Skocz do zawartości

nitragina

10 odpowiedzi na ten temat

#1 jarki

Boss

• Moderatorzy
  • 49 Postów:
  • Locationkuj-pom

Napisany 28 sie 2012 - 20:41

witam
trochę nie na czasie{choć poplony ?} ale ostatnio interesują mnie strączkowe
i mam pytanie czy do strączkowych warto to dodać
producent pisze tak :NITRAGINA zawiera żywe bakterie brodawkowe z rodzaju Rhizobium lub Bradyrhizobium zdolne do wiązania wolnego azotu atmosferycznego w symbiozie z roślinami motylkowymi.
Zastosowanie preparatu pozwala na zwiększenie intensywności wiązania azotu i zapewnia dostarczenie roślinom w zależności od warunków glebowych i uprawianej rośliny do 600 kg N na 1ha w ciągu sezonu wegetacyjnego. Nitraginę należy stosować dla tych roślin motylkowych, dla jakich została wyprodukowana.
"Głowa do góry,najgorsze jeszcze przed nami"

#2 prokamil

Forumowicz

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 14 Postów:
  • LocationLubelskie

Napisany 28 sie 2012 - 22:01

Witam posiej straczkowe typu groch fasola i rzuc tyle nawozu co sypiesz w kulturze pszenica po pszenicy i zobaczysz efekt jest pioronujacy. A z reguły straczkowe trzeba dosuszac reglonem lub glifocytem wiec jak popryskasz nitragina bedzie wszystko stało i stało zielone az do wrzesnia gdzie nie bedzie dało sie zebrać a pod straczkowe wcale nie trzeba duzo sypac nawozu na moich klasach o połowe mniej niz pod zboza. Tylko jaka jest cena tego "cuda" ???

#3 jarki

Boss

• Moderatorzy
  • 49 Postów:
  • Locationkuj-pom

Napisany 29 sie 2012 - 06:54

dlaczego uważasz że po zastosowaniu nitraginy będzie później dojrzewać ?
przecież tu chodzi o zaszczepienie bakterii aby roślina mogła więcej azotu z atmosfery pobrać
i zmagazynować w brodawkach a w następnym roku oddać na przykład rzepakowi czy pszenicy
cena podobno 50zł/ha z przesyłką tu jest producent http://www.biofood.c...a_Nitragina.htm

#4 damian9871

Świeżak

• Moderatorzy
  • 6 Postów:

Napisany 29 sie 2012 - 12:35

kiedyś siałem grochy i stosowaliśmy nitraginę a co do dojrzewania to w mokrych latach i tak bez reglone się nie obeszło

#5 ikcomas

Forumowicz

• Moderatorzy
  • 10 Postów:
  • Locationśrodkowy wschód

Napisany 29 sie 2012 - 16:46

@damian9871 dokładnie tak, jak sucho to strączkowe dojrzeją same ale jak mokro to nie ma rady, tylko Reglone.
@prokamil stosowałeś kiedyś nitraginę? Nitragina nie ma nic wspólnego z azotem. Pomaga roślinie zawiązywać brodawki, które są potrzebne do magazynowania azotu z powietrza. Roślina nie pobierze azotu za dużo tylko tyle ile potrzebuje. Jeśli nie ma tych bakterii w glebie to strączkowe mogą mieć problem z wiązaniem azotu dlatego warto jest profilaktycznie dać nitraginę.
@jarki chyba mniej niż 50 zł. Ja stosuję nitraginę na łubin efekt jest widoczny gołym okiem. Kiedyś zrobiłem test na tym samym polu. Rośliny są większe, tworzą więcej bocznych rozgałęzień. Jeśli chodzi o dojrzewanie to nie było różnicy, i tak na całość poszedł Reglone ;D
Jest tylko jeden problem, trzeba zaprawić i od razu jechać w pole bo nitragina nie lubi światła.

#6 jarki

Boss

• Moderatorzy
  • 49 Postów:
  • Locationkuj-pom

Napisany 29 sie 2012 - 19:24

a jakby do worków i przykryć plandeką ?

o nitraginie http://www.farmer.pl...gina,42992.html

#7 ikcomas

Forumowicz

• Moderatorzy
  • 10 Postów:

Napisany 30 sie 2012 - 08:03

zapytaj Biofood co oni o tym sądzą. Myślę, że to dobry pomysł ale ja tak czy inaczej tego samego dnia "zaprawiam" i sieję.

#8 biedron

Świeżak

• Użytkownicy
  • Pip
  • 1 Postów:

Napisany 28 kwi 2013 - 20:33

ja w tym roku po raz pierwszy zasiałem łubin i zaprawiłem nasiona nitraginą. Kupiona w IUNG Puławy, cena 50 zł/ha + przesyłka. Zaprawianie proste, w odróżnieniu od tradycyjnych zapraw nie jest toksyczna. Zobaczymy jakie będą efekty.

#9 robak

Świeżak

• Użytkownicy
  • Pip
  • 1 Postów:

Napisany 28 kwi 2013 - 23:20

A co tam ma być toksycznego , trochę "piasku" i bakterie brodawkowe. Wiesz chociaż po co i czym zaprawiałeś??

#10 jarki

Boss

• Moderatorzy
  • 49 Postów:
  • Locationkuj-pom

Napisany 24 mar 2014 - 16:42

słyszeliście o tym że cukier z nitraginą poprawia namnażanie bakterii brodawkowych ??

#11 ikcomas

Forumowicz

• Moderatorzy
  • 10 Postów:

Napisany 25 mar 2014 - 08:25

Kolega mówił mi o tym ale to chodzi chyba raczej o to żeby przyczepność była lepsza, bo nitragina to nie zaprawa i nie ma substancji kleistych.

3 Użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 3 gości, 0 anonimowych użytkowników