231 postów w tym temacie

Stosował ktoś może nawóz FCA ProSan rozprowadza go firma ProCam, jakieś spostrzeżenia?

Polecają go na I dawkę w rzepaku cena 1360zł netto gotówka,

skład N16% , 5% K2O, 40% SO3 + mikroelementy

Ja też przeważnie stosowałem kizeryt, ale musiałem na niektórych polach gdzie gleby są bardziej przepuszczalne dorzucać wiosną sól potasową, przy ProSanie jest niezły skład choć mogłoby być z 5% więcej K20 no  i tak trzeba jechać jeszcze z azotem bo przy dawce 300kg/ha będzie trochę mało trzeba uzupełnić ze 150kg/ha saletry 32%.

Przestawiłem się na grubszą saletrę 32% ze względu na lepsze rozsiewanie. Ścieżki mam na 24 metry i nieraz przy silniejszym wietrze drobną 34% znosił wiatr. Z Saletrą kędzięrzyńską czy tarnowską nie ma tego problemu.

ja myślałem o saletrzaku też dalej leci no i ma Mg  tylko te ceny , natomiast saletrę z Włocławka w kuj-pom mają wszyscy i łatwiej coś wynegocjować

To zalezy od cen...ale w tamtym roku u nas saletrzak wychodził duzo taniej niz saletra....no i mikroelementy gratis..w tym roku niestety drozej

kupno nawozów to ruletka ale przeważnie są tańsze w lipcu i to jest chyba najlepszy moment na zakup. czasami są tańsze przed zimą ale to rzadkość tylko skąd fundusze w lipcu?

Panowie z tego co wyczytalem to kizeryt granulowany mozna laczyc - mieszac z saletra, mocznikiem? Zapytnie na wiosne:)

Wysiewacie nawozy na ściernisko i mieszacie z glebą, przed orką siewną, czy po orce przed siewem? Jakieś spostrzeżenia, doświadczenia?

od zawsze wysiewam na orkę trochę to uciążliwe

po rżysku fajnie się jeździ w ścieżkach

ale tak wożę wapno i obornik{woziłem}  :o

Panowie ma sol potasowa i superfosfat wzbogacony (wszystko granulowane). Czym uzupelnic azot (pod jeczmien)?

Mocznikiem? Czytalem tez w ksiazce  :o ze dobry sbosob to dolistnie mocznik. Niektorzy twierdza ze, sie nie miesza superf i mocznika (na pewno pylistych). Ja chcialbym wymieszac wszystko, oczywiscie przed samym siewem.

A Wy mieszacie czy stosujecie wieloskladnikowe typu polifoska itp. Ktos tez pisal ze np superfosfat wzbog nic taniej nie wyniesie niz np polifoska bo ma gorsza przyswajalnosc. Jakie jest wasze zdanie warto mieszac czy nie?

Polifoska 6 1870

Sol okolo 1600

Superfosfat tez okolo 1600.

Pozdrawiam czekam na opinie  :o

jaki to superfosfat ten 40% ?

co do mieszania problemy będą z solą i saletra

kiedyś dawno miałem taką szkolną tabelę co można mieszać

jak sypałem fosforan+sól to problemu zero więc mocznik powinien być ok.

bywało tak że po suchym roku kiedy w ziemi pozostało sporo azotu nawet pod rzepak dawałem ten superfosfat+sól bez azotu

co do polifostek to mają azot szybko działający {amonowy} a w moczniku jest amidowy i musi przejść w amonowa i azotanową

przed samym wysiewem mieszałem nawet saletrę z mocznikiem

Kupujecie już nawozy? Drogo trochę  :-\

Do tej pory praktykowałem na pierwszą dawkę saletrzak (bo nie zakwasza gleby i ma Ca+Mg) a potem saletra amonowa. Teraz przez te ceny chyba zdecyduję się na mocznik. Wychodzi mi najtaniej za 1 kg N a mianowicie 3,26 zł, saletra 3,76 zł, saletrzak 4,44 zł, saletra wapniowo magnezowa pewnie jeszcze drożej ze względu na niską zawartość azotu.

Kolejną zaletą mocznika jest fakt, że mniej trzeba go sypać.

Wady to współczynnik zakwaszania 82 (mam co prawda pola świeżo wapnowane ale nie po to się wapnuje żeby od razu zakwaszać), jednak saletra też zakwasza i jak obliczyłem przy takiej samej dawce azotu poziom zakwaszania jest praktycznie identyczny. Największą wadą jest chyba jednak to, że trudno go równomiernie rozsiać  >???. Co o tym sądzicie?

cytat o nawożeniu

Dopuszczalne jest natomiast stosowanie nawozów mineralnych na glebach powierzchniowo zamarzniętych, tj. do głębokości mniejszej niż 30 cm, w okresach odwilży, jeżeli uzasadniają to względy organizacyjne lub agrotechniczne - dotyczy to zwłaszcza pierwszej, wiosennej dawki azotu w uprawach ozimin.

a to link do strony

http://www.farmer.pl/prawo/przepisy-i-regulacje/grozne-straty-azotu,33289.html

Odczep rozsiewacz, spokojnie, jeszcze trochę za wcześnie  ???

A tak serio to przecież pamiętasz, że w tym roku leciałem na zamarzniętą bo inaczej bym nie wjechał. Fakt był już marzec wtedy ale zamarznięte było.

Jeśli chodzi o stosowanie saletry amonowej przed ruszeniem wegetacji to chyba trochę ryzykowne. Co będzie jak rozsypiemy a za tydzień przyjdą mrozy i azot znowu wróci do atmosfery?  :-\

ostatnio w 2008 sypałem po dwudziestym lutego

a na zamarzniętą sypię niemal co roku, co do skuteczności to :)

z tymi przepisami to krążą różne opinie :-\

ostatnio byłem na szkoleniu i baba tak zagmatwała temat że po szkoleniu połowa była zdania że można w lutym a druga że nie ???

Przepisy przepisami, najważniejszy zdrowy rozsądek. Zresztą, przy takich cenach nawozów na straty składników nie można sobie pozwolić  :-\

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się