ikcomas

Pomidory

54 posts in this topic

3 godziny temu, jarki napisał:

A uprawa pomidorów dla dopłat coś ucichła 

Pomidory to ciężki temat, jeśli ktoś nie ma sprzętu i know-how to cięzko mu wgl załozyc plantację na parę krzaczków a co dopiero hektar pomidora.

@miwigos, zależy jeszcze, czy ktoś chce mieć dużo tego kompostu i zbiera na jego produkcję, co tylko się da, czy też robi kompost bardziej z konieczności, bo coś z tym dziadostwem spod kosiarki trzeba zrobić. Ja mam tą pierwszą opcję, bo uważam kompost za bardzo cenny nawóz. Zeszłorocznej materii teraz wiosną już po przerobieniu miałem ok 4m3. Tego do warzyw oczywiście. A jeśli chodzi o trawę... Kompostuję ją razem ze słomą. Niewiele pracy to wymaga, a w efekcie nie mając hodowli i obornika mam inną materię organiczną do wzbogacania moich piachów i nie mniej, niż miałem wcześniej obornika. 

To słome zbierasz w kostke potem warstwami rozwalasz i na to trawa i tak przemiennie,

Coś w tym rodzaju, ale tak łatwo nie jest, bo ich zbiór jest w różnych terminach. Robię baloty, nie klocki. Poza tym świeżą słomę trudno się kompostuje, dlatego leży rok pod niebem, żeby była krucha. Potem mieszam bez przesadnej dokładności ze świeżą trawą, przed następnym pokosem mieszam i daję trawę na górę potem znowu mieszam. Kilka razy w ciągu roku to przerzucam i na wiosnę jest już gotowe.