jarki

Siarka i magnez

237 postów w tym temacie

Obydwa mają po 20 S,skąd ci wyszła taka różnica,czyli 250-300 żeby było dobre 50S/ha

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak pisze Kolega wcześniej 

Siarczan magnezu z Siarkopolu 21-30 MgSO4 czyli 12,6 Mg i 12S 

A kizeryt to też MgSO4 25-50 czyli 15Mg + 20S 

Jeśli liczymy siarkę w ilości powiedzmy 60S to : 

60 x 100 / 12 = 500kg siarczanu 

60 x 100 / 20 = 300 kg kizerytu 

Poprawcie mnie jeśli się mylę @R-w jesteś tu ??

Edytowano przez jarki
MgSO4

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobrze dobrze. Moze na wiosne bede lal gnojowice i moje pytanie ile tam moze byc siarki? Czy wogole tam jest. Reszte pierwiastkow latwo znalezc ale czy w skladzie gnojowicy jest siarka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszej stronie tego tematu jest tabela współczynników do  przeliczania składników pokarmowych 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, lokizom napisał:

Dobrze dobrze. Moze na wiosne bede lal gnojowice i moje pytanie ile tam moze byc siarki? Czy wogole tam jest. Reszte pierwiastkow latwo znalezc ale czy w skladzie gnojowicy jest siarka?

W zeszłym tygodniu dałem do badania gnojowicę ale na siarkę niestety nie , poklikam w sieci może coś jest . Chociaż nie sądzę że siarka w gnojowicy ma jakiś znaczący udział i wpływ na siarko lubne rośliny .

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@lokizom :P

Jasne że ciągła sypie zbyt mało :(

Co powiecie o dawkach zalecanych przez producenta 180-200kg/ha

http://www.zchsiarkopol.pl/produkty/nawozy-rolnicze/siarczan-magnezu

Trzeba pamiętać że ponad 10S mam z ruskich apatytów :) 

Czy się gdzieś dowiesz o zawartości siarki w gnojowicy ?

Z tego co swego czasu czułem w chlewni to raczej był tam SO2 

Ja przez dłuższy czas szukałem info ile siary zawierają grochowiny i nic 

Może jeszcze spróbujmy pogadać o wigorze s ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@putin

Jaka to gnojowica?

Ogólnie to bede się starał ograniczać koszty przez stosowanie gnojowicy na wiosnę  ( moze wogole nie sypne azotu), do tej pory bylo jedynie 20-30 przed siewem. Plus wogole chce zejsc z nawozow npk i moze mgs. Mam zasobnosc, plodozmian i duze poklady gnojowicy ktore mam nadzieje podtrzymaja mi zasobnosc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@miwigos normalna na 15 metrów - do 21 spokojnie dorzucisz(grube granulki)  W tym roku Kazar już siałem tylko ze w dawce 60 kg + 150 kg siarczanu amonu

wystarczy 200kg  żeby nie przekroczyć 50 kg S która w większej dawce jest szkodliwa. Siarkę mam na średnio wysokim poziomie więc wystarczy.

Ceny jeszcze nie mam, ale już zamówione. W zeszłym roku w grudniu kosztował Kazar 1080 brutto a siarczan amonu 950 brutto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gnojowica świńska w następnym poście jak znajdę czas i natchnienie to się

więcej rozpisze .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Raczej z gnojowicy bym tej siarki nie liczył, jest mało. Nigdy nie zrozumiem stosowania gnojowicy bez wiedzy co tak naprawdę tam się znajduje (o homogenicznym składzie już nie wspominając). Jeżeli chodzi o siarczan amonu to granica możliwości względnie równego wysiewu to 21 metrów, chyba takie pytanie gdzieś tu powstało.

@ jarki liczy jak mało kto i siarkę policzył dobrze, brawo za pamięć o składzie ultra ;) Siarczany magnezu są różne, o zaletach syntetyków i naturalnych już było więc każdy ma swoje przekonania bądź jest uparty jak osi@ł :)

wigor S pod rzepak, który ma być do młócenia w 2019, z trudem ale przyznam że można. 

Edytowano przez R-w

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia ‎2017‎-‎11‎-‎19 o 22:15, lokizom napisał:

@putin

Jaka to gnojowica?

Ogólnie to bede się starał ograniczać koszty przez stosowanie gnojowicy na wiosnę  ( moze wogole nie sypne azotu), do tej pory bylo jedynie 20-30 przed siewem. Plus wogole chce zejsc z nawozow npk i moze mgs. Mam zasobnosc, plodozmian i duze poklady gnojowicy ktore mam nadzieje podtrzymaja mi zasobność

Nie ważne czy masz ziemie zasobną lub nie  . Gnojowicą możesz podnieść zasobność ziemi jak każdym innym nawozem pod warunkiem że będziesz dawać więcej niż zabierać z plonem i należy pamiętać o wypłukiwaniu w głębsze warstwy ziemi . O stosowaniu gnojowicy pogłównie wiosną to nie warto pisać bo mamy durne komunistyczne prawo zabraniające . A siarki gnojowica ma wystarczającą ilość pod zboża .Póki co to czekam na  wyniki dwóch prób  zasobności oraz ph mojej gnojowicy .

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wigor pod plon 2019 to jest to ;) myślisz że zastosowany na rżysko się "nie wyrobi"?

Jeśli mowa o gnojowicy świńskiej to zastanawia mnie mała zawartość K w niektórych źródeł 

@lokizom Ty to raczej masz PROBLEM z 170 N/ha ;)  

A na siarkę to jak wcześniej pisałem raczej bym zbytnio nie liczył większość poszła przez wentylatory 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@R-w

Sklad gnojowicy jest tez szeroko opisany w literaturze i na tym sie wzoruje ale mam swiadomosc ze roznice moga byc nawet 100%. A badac jeszcze nie badalem. Daje tyle aby całkowita wyprodukowana ilosc rozlac na pola. Teraz bede mial wiecej dlatego kombinuje na wiosne i moze tez zbadam bo bedzie chodzilo przede wszystkim o azot a przedsiewnie to zalezalo mi najbardziej na pozostalych makro i mikro. Oczywiscie systematycznie kontroluje zasobniac pola i mniej wiecej w co najbardziej mi wzbogaca glebe.

@putin

Przez zasobnoac masz na mysli sklad gnojowicy czy zasobnosc pola?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zasobność ziemi na polu podnosimy nawozami z zewnątrz np. gnojowicą , ja to zrobiłem popiołem z biomasy . Gnojowica a gnojowica to jest spora różnica , a co do siarki to jest jej  z 25 m3 gnojowicy zawiera około 10 kg siarki, a 30 ton obornika 18-24 kg tylko pamiętaj to jest piwo i to piwo różnica może być spora .

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Od strony technicznej, jak rozsiałeś ten popiół? Czy chodzi Ci o podpalenie słomy na polu? ;)

Siarka elementarna na ściernisko pod rzepak tak jak w tym mokrym roku to ok, jednak nie zawsze tak jest ;)

Jestem tylko ciekawy czy jeśli ktoś z was stosujących tutaj nawozy naturalne, automatycznie obniża dawki nawozów mineralnych o rzeczoną zawartość składników oraz ich tempo uwalniania? Zwykle jest to dodatek, bo mam za darmo, później trochę się wartości plonu rozmywają bo rzadko kto tak liczy. Temat nawozów naturalnych jako kluczowe źródło siarki w bilansie nawozowym raczej bym sobie darował, raczej jako uzupełnienie strat w wymyciu. Co do próbek gnojowicy pod analizę na składniki, polecam pobrać próbę na początku jak bierzemy pierwszy beczkowóz, później w środku pojemności zbiornika i na koniec. Chyba że ktoś ma możliwość dobrze to pomieszać przed pierwszym beczkowozem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Temat główny SIARKA  prosta sprawa wg. mojej wiedzy i doświadczenia . Żaden nawóz naturalny nie ma tyle siarki żeby zaspokoić potrzeby pokarmowe siarko lubnych np. rzepak . Co ja robię - jeżeli pole ma bardzo dobrą zawartość magnezu to prosta sprawa stosuje siarkę z tym co jest najtańsza + razem z azotem , jak magnezu mało to kizeryty się kłaniają . Dawka zawsze od 15-20 kg na tonę spodziewanego plonu rzepaku tylko i wyłącznie  na wiosnę . Palenie na polu słomy to kolega sobie zażartował . Popiół rozsiewałem piastem , można by inaczej ale trzeba mieć gnojarkę . A dobra gnojowica to 1. Wymieszana , 2.Przefermentowana , 3.Nie rozrzedzana . Pobranie próby z wymieszanej   gnojowcy inaczej życzę powodzenia jak i rzetelne nawożenie nie rozmieszaną . Większość hodowców nie ma możliwości mieszania niestety nawet dużo nowych budynków też dlatego zawsze gdzieś przenawożą a gdzie indziej będzie za mało .

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nawozenie roslin jarych azotem opieram juz od dlugiego czasu jedynie na gnojowicy ewentualnie dorzucam troche N w strzelaniu w źdźbło ale niewielka ilosc. Najbardziej po dlugoletnim stosowaniu podniosla mi sie zawartosc fosforu, im lzejsza gleba tym jest go wiecej, wydaje mi sie ze jest to spowodowane tym ze malo jest go wyplukiwane nawet na lekkiej glebiej a wiecej wynoszone z plonem na lepszej ziemi.Gnojowice mieszam zawsze ale jak wiadomo nie z kazdej komory jest jednakowa ale tutaj roznice raczej nie sa az tak znaczace

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem informacje nt. siarki w gnojowicy:

- gnojowica bydlęca 0,4-1,1 kg SO3/t

- gnojowica świńska 0,5-0,9 kg SO3/t

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No to jestem expertem w tej dziedzinie-NIGDY tego na podwórku nie miałem

lepiej napisz cena warta podłóg niemieckiego(ten 1160 brutto)tu siarki mniej.

Może ktoś wie jak i kiedy się stosuje pod buraki-jeśli już zakupie to na wszystkie uprawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się