966 postów w tym temacie

bywało tak że po suchym roku kiedy w ziemi pozostało sporo azotu nawet pod rzepak dawałem ten superfosfat+sól bez azotu

co do polifostek to mają azot szybko działający {amonowy} a w moczniku jest amidowy i musi przejść w amonowa i azotanową

 

przed samym wysiewem mieszałem nawet saletrę z mocznikiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kupujecie już nawozy? Drogo trochę  :-\

Do tej pory praktykowałem na pierwszą dawkę saletrzak (bo nie zakwasza gleby i ma Ca+Mg) a potem saletra amonowa. Teraz przez te ceny chyba zdecyduję się na mocznik. Wychodzi mi najtaniej za 1 kg N a mianowicie 3,26 zł, saletra 3,76 zł, saletrzak 4,44 zł, saletra wapniowo magnezowa pewnie jeszcze drożej ze względu na niską zawartość azotu.

Kolejną zaletą mocznika jest fakt, że mniej trzeba go sypać.

Wady to współczynnik zakwaszania 82 (mam co prawda pola świeżo wapnowane ale nie po to się wapnuje żeby od razu zakwaszać), jednak saletra też zakwasza i jak obliczyłem przy takiej samej dawce azotu poziom zakwaszania jest praktycznie identyczny. Największą wadą jest chyba jednak to, że trudno go równomiernie rozsiać  >???. Co o tym sądzicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Saletra amonowa 1280 zł

Saletrzak wapniowo magnezowy 1200 zł

Mocznik 1500 zł

Pójdzie jeszcze w dół?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tradycyjnie z azotowych tylko saletra {mam},

a pod korzeń szła polifoska m bo ma siarę i magnez

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ceny nawozów szaleją

polifoska 6  2052 zł

---/----- 3  1458 zł

----/---- 5  1836 zł

ceny brutto  >??? ???

o cenach yara nie wspomnę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no właśnie tu najważniejsze jest euro !!!

jak planuję kupić polifoskę która będzie mi potrzebna w sierpniu to czy to ma sens zamrażać pieniądze  :-\

przecież było tak że wywindowali ceny i nikt nie kupował a wtedy dawali promocję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czas szukać nawozów alternatywnych, czyli osady z oczyszczalni ścieków, pofermety z biogazownii, mączki mięsno kostne z zakładów utylizacyjnych, komposty z wysypisk śmieci itp. naprawdę temat warty zastanowienia trochę papierkowej roboty z inspekcją ochrony środowiska a można sezon lub dwa przeczekać te zwariowane czasy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

gorczyca też potrzebuje nawozu od cholery

motylkowe to dobre rozwiązanie tylko mają jeden minus kiepsko sypią

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na nawozonych polach nie sieje nigdy nawozu pod gorczyce, facelie itp.....i wyrastaja na wysokosc 2 m czasami jak sa opady...korzenie siegaja głeboko w głab i czerpia zapasy które mało roslin moze dosiegnac:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bez azotu ale czesto na oborniku....choc przewaznie sa lata suche wiec nawet jak dasz nawóz to i tak nie urosnie....a orka to szarpanina w tym roku ale nie było deszczu 4 miesiace u nas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze nie kupiłem:).i tak naprawde nie wiem co robic?????..azotowe jednak musza byc....a z fosforem i potasem dałem sobie spokój 2 lata temu i nic nie siałem....i nawet spadek plonu był niezauwazlny...ale teraz znowu nie dac???...to moja ziemia moze tego nie wytrzymac:))..a w któryms roku kupowałem saletre wegierska ....która szła z Niemiec a była produkcjii Polskiej:)..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

cytat o nawożeniu

 

Dopuszczalne jest natomiast stosowanie nawozów mineralnych na glebach powierzchniowo zamarzniętych, tj. do głębokości mniejszej niż 30 cm, w okresach odwilży, jeżeli uzasadniają to względy organizacyjne lub agrotechniczne - dotyczy to zwłaszcza pierwszej, wiosennej dawki azotu w uprawach ozimin.

 

a to link do strony

http://www.farmer.pl/prawo/przepisy-i-regulacje/grozne-straty-azotu,33289.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się