Magic fly

Użytkownicy
 • Content count

  273
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  10

Magic fly last won the day on July 26 2020

Magic fly had the most liked content!

Community Reputation

1 Neutral

About Magic fly

 • Rank
  Boss

Profile Information

 • Gender
  Not Telling
 • Location
  Północno wschodnie lubelskie

Recent Profile Visitors

8,444 profile views
 1. Jeśli opady są regularne, to ryzyko odmłodzenia nie jest wielkie. Gorzej, jeśli zaschnie do lipca, a w lipcu przyjdą opady takiej, jak zwykle wypadają w lipcu. Wtedy się odmłodzi i ok. 20% będzie zepsute, albo trzeba będzie czekać aż dojrzeje a wtedy najlepsze nasiona zdążą oddzielić się od wiechy. Sąsiad nie ma tego problemu. Z nawozów daje tylko saletrzak, ew. saletrzak i saletrę, bo lepsza. Jeden mądry doradził mu siać wapno, więc sieje po 100 kg/ha przy pH 3,5-4. Nakosi z 5ha ruską przyczepę z górką (trochę ponad 4,5 m3) i krzyczy, że zebrał 5 ton! Po zważeniu litra nasion wychodzi, że zebrał 1,2T z 5ha. :D I tę plewę 0,3 kg/l sprzedaje w cenie normalnego handlowego owsa (0,5 kg/l). O patologii w skupie może świadczyć to, że lepszego owsa bezłuskowego, czy nawet owsa siewnego o gęstości 0,5 kg/l nikt nie chce kupić, bo albo się boją, albo 10% więcej to drożyzna. W to, że kury wydziobią 100% owsa bezłuskowego nikt nie wierzy, bo przecież ten badziew (0,3kg/l) kury zostawiają po wydziobaniu góra 50%, to z pewnością każdy inny też zostanie niewydziobany. Kiedyś próbowałem tłumaczyć, że to dobre dla kur, dla świń. Nie dociera, więc niech ciemny lud dalej będzie ciemny i sieje to, co sieją inny ciemny lud. Grunt, to nie odstawać od przeciętnej. Owies ma duże wymagania co do wody. Na V klasie rośnie, bo rośnie, ale uzyskać 3 t/ha w suchym roku to już wielka sztuka. Przypominam, że V klasa jest opisana jako dają możliwość uzyskania 3-4 T/ha zbóż jarych. Dane stare, odmiany kiedyś inne niż teraz, więc można się spodziewać większych plonów. Od 2015 roku w latach suchych nie duało się zebrać więcej niż 1T/ha a był rok, że wyszło 0,8 T/ha. Taka uroda gleb słabych i bardzo słabych. Chwastom bardzo to nie przeszkadza. Może kiedyś nie będą chwastami.
 2. Na ziemi czwartej lepszej i gorszych nie poszalejesz.Wprawdzie jeden gość twierdzi, że na V jest w stanie uzyskać 6t/ha ale jakoś mnie się w to nie chce wierzyć. Muszą być bardzo dobre warunki pogodowe, żeby tyle uzyskać przy odpowiednim nawożeniu. Jak wiesz, gdzie sprzedać owies (nie pośrednikom zdziercom lub miejscowym cwaniakom), to można na owsie zarobić. Nie jest to proste. Największą przeszkodą są własne lęki.
 3. Jak komu potrzeba takich kwiatów, to astry Marcinki rozrastają się jak perz. Można polecić smolinosy - wysokie, dobrze zacieniają glebę, ale trzeba je trochę rozsiewać. Łubin trwały - niezbyt konkurencyjny, ale jak ogródek zadbany, bez perzu, to powinien zasłonić glebę i nie dopuścić do wzrostu chwastów wieloletnich. Ładny, choć nie "samorozsiewającysię" jest ostropest plamisty. rośnie to do 50 cm średnicy w najniższych partiach i do ok. 2 m wysokości, jeśli ma dobrą glebę. Kłuje paskudnie. Rudbekia gęsto posiana dość dobrze sobie radzi z rozmnażaniem bez udziału człowieka. Czasem trzeba ją podsiać, jak już sama przestanie się rozsiewać. Ewentualnie malwa, wysoka roślina, która zacienia sporo gruntu, powinna sobie poradzić z samosianiem i chwastami.
 4. W roku Pańskim 2022 aplikacja suszowa jest chwilowo niedostępna do dwóch tygodni.
 5. Rozsiewacz Motyl, rozrzut na 8m (4m w każdą stronę). Równomierny rozrzut można uzyskać ustawiając co drugą łopatkę pod innym kątem. Nawet jeśli rozsiewacz sieje trochę mocniej w jedną stronę, to metodą dorzutu nawozu do śladu traktora z poprzedniego przejazdu można rozsiać nawóz równomiernie. Mimo, że nie miałem tej wiedzy na początku używania rozsiewacza, instrukcja zaginęła w pomrokach dziejów a główny użytkownik nie był w stanie przekazać żadnych informacji, to nie udało mi się doprowadzić do stanu żeby były jakieś pasy w zbożach. Raz sąsiad siał i przesadził na uwrociach (siał po dwa razy w jedno miejsce) i w skutek tego miejscami powypalało mi zboże. Gdy sam sieję nie ma tego efektu. Raz siałem pożyczonym motylem, który siał tylko w prawą stronę i trzeba było siać po spirali.Jednak to jest sytuacja odbiegająca od normy. Informacja o większym wysiewie za rozsiewaczem dwutarczowym pochodzi od profesora z SGGW. Nie mam podstaw by mu nie wierzyć. WOM osiąga 540 obrotów na minutę jeśli silnik kręci się z prędkością 2000 obr/min. Macie to zaznaczone na obrotomierzu C330 i C360. Co do zasady WOM osiąga obroty nominalne przy tych obrotach silnika. Nawozy siałem zazwyczaj 3 biegiem, co daje prędkość 9km/h. Taka prędkość jest w tabeli w instrukcji do Motyla. Jest też 6 km/h, która to prędkość jest osiągana na drugim biegu przy 2 tys. obrotów silnika i 540 obr. WOM. Inne kombinacje prędkości WOM są do uzyskania przy obrotach zależnych od prędkości jazdy, ale wtedy nie można ostro skręcać, używać 5 biegu i biegu wstecznego, więc pozostaje napęd WOM niezależny od kół.
 6. Zibi, zajrzyj do instrukcji obsługi rozsiewacza motyl. Tam jest opisane ustawianie łopatek i jak jeździć z rozsiewaczem jednotarczowym (nawóz ma dolatywać do śladów traktora z poprzedniego przejazdu). Jeśli rozsiewacz jest dwutarczowy, to trzeba czytać instrukcję obsługi do takiego rozsiewacza. Co do zasady rozsiewacz dwutarczowy sieje więcej za traktorem, więc zostawia ciemne pasy. Czasem można znaleźć ciekawe informacje w instrukcjach do sprzętów innych producentów niż posiadane.
 7. To nie pryskałeś grochu graminicydami? U mnie oziminy są w beznadziejnie niskich cenach.
 8. Sąsiad chodzi i nożyczkami wycina zbędne kłosy/wiechy. BA, niektórzy nie wiedzieli, że owies ma wiechę. Opiniami moich sąsiadów bardzo się nie przejmuję. Sąsiedzi takiego owsa nie chcą, nie rozumieją, że jest o 20% cięższy i bardziej energetyczny niż zwykły owies. Żeby pozbyć się owsa głuchego musiałbym siać pszenżyto jare, jęczmień, może jakieś jare dwuliścienne, w których owies lubi rosnąć i są środki by go usunąć. Jednego roku w glinie owies głuchy zagłuszył pszenżyto jare. Wiosną było widać różnicę w odbijaniu światła, jednak wtedy nie wiedziałem jak rozróżnić te rośliny i nie dociekałem skąd różnica w odbiciu światła.Dopiero gdy doszło do kłoszenia i wiechowania było widać przyczynę. Owies wyłożył się przed koszeniem i musiałem go zebrać i spalić. Jakie jest myślenie słabych umysłowo pomocników - jednego roku pewien pacjent wybierał perz z pola i co robił? Rzucał go na kupę z gnojem. 8-o Może w przyszłym roku zrobię ugorowanie, może posieję grykę. Ona szybko wschodzi i szybko wszystko głuszy. Przy okazji można było ją przed kwitnieniem pryskać tym i owym od chwastów jednoliściennych.
 9. Ja część obsiałem już jakiś czas temu. Przysypało śniegiem i 60% pola stoi pod wodą. Można sadzić ryż. Na drugim polu lepiej, bo tylko 30% pod wodą. Trzeba będzie dosiewać albo jak w ub. siać coś innego. Wtedy siałem gorczycę, ale jej nie zbierałem. Jeszcze mam 30kg nasion, to może znowu posieję? Niestety w uprawę wdał się owies głuchy i wyłazi mimo siania nasion kwalifikowanych. Jeśli chodzi o energię metaboliczną, to z owsa bardzo dobrze korzystają konie - lepiej niż krowy. Owies nieoplewiony dobry będzie dla zwierząt monogastrycznych ze względu na niską zawartość włókna surowego. Owies taki chętnie zjadają kury, podczas gdy zwykłym (o gęstości zasypowej 35 kg/hl) gardzą. Wysoką wartość odżywczą owsa nieoplewionego psują substancje antyżywieniowe (beta glukany).Owies nieoplewiony zawiera więcej magnezu niż jego oplewiona odmiana. Tych zalet nie rozumie wielu okolicznych rolników. Dla nich jak owies jest po 550 zł to i wariant nieoplewiony musi być w tak niskiej cenie. Z powodu opóźnienia terminu siewu poza termin optymalny tracimy 70 kg/ha na każdy dzień zwłoki. Jutro będzie to 490 kg/ha. Są oczywiście absolwenci uniwersytetu chłopskiego rozumu, którzy sieją owies do 9 maja i uważają, że dogoni on wcześniej siane nasiona i wyda plon. W gruncie rzeczy wyda plon równie niski co na innych zapuszczonych i wyjałowionych polach, na których króluje pH dobre dla skóry oraz wieloletnie chwasty rozłogowe takie jak perz.
 10. Od dzisiaj tylko mocznik naturalny.
 11. Na lekkiej glinie kl IVa z niską zasobnością, ale uregulowanym odczynie (lekko kwaśny) uda się rzepak w sensownej ilości czy to tylko marzenie ściętej głowy? Glina polodowcowa z astsoiskami wodnym - w tych urośnie roślinność bagienna, czasem jak suchy rok to i zboże.
 12. Zimą 2020/2021 zostawiłem samosiewy owsa na polu. Jeden mróz 15 stopni i po owsie, a miałem nadzieję, że będę miał plantację owsa ozimego. ;) Zajadę na pole, to zrobię zdjęcia czymś lepszym niż telefon komórkowy.
 13. Mam, ale nie pasuje do majora. Jestem w trakcie przeróbek z tuz kat. 1 na tuz kat. 2.
 14. Brak własnego opryskiwacza, usługodawca swój zepsuł i sprzedał koledze, sąsiad obiecał pryskać, ale nie miał czasu - później nie było pogody. Inni sąsiedzi dbają tylko o siebie i ciężko cokolwiek pożyczyć. Jednocześnie muszę siedzieć na miejscu by życzliwi nie zniszczyli lub nie rozkradli co cenniejszego dobytku. Do tego na polu głównie zboża, więc nasiona dojrzewają równo ze zbożem.
 15. Wygląda podobnie, ale nie wiadomo czy przez oprysk czy przez mróz? Nasiona niestety też się znajdą. Jak nie pójdzie oprysk w uprawie, to po żniwach znowu się rozmnoży. :/ Trzeba będzie ekologicznie trzy razy talerzować i trzy razy orać.