R-w

Użytkownicy
 • Zawartość

  244
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  19

R-w wygrał w ostatnim dniu 30 Listopad 2017

R-w ma najbardziej lubianą zawartość!

Reputacja

27 Excellent

O R-w

 • Ranga
  Boss
 • Urodziny 03.01.1989

Profile Information

 • Gender
  Male
 • Location
  wlkp.

Ostatnio na profilu byli

2059 wyświetleń profilu
 1. Wokół mnie jest dużo takich latarni, znaków, banerów i zwykle mają panel foto wraz z małym wiatrakiem. Bardzo dużo zostało uszkodzonych w trakcie wichur i do dzisiaj nie zostały naprawione:/ Wiem że niektóre takie urządzonka działają tylko z prądu który same wyprodukują (mają akumulator) a są też takie podłączone do sieci bez akumulatora (dokładnie na takiej zasadzie jak mała elektrownia na dachu). Uważam że rozwiązanie bez akumulatora jest o niebo lepsze, mniej awaryjne. A jakie mogą być przeszkody prawne? To tylko wyobraźnia jest ograniczeniem :)
 2. Nie jestem lobbystą, jestem zwolennikiem takiego rozwiązania. Kwestia opłacalności, jeżeli zwraca się przy niekorzystnym założeniu i potrwa to 10 lat a instalacja jest budowana na min 25 lat, no to chyba się opłaca. Jeżeli ktoś ma lepszy pomysł na "biznes" przy progu opłacalności zwrotu min 10% rocznie i jedyne co muszę zrobic to dwa razy w roku szmatą pomachać, możecie mnie zapisać :) Nie działa jedna latarnia czy wszystkie? Jeżeli wszystkie to może kwestia prawna?
 3. @jarki Solary a panele fotowoltaiczne to dwie różne bajki. Solary mają tyle minusów że nie chciałbym chyba nawet za darmo ;) I dzięki solarom uzyskujesz ciepłą wodę więc słabo można to zagospodarować, latem na cieplą wodę ok. Wygląda to tak że latem nie jesteś w stanie tej ciepłej wody zużyć więc trzeba ją wylewać żeby instalacja się nie przegrzała (może to być oczywiście zautomatyzowane) Zwrot to ok 10 lat, firmy piszą 6-7 lat. Jak dla mnie zwrot inwestycji na poziomie 10% jest ok, w żadnym banku lepiej kasy nie ulokujesz, zakup ziemi już nie mówię:) Ja uważam że warto, jedyne co mnie wstrzymuje to bardzo potężny rozwój tej branży, instalacje szybko tanieją i są zastępowane nowymi. Najnowszy trend to panele które będę działały jak fotosynteza w roślinie. Za 5 lat będziemy się wymieniać wrażeniami co do instalacji którą każdy z nas będzie miał u siebie w domu. Przecież tych instalacji jest już sporo w Pl., w czym problem podjechać do kogoś kto taką ma od dwóch lat? Użytkownik prawdę powie :)
 4. Temat fajny i szczerze polecam go zgłębić. Ja miałem korzystać z dofinansowania ale niestety jest to obarczone kosztami kredytu w banku dodatkowo podatek od dofinansowania. Na moim przykładzie niestety się to nie kalkulowało, dostając 8tys dofinansowania musiałbym zapłacić 2,3 tys podatku plus 1,5 tys kosztów wokół kredytu. Więc tak naprawdę zamiast 8 dostałbym 4 tys, myślę że co najmniej o tyle instalacja którą miałem instalować była droższa od normalnej ceny rynkowej. Dodatkowo na niekorzyść przemawiał u mnie fakt iż korzystając z dofinansowania panele trzeba instalować na dachu mieszkalnym (ponieważ jest to dofinansowanie do zużycia przez domowników a nie na potrzeby gospodarstwa). Rezygnując z dofinansowania mogę sobie zainstalować panele na budynku obok, chce tak zrobić ponieważ jest to budynek niższy więc chcąc umyć panele nie będę musiał dylać 8 metrów na piętrówkę co skutkowałoby tym że częstotliwość mycia byłaby niższa. Oczywiście mocowanie paneli do dachu wiąże się z wierceniem, ewentualna nieszczelność połączenia nie zmusi mnie do remontu, w przeciwieństwie do ewentualnych zacieków w domu. Instalacja taka działa cały rok ponieważ nie liczy się bezpośrednie promieniowanie słoneczne a ilość fotonów czy innych docierających na powierzchnię panela. Dlatego działa to też równie skutecznie w dni pochmurne, czasem nawet lepiej ponieważ panel się tak nie nagrzewa. Wydajność paneli spada z wzrastającą temperaturą, czasami wychodzi że zimą przy stosunkowo krótkim dniu panele wytworzą bardzo dużo prądu ze względu na wysoką sprawność (niska temperatura) W moim rejonie dofinansowanie wynosi 40% kosztów ale nie więcej niż 8 tys złotych. Instalacja za 20tys to dotacji 8 tys złotych, Instalacja 35 tys złotych nadal 8 tys złotych Więcej będę mógł powiedzieć jeżeli chodzi o finanse za rok, wiosną instaluje panele u siebie, bez dotacji. !!! Taka instalacja kwalifikuje się do obniżenia podatku gruntowego. Można umniejszyć podatek o 25% kwoty inwestycji, zwolnienie z podatku nie dłużej niż 15 lat, jakoś tak. Oczywiście wartości progowe moga być różne w powiatach/gminach warto sprawdzić u siebie.
 5. @Pałuczanin81 c.o. na emeryta? hahaha W sumie to tak popularne, a dopiero pierwszy raz spotykam się z fachowym określeniem.
 6. OSN

  @przem Nie wiem czy Doktor byłby szczęśliwy że został wymieniony. Tak, kwestią czasu jest wprowadzenie górnego limitu stosowania nawozów azotowych we wszystkich uprawach. Do tego ograniczenia w wyborze nawozów N, szczególnie mocznik - tylko z inhibitorami. Czytając projekt od początku nawozami są tylko te które mają choć trochę azotu w sobie. Pozostałe nawozami nie są? Będzie jeszcze poprawka, nie ma co się podniecać
 7. W październiku chciałem schować pług do garażu, ale pomyślałem że bez sensu przecież jeszcze orka zimowa :) Chyba już nie ma się co łudzić?
 8. Są dostępne, jednak po znacznie dłuższym czasie niż te rozpuszczalne w wodzie. Jest to wypadkowa wielu czynników i tak naprawdę trudno określić czas działania, te w cytrynianie można liczyć że w jakiś znaczący sposób będą źródłem składników dla roślin w cyklu 2-3 letnim.
 9. Panowie, my dokładnie wiemy o co ta dyskusja była, trafiliśmy na jakiegoś osobnika ściśle związanego z produktem (dystrybutor, producent, bądź oślepiony rolnik). Każdy z nas wyraża tu własną opinię, czasem subiektywną ale zwykle podpartą argumentami. Aby unikać sytuacji jak w naszym polskim parlamencie, unikajmy wdawania się w dyskusję z takimi gadzinami. PS Jaki jest efekt całej interwencji? Myślę, że więcej osób szerzej otworzy oczy na nawozy i zacznie czytać etykiety. Dziękuję @Raps istotnie wpłynąłeś na świadomość krążących tu użytkowników.
 10. Nowicjusza na forum, na pewno nie osobę obojętną względem nawozów uprzejmie proszę o zapoznanie się z materiałem nie tylko w tym wątku ale wszystkich tyczących się nawozów na tym forum. Rzuci to światło na ogół poruszanych tu tematów, oraz pozwoli się zorientować w stanowisku poszczególnych tu użytkowników. Rzucanie na oślep oskarżeń wobec ogółu jest nie na miejscu. Mamy taką zasadę że najpierw sami szukamy w historii forum informacji, później ewentualnie dopytujemy, wyjaśniamy. Jest tu wiele o naprawdę różnych nawozach.
 11. @Raps a jeśli nikt nie spełni Twoich żądań?:)
 12. @jarki To nie jestem sobie w stanie takiego ch... wyobrazić ;) A gdyby nie ten beznadziejny superfosfat to nie chce myśleć jak wyglądałyby nasze pola
 13. @jarki Fosforan jedno-wapniowy pochodzenia apatytowego bądź fosforytowego (trochę dłuższa reakcja). Inaczej superfosfat pojedynczy. Nie zgadzam się ze stwierdzeniem iż jakieś nawozy wybierają tacy a nie inni. Nie jestem zwolennikiem pewnych produktów, chociaż każdy z nas różne w życiu stosował. Jedni są bardziej zboczeni na punkcie nawożenia inni mniej :D Ja znam farmerów którzy kupują cuda na kiju w pełni świadomi że przepłacają 5 krotnie(nawet licząc tą wycieczkę do Tajlandii).. No ale przecież Stefan jedzie to co ja nie pojadę? ;)
 14. @Pałuczanin81 z plonów co podałeś to w 2015 Ci się udało ;) To był dość korzystny rok... Uważam że albo masz farta, bądź prowadzisz gospodarkę rabunkową, istnieje też możliwość że część rolników stosuje za dużo nawozów (ja się nie odważę by sprawdzić niskie dawki u siebie w gospodarstwie). Przyznaję że jestem trochę skrzywiony pod kątem nawożenia roślin, bynajmniej nie jestem do końca odklejony, sam mam gospodarstwo.
 15. @Pałuczanin81 nie załamuj mnie :) Co Ty na forum robisz jak masz potas nie zastosowany w rzepaku (45 kg to jak margines), tak na poważnie jeżeli rzepak Ci przetrwa zimę to się nie zastanawiaj i minimum 100 kg w czystym składniku, jak nie kupowałeś jeszcze nawozów to przywal 300 kg nawozu potasowego z magnezem. @przem Jak planujesz 100kg soli to spokojnie rzepak to pochłonie, na Twoim miejscu jedną ścieżkę zrobiłbym podwójnie i obserwuj, masz ziemię z dużym potencjałem.