R-w

Użytkownicy
 • Zawartość

  268
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  28

R-w wygrał w ostatnim dniu 30 Kwiecień

R-w ma najbardziej lubianą zawartość!

Reputacja

34 Excellent

1 obserwujący

O R-w

 • Ranga
  Boss
 • Urodziny 03.01.1989

Profile Information

 • Gender
  Male
 • Location
  wlkp.

Ostatnio na profilu byli

2540 wyświetleń profilu
 1. Litwa trochę lepsza granulacja i pewniejsze pochodzenie. Z Bialorusią to różnie bywa, raj dla podróbek. Cena Panie, liczyc i kupować, taniej nie będzie. Zresztą, zwróćcie uwagę na jakość granulatu nawet jeżeli chodzi o ruskich, katastrofa.
 2. Nie Niemcy, to nie jest rynek NPK, już panowie z Grupy A próbowali kilkanaście/dziesiąt lat. NA naszym rynku aktualni gospodarze mistrzostw w piłkę nożną sobie świetnie radzili (ceną) bo ludzie w 70-75% używali NPK-i. OD samego początku mieli prognozę wielkości sprzedaży na naszym rynku, zamiast dochodzić do pułapu kilkanaści lat zrobili to w 3 (cena). Przy okazji towar mają dobry, w większości trafił do ludzi którzy wiedzą czego chcą i są skłonni zapłacić trochę więcej niż za rodzimy odpowiednik poli6. Ot cała prawda ;) Oczywiście mają nowe kontrakty, Brazylia to gigantyczny rynek ale mono (10milionów ton KCl) NPK choćby nawet marginalny i tak liczony w tysiącach, setkach tysięcy;) Dużo idzie na Ukrainę, embargo srargo kiedy nie ma za co produkować. Tam są farmerzy z Europy i chcą kupować nawozy, to kupują, ruskie też. Polska to dla większości zagranicznych producentów rynek zapasowy, brak sprzedaży u siebie mogą szybko naprawić obniżką 50 zł w Polsce. Polacy są tak pro światowi, zachód może uczyć się od nas tolerancji, patriotyzm kończy się gdy różnica w cenie wynosi 1 zł ;) @miwigos Ceny zacne, Twój handlowiec chyba jest albo będzie na wypowiedzeniu. @barts sólka 1200, DAP 1650 (bardzo mało), MAP prawie wcale cena wirtualna @jarki litewski NPK tez jest ok, gorsza granula ale do 18 m spoko leci
 3. Każdy z was ma rację, żaden z was nie jest do końca obiektywny. Wiecie że Polska to duży kraj i mieszka tu dużo ludzi ściśle związanych z rolnictwem. Nie oceniajcie, zrozumcie. Są regiony gdzie powiększenie gospodarstwa to rzecz niemożliwa (ponad 100tyś za ha, czasem trafi się 3 klasa zwykle gorzej). Naprawdę uważacie że prawdziwy rolnik powinien wtedy wziąć kredyt w dwóch bankach i kupować tą ziemię?? Czy lepiej żeby jednak poszedł do pracy i zapłacił zus żeby później było z czego wypłacać krus renty i emerytury? Przy okazji dywersyfikuje źródło utrzymania rodziny i poprawia jej byt. Może lepiej żeby wziął 2mln zł kredytu na chlewnie, którą zamortyzuje po 15 latach, (przy założeniu że ktoś ma ochotę bawić się w hodowlę...). Mój ojciec przez kilka lat wahał się czy zlikwidować bydło mleczne, bo co to za gospodarstwo bez zwierząt i co on by miał robic. Dzisiaj odpowie, że był chyba jakiś ogłupiony i tak długo się zastanawiał. Tak trochę z przekąsem mogę stwierdzić że to sami rolnicy sobie zgotowali ten los, mam ogląd sytuacji z dwóch stron. Chcecie kupować ziemię, dajcie spokój sąsiadowi co ma kilka hektarów, poczekajcie powywracją się te większe gospodarstwa (nawet taka prozaiczna przyczyna jak brak następcy). Kto będzie chciał będzie miał tyle żeby mu czasu na sen nie wystarczyło, rodzina za brak czasu się odpłaci. Prawdziwego rolnika po zyskach poznasz, bez względu jaki kolor i ile lat mają jego maszyny, ile ma hektarów. Przeliczcie sobie jakie poczyniliście nakłady przez ostatnie 10-15 lat, ile w tym czasie zarobiliście, ile jeszcze musicie zarabiać. Drażni mnie negowanie sąsiadów, ślepe patrzenie i przekonanie że jest się wzorem do naśladowania. Rozumiem pasjonatów którzy chcą tylko pracowac w gospodarstwie i zysk ich nie interesuje, ale serio ponad milion takich w kraju? A jak bardzo serio podchodzicie do tematu że do uprawy ziemi i produkcji żywności człowiek jest niezbędny? Co z tego że ktoś ma 5 razy więcej kiedy wszystkim będą zajmowały się roboty/maszyny? Trzeba planować ale przekonanie że "ja teraz rozwijam będę 40 lat spłacał by dzieci miały lepiej", pomyślcie jakie może być rolnictwo za 10-15 lat i tam celujcie, wiązanie się na pół wieku jest bez sensu. Sprawdźcie to sobie sięgając 50 lat wstecz, jak wygladało rolnictwo. W tej chili rozwijamy się jeszcze szybciej. Tak przy okazji nowych wniosków, które trzeba wypełnić na komputerze, to może niech wszyscy prawdziwi rolnicy wypełnią je sami, przecież głupki w mieście siedzą tylko na krzesełku przed komputerem i bezwiednie coś klikają ;) Szanujmy się.
 4. Myślałem że przekroisz te rosliny @ikcomas :) Z tego co opisałeś to jeżeli czujesz pod palcem kolanko to się nie zastanawiaj. Możliwe że pierwsze międzywęźle już Ci trochę uciekło, pełna dawka więc. Jak chcesz to mogę Ci przesłać fotkę BBCH 30/31 (odrywanie się pierwszego kolanka), może Ci się przyda za rok żeby idealnie trafić z terminem. No i oczywiście termin skracania determinuje faza rozwojowa głównego pędu jak @miwigosnapisał. PS. Podaj maila to podeślę, niestety nie mogę tej foty wstawić publicznie
 5. @ikcomas Wrzuć zdjęcie
 6. Trzeba kroić roślinę i wiadomo czy jechać czy też nie :) Ale ogólnie już czas... Co do robienia mieszanin, oczywiście stosować solo zawsze lepiej. Tylko nie oszukujcie się że robiąc zabiegi w odstępie do 30-35 godzin to są 2 różne terminy. Jeżeli ktoś robi zabiegi z odstępem 3-4 dni to wtedy można mówić o oddzielnym stosowaniu środków:) Nie dajmy się zwariować, nikt nie jest niewolnikiem i nie musi na traktorze spełniać całych dni ;)
 7. dokładnosc do 0,2 sprawdzona na próbach kalibrowanych w laboratorium, robiłem to osbiście, średnia z ponad 50 prób. Producent podaje wyższą dokłądność ale jak dla mnie 0,2 w warunkach polowych to naprawdę jest spodo sprzęt. Kupiłem w internetowym lombardzie bo nówka trochę kosztuje ;)
 8. mam phmetr Draminskiego, jedna sonda służy do pomiaru temperatury.
 9. W uproszczonej uprawie, wilgoci sporo a temperatura ziemi grubo ponad 10 stopni. Dzisiaj już ładne rzędy
 10. Tak wyglądające rzepaki są normą w tym roku, nie jest to błąd nawożenia ani farmera. Rośliny reagują na długość dnia, ze względu na wiosnę, która zaczęła się 10 dni temu rzepak nie nadrobi straconego czasu. Gdyby miał nadrobić to musiałby kwitnąć w czerwcu, a będzie jak zawsze w okolicach pierwszej dekady maja. Roślina ma zakodowane wydać nasiona za wszelką cenę, to nic że położono ponad 200 kg N. Roślina realizuje potencjał jaki posiada na dany dzień (długość dnia) nie da się tego nadrobić
 11. Posiany w zeszły wtorek, jest na wierzchu chociaż rzędów jeszcze nie widać.
 12. Hydroliza mocznika w tej temperaturze będzie dość szybka @miwigos ma rację, może mieć negatywny wpływ. Ja jednak od lat stosuję 100 kg mocznika przedsiewnie pod agregat i jest ok ;) do tego dorzucam jeszcze 150 kg saletry, ale w tym roku nie daję bo poszła gnojowica.
 13. @wojtek_rolnik Azot jest pobierany przez rośliny w formie azotanowej w ok 70-80 % całkowitego pobrania, bez względu co zastosujesz. Wszystkie przemiany azotu w glebie (pożądane) prowadzą do tworzenia azotu azotanowego, więc nie obrażaj się tak na tą formę bo dzięki niej rosną rośliny na Twoim polu. Terminy które podajesz działania azotu, są orientacyjne i źle to interpretujesz. Z Twojego rozumowania wynika że gleba jest środowiskiem jałowym gdzie azot nie jest wiązany dłużej niż na 8 tygodni, a co kolego z azotem mineralnym? Rozumiem że to mit, popularyzowany przez ekologów żeby rolnicy nie kupowali nawozów a Ty w te bzdury nie wierzysz?:) Myślę, że warto byś poczytał wszystkie tematy związane z nawożeniem na tym portalu, póki co wiesz że dzwoni ale jeszcze nie wiesz gdzie (nie chwal się że studiujesz, są tu tacy co nie mieli możliwości a wciągnęliby Cię nosem). Nie krytykuj handlowców, mogą Cię wiele nauczyć.
 14. @Pałuczanin81 Nie wiem, odpadam :) Chętnie poczytam ;)
 15. Działanie saletry przez 4 tygodnie bo jest mokro i od dwóch dni ciepło? Może wyjaśnij... Po tym czasie, pomimo tego że rzepak nie pobrał "zbyt wcześnie" wysianych nawozów, azot ulegnie anihilacji???