966 postów w tym temacie

Yara ma w swoich produktach również nitrofosy, także jest możliwość aplikacji nawozu nawet pogłównie i przynosi to efekty. Czy też wedle technologii yara aplikacja pogłówna jako podstawowa fosforu, no jak dla mnie bezpieczniej i pewniej jest dać pod korzeń. Jednakże taką technologię mają popartą doświadczeniami i to się sprawdza. Każdy coś wybierze dla siebie :)

@lokizom fosfor dokładnie ten sam w każdym ich produkcie.

@Pałuczanin81 Jest różnica między Lubofosami i Lubofoskami. No i mają dużo produktów, które można podzielić na dwie grupy: w miarę oraz never ever. Myślę, że temat rozpuszczania składników w nawozach jest opisany wyżej dość dobrze. Rozpuszczalność tyczy się wszystkich składników we wszystkich nawozach-najlepiej czytać etykietę produktu przed zakupem, przed każdym zakupem ponieważ zmiany są ciągłe i trzeba to mieć pod kontrolą. Nie chciałbym negować produktów bo mają swoich zwolenników, mogę wskazać bardziej efektywny, ekonomiczny w mojej opinii :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dotarliśmy do ekonomi to jesteś zwolennikiem stosowania NPK czy może potasu fosforu osobno w nawożeniu przedsiewnym ? Oczywiście rozumiem że badania gleby i zasobność składników to temat osobnej dyskusji .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@radzio może jednak podziel te nawozy z LUBONIA na dwie grupy według kryterium wspomnianego powyżej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Myślę o systemie zamiast polifoska 6 przy wysokiej i bardzo wysokiej zaworości potasu i fosforu w glebie kl II i IIIa ph 6 pod rzepak na siernisko zamiast mocznika 500kg wapna węglanowo magnezowego gradeIII i sól potasowa plus saletra posiewnie żeby uniknąć reakcji mocznika z wapnem bez fosforu a po po rzepaku z kolei pod pszenice fosforan amonu bez potasu . Co sądzicie ? Dodam że słoma czy po rzepaku czy po zbożu zostaje zawsze na polu .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie za bardzo komplikujesz sobie życie :(

 

Ultra 8 dziś rozsiana + parę kilo soli ;)

Siało się całkiem dobrze choć miałem wątpliwości

Na pierwszy rzut oka wydaje się dość drobna i nieco pyłu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

po rzepaku też daję tylko polidap, bez potasu. Pamiętam, że brałem tą ultra 8 jak nawozy npk stały grubo ponad 2000/t. Nie dałem dużo, bo 200 kg, ale wyniku na tym kawałku jeszcze nie poprawiłem, sypiąc duzo wiecej w kolejnych latach. Stosowałem pozniej tylko korn-kali i polidap. Za rok chyba sie przerzuce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na ciebie jarki to zawsze można liczyć :) - krótko i na temat . Może racja ot takie dywagacje chłopka -roztropka .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

:) mówię co myślę :P

 

Od wielu lat mam trzypolówkę i po rzepaku nie daję nic PK

Natomiast już rok przed uzupełniam słowem w dwa lata sypie tyle co powinno być w trzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@jarki Fajny sposób. Zbliżony do systemu niektórych gosp niemieckich gdzie cały potas, który powinno się zastosować w płodozmianie stosują pod roślinę najbardziej wymagającą. Np. 500 kg czystego potasu pod rzepak a później pod pszenicę i jęczmień nic ;) Jednak nie sprawdzałem tego w Polsce, nie mam do tego warunków. Może gdybym miał więcej ha ;)

@lokizom Korn-Kali i polidap to podstawowe nawozy, które używam od lat. Jednak przyszedł czas na poszukiwanie lepszego fosforu i tak się złożyło że poszła ULTRA 8, chociaż gdybym miał możliwość w swoim rejonie zakupu ULTRA Dapu to bym go kupił. Jednak w dzisiejszych czasach albo kupujesz cały samochód towaru albo wcale, a sąsiad się decydował i nie mógł zdecydować.

No i trzeba było przerwać monotonię nawozową :) Jednak Korn-Kali przed zimą na uzupełnienie potasu pójdzie bez dwóch zdań.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Damian

Już kiedyś tu pisaliśmy o kiepskiej jakości tego nawozu

U nas bardzo dużo rolników to sypie pod rzepak ze względu na cenę i skąd 5:10:25

Osobiście tylko raz wiele lat temu właśnie ten i pod rzepak ale powód był inny

To był mój pierwszy rzepak i zasób gotówki ZNIKOMY jak to bywa z pierwszym rzepakiem

 

Jego charakterystyka odstrasza http://fosfan.pl/wp-content/uploads/sites/2/2015/02/FOSFAN_karta_nawozu_rolniczego_SUPROFOS_251.pdf

Z czego oni to robią ??? ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@jarki Widzę, że każdy choć raz musiał spróbować nawozu gorszej jakości żeby później przez rok dojrzeć i przyznać się, że popełnił błąd :D Też kiedyś to kupiłem, powód prozaiczny-handlowiec w tarapatach a i ja finansowo ległem. Jeżeli ktoś ma wynawożone pola to jeden rok oszczędności nie wpłynie na spadki plonu praktycznie wcale, no może 10-15%. Przy założeniu że nie będą oszczędzać na śor.

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

...i każdy RAZ musiał spróbować braku nawożenia P-K itd. przez kilka lat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@radoslaff

Właśnie tak było w moim przypadku :P

Dziura budżetowa i pomysł na pierwszy rzepak

Dostałem w dogodnych warunkach płatności

Jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pod jęczmień hybrydowy Lubofoska 4-12-12 po rzepaku idzie-pszenica po buraku to ULTRA 8

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja wychodzę z założenia że jak mam siać byle co to lepiej nic nie siać, bo wywalić pieniądze w towar do utwardzania dróg to lekkie nieporozumienie

pod rzepak 110 P 210 K + superfosfat prosty , głownie siarka , częściowo na jesień dać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie lubofoska 1040,Ultra 8-1530..przeliczyć "na cenę składnika"to dopiero masakra na korzyść ultra

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dostałem w końcu wyniki badania gleby , i jest trochę kiepsko z fosforem , potasem i magnezem , ph o dziwo jest dobre od 6,2 - 6,6 , i w tym roku poszło wapno węglowe 4 tony na hektar, I teraz na przykład pod jęczmień jary jak się teraz do tego zabrać fosfor niski , potas niski , magnez średni , sypnąć coś teraz na jesień przed orką ?. A w pszenicy da się jeszcze uzupełnić fosfor i potas jak jest zasiana , magnez wysoki , pod korzeń poszło Npk 7-20-30 350 kg /ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się