R-w

Użytkownicy
 • Zawartość

  262
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  25

R-w wygrał w ostatnim dniu 22 Styczeń

R-w ma najbardziej lubianą zawartość!

Reputacja

28 Excellent

1 obserwujący

O R-w

 • Ranga
  Boss
 • Urodziny 03.01.1989

Profile Information

 • Gender
  Male
 • Location
  wlkp.

Ostatnio na profilu byli

2292 wyświetleń profilu
 1. dokładnosc do 0,2 sprawdzona na próbach kalibrowanych w laboratorium, robiłem to osbiście, średnia z ponad 50 prób. Producent podaje wyższą dokłądność ale jak dla mnie 0,2 w warunkach polowych to naprawdę jest spodo sprzęt. Kupiłem w internetowym lombardzie bo nówka trochę kosztuje ;)
 2. mam phmetr Draminskiego, jedna sonda służy do pomiaru temperatury.
 3. W uproszczonej uprawie, wilgoci sporo a temperatura ziemi grubo ponad 10 stopni. Dzisiaj już ładne rzędy
 4. Tak wyglądające rzepaki są normą w tym roku, nie jest to błąd nawożenia ani farmera. Rośliny reagują na długość dnia, ze względu na wiosnę, która zaczęła się 10 dni temu rzepak nie nadrobi straconego czasu. Gdyby miał nadrobić to musiałby kwitnąć w czerwcu, a będzie jak zawsze w okolicach pierwszej dekady maja. Roślina ma zakodowane wydać nasiona za wszelką cenę, to nic że położono ponad 200 kg N. Roślina realizuje potencjał jaki posiada na dany dzień (długość dnia) nie da się tego nadrobić
 5. Posiany w zeszły wtorek, jest na wierzchu chociaż rzędów jeszcze nie widać.
 6. Hydroliza mocznika w tej temperaturze będzie dość szybka @miwigos ma rację, może mieć negatywny wpływ. Ja jednak od lat stosuję 100 kg mocznika przedsiewnie pod agregat i jest ok ;) do tego dorzucam jeszcze 150 kg saletry, ale w tym roku nie daję bo poszła gnojowica.
 7. @wojtek_rolnik Azot jest pobierany przez rośliny w formie azotanowej w ok 70-80 % całkowitego pobrania, bez względu co zastosujesz. Wszystkie przemiany azotu w glebie (pożądane) prowadzą do tworzenia azotu azotanowego, więc nie obrażaj się tak na tą formę bo dzięki niej rosną rośliny na Twoim polu. Terminy które podajesz działania azotu, są orientacyjne i źle to interpretujesz. Z Twojego rozumowania wynika że gleba jest środowiskiem jałowym gdzie azot nie jest wiązany dłużej niż na 8 tygodni, a co kolego z azotem mineralnym? Rozumiem że to mit, popularyzowany przez ekologów żeby rolnicy nie kupowali nawozów a Ty w te bzdury nie wierzysz?:) Myślę, że warto byś poczytał wszystkie tematy związane z nawożeniem na tym portalu, póki co wiesz że dzwoni ale jeszcze nie wiesz gdzie (nie chwal się że studiujesz, są tu tacy co nie mieli możliwości a wciągnęliby Cię nosem). Nie krytykuj handlowców, mogą Cię wiele nauczyć.
 8. @Pałuczanin81 Nie wiem, odpadam :) Chętnie poczytam ;)
 9. Działanie saletry przez 4 tygodnie bo jest mokro i od dwóch dni ciepło? Może wyjaśnij... Po tym czasie, pomimo tego że rzepak nie pobrał "zbyt wcześnie" wysianych nawozów, azot ulegnie anihilacji???
 10. Przecież rzepak po zimie zawsze śmierdzi kiszoną kapustą... Wszystkie liście odrzuci i wypuści nowe, im szybciej to zrobi tym lepiej. Najgorzej jak taki przegniły w połowie liść trzyma się rośliny i jest pięknym siedliskiem patogenów.
 11. @jarki Nie chcę Cię denerwować, ale ocieplenie klimatu będzie skutkowało małą epoką lodowcową w Europie. Ze względu na zanikające prądy wody w oceanie (topniejące lodowce). Czy faktycznie mamy na to wpływ, jeżeli już to jaki? Jednak warto dbać o środowisko i szajsu w piec nie ładować i na elektryki się przesiadać ;) Teraz poważnie, nie robiłem testu przezimowania więc nie wiem. Obyście się mylili.
 12. To i tak lepiej przed siewem niż po siewie, nawet jak masz tylko kilka dni.
 13. @miwigos Idzie się wyrobić miesiąc przed siewem po włókowaniu, może nie w tym roku, ale się da. Wiadomo że przed włókowaniem nie jest najlepszym pomysłem siać nawozy, ale nie wszyscy tak robią;) Każdy musi dopasować do swoich warunków zalecenia podawane dość ogólnie, nie ma rozwiązań idealnych. @jarki Pytanie czy warto za ten bor dopłacić, ogólnie siarczany magnezu są towarem deficytowym na przedwiośniu, zdecydowanie w takim roku jak ten. Jak ktoś chce kupić i jeszcze nie ma, to lepiej to zrobić. Nie chodzi o cenę a o możliwość zakupu za tydzień lub dwa...
 14. Minimum 200 kg na hektar, po pierwszych wiosennych zabiegach uprawowych na polu żebyś z kabiny nie wypadł, nie później niż miesiąc przed siewem. Później popraw dolistnie na 3-4 liść i w momencie zwierania rzędów, po 10 kg siedmiowodnego. W dolistnym wtedy najbardziej sie opłaca, są to krytyczne fazy dla buraka, jak zrobisz więcej to będzie lepiej :)
 15. @jarki Kusi ten bor czy cena? Policz ile zapłacisz za magnez. Z cech fizycznych: bardziej się pyli, ale to nie jest taki problem. Dłużej się rozpuszcza więc musiałbyś wysiać go wcześniej