kwmorawica

Wapno

212 postów w tym temacie

Cy ktoś stosował już kredę jeziorną do wapnowania pól produkcji kopalni węgla brunatnego Bełchatów I może podzielić się swoimi spostrzeżeniami ?

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dla odnowienia tematu spytam czy ktoś stosował tą kredę?

 

hehe...o dotacje do wapna złożyłem komplet papierów już chyba ze trzy lata temu ...mieli odpowiedzieć ale chyba im pieniędzy nie starczyło bo jakoś zero odpowiedzi hehe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie było naiwnych, zwykła pyliste wapno kredowe np. Nordcalk kosztuje w granicach w zależności transportu 90-110zł/t, tańsze i nie mniej skuteczne wapno węglanowe 60-67zł/t. Natomiast kreda granulowana oferowana u nas kosztuje ok.440zł/t więc wiadomo co się lepiej opłaca.

 

Właśnie niektóre Izby rolnicze dopłacały do wapna ale chętnych jest zawsze znacznie więcej niż środków

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Właśnie niektóre Izby rolnicze dopłacały do wapna ale chętnych jest zawsze znacznie więcej niż środków

 

 

Dokładnie

Ale w nosie z nimi bo ta dopłata byłaby chyba do samego wapna a większość kosztów to transport

 

też tak myślę no ale może ktoś ma jakieś lepsze doświadczenia z kredą niż tylko to,że dobrze czyści kieszeń  >:(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jak w temacie

piszcie o swoich spostrzeżeniach

 

przeliczanie składników pokarmowych

5.gif

Źródło:http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=1066&rok=2002&numer=09

https://nawozy.eu/wiedza/porady-ekspertow/nawozenie/wybrane-wlasciwosci-nawozow-wapniowych-podstawa-trafnego-wyboru-i-efektywnego-stosowania.html

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze wapno to weglanowe...co z tego ze inne szybciej działaja jak sa tez szybciej wypłukiwane:)..no i lepiej sie rozsiewa...a koszt takieggo wapna to około 25 zł tona z magnezem lub bez

 

Te dotacje zniesli..nie wiem jak jest w tym roku ...ale kazdy wlasnie narzekał ze brakło kasy panu Sawickiemu na dopłate do wapnowania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jestem dokładnie tego samego zdania. Stosowałem kredę luzem prosto z kopalni (z tamtych okolic właśnie) i działała góra rok.

P.S. Przydałoby się w sumie w tym roku zamówić z TIR-ka wapna węglanowego właśnie z Kielc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

bo wapno im młodsze tym szybciej działa więc i krócej

 

generalnie zasada jest taka tlenkowe działa szybko więc nadaje się na gleby ciężkie i ewentualnie średnie

natomiast węglanowe działa wolno i nadaje się właściwie na wszystkie gleby a zwłaszcza na lekkie

tu należy zwrócić uwagę na kredę bo jest młoda a jej reaktywność sięga nawet do 100%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

25zł/t wapna jak mi się marzy taka cena niestety transport coraz droższy i przez to ceny wapna na naszym terenie poniżej 60zł/t nieosiągalne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

25zł/t wapna jak mi się marzy taka cena niestety transport coraz droższy i przez to ceny wapna na naszym terenie poniżej 60zł/t nieosiągalne

 

 

Tak jak mówisz West...u mnie wszystko w granicach 80-100zł za przyzwoity towar

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jest to chyba najwolniej działające ze wszystkich oferowanych wapni. Mój profesor na uczelni tak określał wapna: inwestycja na wczoraj Kredowe, inwestycja na dziś węglanowe, iwestycja na jutro dolomitowe. Z lat moich doświadczeń wypada mi się zgodzić z tym stwierdzeniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

to chyba młode wapno więc szybko i krótko działa ,

dużo zależy też od ceny za transport

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wapno dobre szybko zadziała ale cena 15zł/t na kopalni za surowiec z 30% zawartością wody to przegięcie na maksa. Posodowe z tą ilością wody kupisz za 5zł/t u "producenta"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiec mnie by wyszlo jak widze z tej tabeli okolo 60zl za tone.A z jakich kopalni polecacie(centrum Polski) chyba kupie jakies weglanowe 04.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kopalnia Morawica koło Kielc....wapno weglanowe 52%..cena około 24 zł..plus transport 2zł kilometr...ale jest wiele firm i róznie to licza..ja podalem tylko przykładowo jak to liczy jedna firma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Masz jakis numer do tego przewoznika czy to tam z kopalni tak biora 3zl za km??

Juz zakupilem z Morawic;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na naszych polach najlepiej zastosować nawozy z magnezem, ponieważ w polskich glebach często brakuje tego składnika. Wapnując najlepiej zatem zastosować dolomit lub wapno magnezowe, ale rzeczywiście działa dosyć wolno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie dolomitowe działa najpozniej kredowe to pod okopowe daje sie głownie marchewka weglowe nie mam zaufania jakos słaba popolarnosc i drogie w moich okolicach najlepiej wychodzi wapno magnezowe ewentualnie jak ktos posiada duzy sprzet wapno cukrownicze. Tak zgodze sie z poprzednikiem ogolnie w nawozach wieloskładniokowych jest mało magnezu a my rolnicy i tak zapominamy o nim dlatego ja polecam osobicie wapno magnezowe po scierni albo przed głeboka orka ale z zasiewem na wiosne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

czyli to wapno jest za drogie ??? ale podobno dobrze się je rozsypuje zwykłym rozsiewaczem a może macie jakieś pomysły na wapno granulowane z magnezem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wapno granulowane z magnezem bende rozsiewał typowym rozsiewaczem do wapna moze sproboje amazone zaf 402. Ale typowym rozsiewaczem do wapna powinno byc ok tylko trzeba wyregulowac zeby nie za duzo...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się