jarki

Susza

833 postów w tym temacie

U mnie znów -250 mimo tego że napadalo 50 mm. Cały czas będzie się teraz tyle kolo mnie krecilo. Jakby raport był przesunięty o 5 dni to byłoby -300 także system jest niewydolny. 

Patrząc na tabele ubezpieczyciela to spadek plonu na 1,2 kategori glebowej to od 60 do 75 procent. Tyle przy wartościach -250 pokazują ich tabele. Przy -300 byłoby 90 % stat

Edytowano przez lokizom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A masz ubezpioczone od suszy ? , u mnie nie warto bo chyba nigdy by nie uznali

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie mam. Ale w tabelach PZU sa podane straty % plonu dla danej wartości KBW. Ciekawe czy aplikacja policzy podobnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj byłam w rejonie Łodzi tam jest tragedia

@Marecki w Twoim aż za Brodnicę też gorzej niż u nas 

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja daleko nie muszę szukać. Wystarczy wyjechać za niebieskie pole na mapie suszy. Za 2 tygodnie będzie po żniwach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Teraz wyszystkie deszcze mnie omijaja

@ikcomas jeszcze tydzien takiej pogody i zaczna koscic kukurydze na kiszonke.... bo pozniej nie bedzie co zbierac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W czwartek ma u nas padać ale nie jest jeszcze tragicznie. Tuż za Tobą na zachód tam to się zaczyna dopiero, raz że ziemie kiepskie, dwa to nie padało tam bardzo długo. Bo takie Kujawy mimo, że łapią się na fioletowo to tam deszcze przeszły w odpowiednim czasie a i ziemie inne. Jak dla przykładu południowo-wschodnia Lubelszczyzna z ukraińskim czarnoziemem nie odczuwa braku wody. @ansu  siedzi cicho, jest na ciemnoniebieskim...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@miwigos no marna, ale co krowom/bydlu dasz jak wszystko usycha na pniu?

a kurde na wiosne robilemkalkulacje co posiacb kukurydza czy jeczmien jary.

jeczmien niskie koszty i szybki zwrot kasy, nawet przy slabym plonie

qq duze koszty, ale szansa na wiekszy zysk

i zaryzykowalem na wiekszy zysk... bedzie wieksza dokladka

@ikcomas juz z tych deszczow pomalu sie wycofuja

Edytowano przez barkas
dopisek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Prawdę mówiąc to jakoś suszy takiej totalnej nigdy nie doświadczyłem. Bardziej to z powodu błędów w uprawie coś usychało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze lepiej, u mnie byli kiedyś po zbiorach. Każdemu jak leci wpisywali.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Pałuczanin1981 napisał:

(...)

@ikcomas ostatnio oglądałem,że w Haćkach zasiać nie mogą,taka u was susza.

(...)

Haćki dość daleko ode mnie ale tak susza niemiłosierna, beton na polu. Sam dopiero niedawno zasiałem i będę jeszcze orał i siał na usłudze. W nocy ma jeszcze dopadać i będzie dało się zaorać. Zboże które zostały jakoś posiane nie wzeszły po glinach. Nie wiadomo czy wzejdą czy nasiona przyschły. Bardzo dużo owsa będzie w okolicy w tym roku. Ścierniska stoją, ludzie są podłamani. Teraz wysiewana jest już tylko pszenica, plany gdzie miało być pszenżyto będzie prawdopodobnie owies.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiosną, kiedy woda była potrzebna, nie padało 47 dni, potem co kilka dni rosiło po 1mm. Teraz w trzy tygodnie 78mm. Mogłoby nie padać chwilę. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tutaj przez październik spadlo ponad 150 mm. Łącznie padało przez 23 z 31 dni. Praktycznie codziennie po 3-5 mm. Taki region tutaj że opad roczny nie jest mały ale niestety rozklad opadów jest niekorzystny, bo na co mi teraz 150 mm skoro gleba i tak nie zmagazynuje tych 150 mm wody. Co innego np. Żuławy gdzie gleba jest w stanie zmagazynować jak dobrze pamiętam nawet 300 mm wody

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie też mokry październik 61 mm, ale było sucho , buraki kopane w ciężkich warunkach , teraz kopie sie dobrze , chyba powoli naciąga do orki czy bezorki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ludzie orzą te ścierniska, dopiero się da i deklarują że będą ryzykować jeszcze pszenżyto. Orałem wczoraj też to wilgoci jest na 20 cm, pług suche wyoruje. Dłuta lecą w oczach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak jest mokro na 20 cm , to na tępych idzie orać, dziś doleje , dorze że burak wykopany

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak ale lemiesze drze a to drogie teraz. Lepiej niech już nie dolewa, ludzie chcą posiać, ja też poumawiany jestem na sianie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się