793 postów w tym temacie

nie jestem do konca przekonany o ciekawosci nad pszenicami hybrydowymi, niska norma wysiewu jest tez mozliwa przy populacyjnych odmianach, oczywiscie tylko tych, ktore krzewia sie intensywnie. znanae sa siewy po okolo 100 kg nasion an 1 ha. wazny jest termin siweu (I dekada września) i nasiona kwalifikowane ze sprawdzona sila kielkowania. obsada wychodzi okolo 210 nasion na metr2 przy zalozeniu MTN 45g i kielkowaniu 92%. Wariant do trenowania na dobrych glebach jak i rowniez pszenica hybrydowa. po przeliczeniu kosztów nasion ciekawosc sie zmniejszy :(

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

pszenicy sieję około 350 szt/m2

jęczmienia 280 szt/m2

a rzepaku 55 szt/m2

wszystko ozime i około oczywiście

ilość wysiewu (kg/ha) = obsada roślin (szt./m2) x MTN (g)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

zdolność kiełkowania (%)

fajny kalkulator do ilości wysiewu

http://www.kws-locho...ci-wysiewu.html

 

ile wysiewać

http://www.nowoczesn...hp?content=1229

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy pszenicę hybrydową można dostać tylko w Saaten-Union? Trochę dalekawo ode mnie  :-\

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tylko u niech znalazłem. W Warszawie w Centrali Nasiennej nie słyszeli jeszcze o pszenicy mieszańcowej  :o. Bardzo mi się spodobał opis, norma wysiewu 120-200 nasion robi wrażenie  :o. Lubię eksperymentować i chciałem spróbować ale 500 km to mnie przerasta, chyba że kurierem hmm...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a ja już nie lubię eksperymentów stary się robię  :o :o

kiedyś owszem zawsze jakieś nowinki łapałem a teraz obserwuję innych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzwoniłem do przedstawiciela Saaten Union, współpracują z Kazgodem więc mam blisko. Cena za jednostkę to 320-340 zł. Hmmm drogawo ale 80 kg na hektar brzmi kusząco.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przygotowujecie zboża  do wysiewu ja wczoraj ważyłem masę mtn no i zrobiłem poletko do sily kielkowania w przyszla srode zaczynam zasiewy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zawsze ważę pięćset nasion i razy dwa ,

a siłę kiełkowania  stu sprawdzam na talerzyku  :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzwoniłem do przedstawiciela Saaten Union, współpracują z Kazgodem więc mam blisko. Cena za jednostkę to 320-340 zł. Hmmm drogawo ale 80 kg na hektar brzmi kusząco.

 

Tylko pamiętaj, że prowadzenie takiej uprawy jest trochę inne niż normalnej pszenicy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzwoniłem do przedstawiciela Saaten Union, współpracują z Kazgodem więc mam blisko. Cena za jednostkę to 320-340 zł. Hmmm drogawo ale 80 kg na hektar brzmi kusząco.

 

Tylko pamiętaj, że prowadzenie takiej uprawy jest trochę inne niż normalnej pszenicy

 

 

Inne to znaczy? Może jakieś porady?

 

A MTZ ważyłem na razie tylko pszenżyta Borwo. Wyszło mi 40, pszenica jest grubsza. Siła kiełkowania pszenicy i pszenżyta średnio 70%  :-\

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mi się wydaje, że hybrydę warto poprowadzić dokładnie tak samo, jak odmianę populacyjną. Właśnie po to, żeby sprawdzić czy i o ile jest lepsza. Przynajmniej jak się daną odmianę hybrydy uprawia po raz pierwszy.

 

Trzeba chyba tylko zmniejszyć normę wysiewu. No i ew. skrócić bardziej źdźbło, żeby utrzymało kłos. A z nawożeniem i ochroną potraktować jak populacyjne - niech rośliny same zademonstrują, o ile lepiej pobierają składniki i jaką mają podatność na choroby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bywało  ze na samym początku września sialem pszenice i nic jej nie było  ważna

jest norma wysiewu wcześniej mniej później więcej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W tym roku wszyscy sie powściekali czy czasem nie będzie za wcześnie bo pogodę zapowiadają letnią

 

Tak, a to dlatego że w tamtym roku nie dało się wjechać na pola i nie chcemy powtórki. Nie wiadomo jak będzie więc jak się da to siejemy. W tamtym roku pszenica Mewa posiana w październiku w błoto (wcześniej się nie dało) i straszna lipa wyszła. Ostroga w normalnym terminie duuużo lepiej

Ja już zasiałem w tym roku, pszenżyto Borwo przy MTZ 40 i sile kiełkowania 65% 205 kg/ha, pszenżyto Atletico z Gospodarstwa Nasiennego (MTZ i siły nie sprawdzałem) siałem 170 kg/ha, pszenica Ostroga przy MTZ 50 :o siła kiełkowania 75% wyszło mi aż 233 kg/ha, ale siałem 225 kg/ha, z hybrydy zrezygnowałem - 330 netto za jednostkę to ja dziękuję, na ha trzeba szykować 700 zł i to był jedyny powód dlaczego jej nie posiałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

w moim przypadku zaistniała głupia sytuacja na całe pole zamówiłem

jęczmień przy zamawianiu zapytałem tylko o siłę kiełkowania była 95%

nadszedł czas siewu pojechałem kupuję patrzę a tu MTN 58g :o

cholera myślę sobie będzie trochę rzadko, dokupię ooo.. niema jęczmienia

wysiałem to 18.09. 224 szt/m2 = 136 kg/ha mało tego jest to odmiana

graciosa dwurzędowa a je powinno się siać gęściej >:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się