpływu, to one prowokowałyby opady, które nawodniłyby również pola rolników.

Komuś bardzo zależy, żeby tutaj było jak w ziemi obiecanej. Tam wszystko jest nawadniane wodą morską, która jest odsalana. Będzie tak i u nas a za wodę trzeba będzie bardzo dużo płacić.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Coś pokręciłeś boisko piłkarskie w nowym standardzie ma 105x68=7140m2

Nowe prawo wodne o którym chyba myślisz pozwala na wykopanie 1000m2

To powiedzmy zbiornik 40/25 m i rzeczywiście głębokości 3 m poniżej powierzchni

Nikt tu nie mówi o kopaniu jeziora na kształt kopalni węgla brunatnego 

Ta faktycznie ma negatywny wpływ na wody gruntowe bo jest wypompowywana 

Taka zamknięta kopalnia po latach powinna stać się wielkim zbiornikiem wodnym 

Moim zdaniem masz połowiczną rację a nowa ustawa jest bardzo dobra 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tutaj zgadzam się z @miwigos. Sam program ok, dużo zezwolen plus przepis że Wody Polskie będą miały możliwość pierwszeństwa pierwokupu działki jeśli brałeś dofinansowanie to zdecydowanie minusy

Share this post


Link to post
Share on other sites

No dobra zwracam honor odwołuje nowa ustawa jest dobra 

Bardzo dobra jest w tych stawach na zgłoszenie

Reszty nie czytałem ale @miwigos popieram Cię 

Share this post


Link to post
Share on other sites

No to będziemy mieli półpustynię. Ale są już nacje, które sprzedadzą lub wynajmą nam odpowiednie urządzenia i wodę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now