ikcomas

Termin ilość siewu a plon

900 postów w tym temacie

Obiecałem podać wyniki doświadczenia terminu siewu rzepaku na plon (no może raczej na jego wygląd bo jeszcze nie zebrany ;D ):

Miejsce: Szepietowo

Uprawa: rzepak ozimy

Odmiany: populacyjna Monolit i mieszańcowa Polonez

Stanowisko: klasa IIIa

Przedplon: Przenżyto ozime Tulus

Nawożenie i ochrona: taka sama dla wszytkich pól

Cel doświadczenia: reakcja rzepaku ozimego na termin siewu

Dwie odmiany rzepaku siane w 3 różnych terminach: 10.08.2012, 23.08.2012 i 3.09.2012

Rzepak siany najwcześniej miesiąc temu prezentował się rewelacyjnie teraz też jest super ale ten siany 23 sierpnia jest jakby bardziej wyrównany, ma więcej łuszczyn i jest zieleńszy, tamten zaczyna już dojrzewać. O rzepaku sianym na początku września niewiele dobrego można powiedzieć, marny był wcześniej marny jest i teraz.

Wnioski:

Hmmm, sam nie uprawiam rzepaku. Może ktoś bardziej kompetentny się udzieli?

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy jestem kompetentny bo sieję prawie 10 lat ;D

rzepak dużo dłużej uprawia Damian :)

powiem tak wszystko zależy od roku, odmiany {hybryda,populacyjny} stanowiska i .......

ja osobiście staram się zasiać między 25-28.08 liniowe wcześniej a F1 można opóźnić

choć ostatnio zauważyłem że bezorkowo też należy nieco przyspieszyć termin siewu

 

ps.@ikcomas chyba należy zrobić nowy temat np. termin siewu a plon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Udowodnione naukowo jest że każdy dzień opóźnienie terminu siewu rzepaku daje średni spadek plonu o 50kg/ha, niby niewiele ale po kilku dniach, biorac pod uwage kilkadziesiat ha robi sie niezła ilość pieniędzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wczesny siew też jak widzisz to nic dobrego, próbowałem kilka lat siać w pierwszych dniach września raz tylko się to sprawdziło w roku którym była długa ciepła jesień. Dla doświadczenia posiałem mały kawałek 3 lata temu 30 września rzepak miał 3-4liście przed zimą w styczniu był ale mrozy w lutym bez śniegu go wykończyły. u mnie w wlkp najlepszym terminem jest 25-30 sierpień no i widzę że bez regulatorów wzrostu jesienią nie ma co się zabierać za rzepak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przymierzacie się do siewu ja kiedyś siałem pod koniec miesiąca

Drugi rok z rzędu zamierzam posiać rzepak przed 20

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, jak się uda ogarnąć organizacyjnie to w środę ruszamy. Orka i za pługiem siewnik. Co będzie to będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wszystko zależy od regionu , mój południowy zachód to 25 08 - 05 09.

sukces zależy, od przebiegu pogody po siewie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie ale na pogodę wpływu nie mamy

Ostatnio susze piekielne i wschody bardzo nierówne

Dlatego termin przyspieszyłem a w razie WU jest CUDOWNY KARYX ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@jarki już wschodzi u Ciebie? u mnie obsuwa w hurtowni i na razie tylko 4 jednostki przyszły, może w czwartek ruszymy. Cienko to widzę, na sobotę coś mówią o deszczu, jakby się udało zasiać...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@lokizom jesteś z Kaszub byłem w ubiegłym tygodniu na obrzeżach (Chojnice Czersk)

rzeczywiście większość jeszcze na polach stała

 

Tak rzepak zasiany w popiół zobaczymy czy skiełkuje???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wstrzymuje się na razie z orką pod rzepak, uprawki pożniwnej też żadnej nie będę robił, żeby jeszcze nie przesuszyć bardziej. Tylko co zrobić jak jeszcze przez kolejne 2 tygodnie nie spadnie deszcz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rzepak posiany tak pięknie jeszcze się nie orało siany we wtorek ładnie wschodzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@miwigos skąd jesteś?

Ja z dalekiego wschodu, wg IUNG klimatyczny bilans wodny u mnie to -230.

Rzepak posiany, kosztem: dłut, zerwanych odciągów bocznych w ciągnikach, pęknięty lemiesz w Overumie (kuźwa nowy - próba spawania nieudana taka twarda stal) ale to ostatni korpus to udajemy że nic się nie stało bo i tak nie widać w kurzu, zerwany uchwyt jednego skrobaka z pakera, wygięta rurka w siewniku Amazone (cofanie "na czuja" bo przecież kurna nic nie widać), w ch..j ropy, pełno słów na k... na p... s... ch... j... walka pożyczoną broną wirnikową (jeszcze się nie dorobiliśmy własnej) i pełno innych drobnostek ale udało się nieźle doprawić i czekamy dzisiaj na upragniony deszcz.

P.S. Najlepsze były te zakłopotane miny przechodniów co my tu robimy, a siejemy k...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No można by dużo opowiadać warunki identyczne do tych z ubiegłego sezonu

Dlatego ta krzątanina bo doświadczenie mówi że warto

Rzepak zasiany we wtorek w sobotę pierwsze wschody niedziela reszta

Wczoraj byłem zobaczyć nowych wschodów brak trzeba deszczu

Na ten czas obsada około 50% wysianej czyli coś jest ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@miwigos aaa to nie masz gliny, u mnie to skała normalnie ale się udało. Po wczorajszym deszczu wschody powinny być. Posiałem ok. 46 roślin na metrze, w tamtym roku wystarczyło 32. Teraz rzucę kredę po wierzchu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Częściowo to takie gliny jak na Żuławach,w tych miejscach wschodzi 5 do 10 rzepaków gdzie lepiej jest 30 do 45 więć OK ,siane 50 ,spadł 1 litr więc NIC

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zdjecie.jpg

 

wschody rzepaku w czasie piekielnej suszy

z głębokości około 2 centry i około 4 cm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się