Grzesiek

Użytkownicy
 • Content count

  37
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Everything posted by Grzesiek

 1. Czy ostatni na liście (ok. 250 rolników) z działania "przywracanie potencjału produkcji rolnej..." dostaną pomoc finansową po spełnieniu wszystkich wymogów formalnych?
 2. Bardzo proszę o pomoc! Szukam nośnika do big bagów o maksymalnym udźwigu 2400 kg. Może znacie kogoś kto sprzedaje lub sam produkuje? Za wszelkie info wielkie dzięki P.S. A poniżej dołączam link do filmu, na którym znajduje się takie przykładowe narzędzie do ładowarki
 3. 70 ha? 23 ha rzepak ozimy (co 3 lata) 6 ha strączkowych (np. bobik, łubin, groch itd.) -> spełnienie zazielenienia 41 ha pszenica ozima
 4. Największy problem w branży? hmmm... jestem kawalerem ;) ... z resztą daję sobie radę ;)
 5. Jeśli uprawiasz co najmniej 4 rośliny to warto pomyśleć o działaniu rolnośrodowiskowo-klimatycznym rolnictwo zrównoważone plus ochrona gleb i wód (tzw. poplony)
 6. U mnie ziemia z ANR jest po ok. 18 tys. zl (niestety sa juz tylko działki poniżej 3 ha) a w prywatnym obrocie od 20 tys zl w góre - w zależności jak komu zależy, nie słyszałem jednak, żeby ktoś dawał więcej niż 26 tys zl za ha. Dodam tylko ze mieszkam na zachodzie warminsko-mazurskiego, a 85% ziemi w okolicy to IVa-IVb
 7. Czy jest na tym forum osoba, która stara się o taką pomoc?
 8. URSUS jest w 100% Polski! Nie oznacza to jednak, że używa wyłącznie polskich komponentów (wręcz przeciwnie, często wykorzystuje renomowane lub mniej renomowane części innych producentów także z poza Polski). To niestety standard w dzisiejszych czasach. Tak, jak otwieranie montowni w innych krajach. P.S. Pytanie zagadka - kto wymieni najwięcej marek producentów wytwarzających skrzynie przekładniowe do ciągników rolniczych. ;)
 9. Większość z Was nie stosuje zabiegu T3 ???
 10. Pomóżmy... mając odrobinę* więcej wiedzy powinniśmy pomóc rodakowi. ;) MłodyFarmerze sprawdź sobie w necie info na temat John Deere`a 6M i 5M, jeżeli podołasz finansowo polecam bardziej sprawdzony wariant.
 11. Czy teraz jest ok, czy na forum nie można używać żadnych nazw marek? Czym różni się porównywanie marek ciągników od marek banków? ;) a propos... zastanawiam się czy umożliwianie edycji postu po jego napisaniu nie jest złym rozwiązaniem? Rozumiem, że można go usunąć, ale zmiana treści powoduje całkowitą zmianę sensu wypowiedzi, co (jak pokazał przykład powyżej) prowadzi do złych konsekwencji.
 12. Gdzie można za dobrą cenę sprzedać duże ilości owsa (Bingo)? Z góry dzięki za info.
 13. Polecam owieczki ras do których przysługują dopłaty (hodowla zachowawcza).
 14. Chcesz wejść w ten program (Rolnictwo ekologiczne w przypadku realizacji wariantu 2.3/2.4 - trwałe użytki zielone) z koniem? ;)
 15. MYLISZ SIĘ -> odsyłam do najlepszego źródła -> http://www.arimr.gov...-2013-roku.html a co do "Specjalna płatność obszarowa do powierzchni upraw roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych" http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/platnosci-bezposrednie/obowiazujace-stawki-platnosci-bezposrednich-w-roku-2012.html
 16. W przyszłości planuję rozsiewaczem do nawozów. Obecnie jej nie sieję.
 17. Preferujecie nawozy NPK czy raczej każdy składnik dostarczany osobno? W jakich ilościach je stosujecie?
 18. Facelia jest bardzo dobrym poplonem m. in. ze względu na brak "pokrewieństwa" genetycznego z głównymi uprawami typu: zboża, rzepaki i rzepiki, czy motylkowate (w tym strączkowe).
 19. Dla tych, którzy nie chcą lub nie mogą wejść w programy rolnośrodowiskowe, polecam uprawę strączkowych w czystym siewie (bez mieszania z innymi gatunkami), ponieważ można otrzymać dodatkową premię do dopłaty (w 2012r. w wysokości 672,56 zł/ha) .
 20. Jeżeli tak rzeczywiście jest to gratuluję im utrzymania gleby w "odpowiedniej" kulturze. Nie mam z tym problemu, dbam o likwidowanie chwastów w przedplonie, a na wiosnę mam czyste zaorane pole.
 21. Znajomi sieją co roku groch. Wszystko jest bardzo zachęcające, o ile nie będzie ulewnych deszczy, które potrafią go "zawałować" przed zbiorami i wtedy... orka i dobre stanowisko na pszenicę. Ogólnie odnosząc się do strączkowych trzeba jasno stwierdzić, że są bardzo "nieprzewidywalne" i mało elastyczne na zmiany pogodowe. Ciągłe inwestowanie w nowe odmiany rzepaku i pszenicy przyzwyczaiły rolników do wysokich standardów, którym strączkowe nie są w stanie sprostać (przynajmniej w najbliższym czasie).
 22. Jeśli mamy do czynienia z późnym siewem, suszą po siewie i suszą w czasie kwitnienia to nawet nie zaprzątam sobie głowy myślą o zbiorze bobiku. Mówiąc inaczej, w lipcu widzę czy jest sens go zbierać czy lepiej potraktować jak poplon i siać np. rzepak ozimy.
 23. pszenica, owies lub bobik ( przy założeniu ze go nie zbierasz)
 24. Nie sieję mieszanki owsa z bobikiem ;)
 25. Zniesienie dopłat sprawiłoby, że nie bylibyśmy w stanie konkurować z większością państw-eksporterów żywności, zarówno tymi, którzy są dotowani jak np. USA, ale i tymi którzy postulują o zniesienie dotowania rolnictwa na całym świecie (głownie kraje Ameryki Południowej). Jeżeli uważasz, że brak dopłat w Polsce podniósłby cenę podstawowych produktów żywnościowych o kwotę rekompensującą Ci koszty produkcji to jesteś bardzo naiwny, bo działamy na jednym, wspólnym światowym rynku "naczyń połączonych". A co do "niezadowolenia miasta", hmmm.... każdy przeciętnie wykształcony człowiek rozumie, że z pkt widzenia ekonomii państwo (lub inna organizacja) dotuje daną gałąź produkcji nie ze względu na producentów (którzy powstają i upadają co jest rzeczą normalną w kapitalizmie), ale ze względu na szczególne znaczenie produktu dla krańcowego odbiorcy (konsumenta). Tak jest nie tylko z żywnością, ale i z innymi gałęziami, np. opracowywanie i wytwarzanie leków. Musisz mieć aktualne badania gleby i opracowany plan rolnośrodowiskowy (tylko uprawnione osoby mogą go opracować - najczęściej są to pracownicy ODR po odpowiednich szkoleniach, ale zdarzają się też prywatni doradcy) już na starcie. Później tylko składasz wniosek na dopłaty.