Sign in to follow this  
Followers 0
jarki

Nioski przydomowe

76 posts in this topic

...ja na chwilę obecną daję ze zbóż śrutę z pszenicy ok. 90%, pozostałe 10 % to śruta z owsa, pszenżyta i pozostałości z młyna (bywało że dawałem do 20% śruty z pszenżyta)... do tego warzywa w tej chwili głównie dynia, buraczki czerwone, kapusta albo liście z brokułów i kalafiorów, no i resztki z domu które są przysmakiem dla kur ...:) czasami jeszcze kartofle paruję ale to już rzadko i od następnego roku rezygnuję z tego całkowicie... nie pamiętam jak to jest z soją ale grochu chyba do 15% w śrucie można dawać, a bobiku do 10 %... w następnym roku coś z tego typu chciałem posiać... pszenicy w całości jakoś nie jedzą tak chętnie jak ześrutowanej, a co ciekawe bardzo lubią owies w całości... posypałem im kiedyś mieszankę pszenicy z owsem to wybierały owies, a pszenicę zostawiały....

Edited by sapek

Ja z owsa prawie zrezygnowalem, daje raz na kilka dni, gdyz po nim kury mialy sraczke... Cale ziarna pszenicy wcinaja jak szalone, ale glownie daje im srute pszenica, qq, slonecznik,soja, kreda a i obowiazkowo wszystko wymieszane olejem slonecznikowym/sojowym. Zeby nie pylilo i byla jednolita masa. Dodatkowo energii to dodaje.

@Marecki

A cos jeszcze dodajesz do pasz pelnoporcjowych?

Jak sobie radzicie z mrozem w kurnikach?:)

Edited by jarki
Marecki

Dla nich paszy bogatej zimą nie mam, tylko ziarno, śruta z łubinem, dynia i coś z kuchni. A mróz nie dokucza. Teraz go praktycznie nie ma, a rok temu było najzimniej +1 przy największych mrozach. Stosuję dziadka metodę i od jesieni nie wyrzucam ściółki, bo zimą to jednak też grzeje. 

Troche cieplejszy teren masz. U mnie dzisiaj w oborze gdzie zostaly same kury, wode troche przypalalo - wiadro 2 m od drzwi glownych. Bylo kolo -11 stopni, Wczoraj caly dzien -5.

Tez nie usuwam sciolki...

... u mnie kury cały rok na dworze więc zahartowane, do tego nie za duży kurnik - taki żeby każda miała miejsce na grzędzie na noc i swobodny dostęp do wody, paszy i gniazda do niesienia... pomiot wyrzucam co tydzień bo jednak o czystość w kurniku lepiej dbać :)

Ja zamiast wyrzucac to wole doscielic slomy.

Wczesniej tez caly czas chodzily, ale odkad jest ujemna temeratura w dzien to zamykam wyjscie na wybieg

Też dorzucam średnio co tydzień słomę, a otwarte mam na dwór, bo gęsi cały dzień tam siedzą. Kurnik w budynku obory. 

Edited by jarki
;)

Moje w zeszłym tygodniu trochę przystopowały, ale od wczoraj dzienna ilość wraca do normy. Przy okazji nowa partia jest w połowie drogi ;) 

1 godzinę temu, Pałuczanin81 napisał:

@Marecki-jakie rasy kur na nioski polecasz?Mam mieszankę zielononóżki i koguta od sąsiada,tylko

TO:"srajet pod nogi,niesie się w krzakach i nocuje na orzechu włoskim wysoko"-czas na zmianę?

To masz krzyżówki które niosą się na drzewach ;)

Mam jeszcze kilka ostatnich sztuk ras Rossa, Brahma, ale przechodzę właśnie na zielone, teraz w inkubatorze tylko ich jaja mam i przy takich zostanę. Bo niosą się kulturalnie w gnieździe ;) 

Jeśli masz duży teren dla zielononogich to OK 

Generalnie tu nasze Panie wracają do sprawdzonych krzyżówek 

Praprzodki tych kur mama kupiła z hodowli,bodaj 8-tygodniowe-miały czerwone pióra i białe ogony.

Kogut od sąsiadki nie pomógł i nadal są dzikie.Ba!ale kura-mieszanka zielononóżki z kogutem-silką

niesie się w gnieździe.

Też parę lat temu kombinowałem. Najlepiej wyszła mi krzyżówka Rossa i brojler. Jaja wielkie, że skali takiej nie ma :) 

A wybieg staram się mieć nie za mały, teraz mam na kurę ok 4m, ale chcę zwiększyć. 

Tu kury są wiejskie-otworzysz bramę i zaraz NA WIEŚ idą :)

U mnie kury muszą być we własnym ogrodzeniu. Po pierwsze bezpieczeństwo, bo podmurówka i siatka z boku i z góry. Po drugie porządek, bo jak kury są wszędzie, to i gówna są wszędzie. 

No tak bez porządnego ogrodzenia sobie nie wyobrażam 

I wcale nie chodzi o czystość krwi ale właśnie obejścia wokół domu 

Wystarczy że włażę w psie odchody ale psy MUSZĄ być na podwórku 

Trawnik i kwietnik jest wokół domu-0,03 ha-to mi wystarczy.

Kiedyś była zagroda dla kur i z kosiarką trza było latać po zielone..

a i tak jajca blade.Teraz się nadziobią i nadrapią w podwórzu i sadzie.

Witam wszystkich. Chciałbym abyśmy tutaj wymieniali się pomysłami odnośnie tworzenia i stosowania układów elektronicznych ułatwiających codzienność w hodowli kurek.

No to się wyrwę z odpowiedzią mamy elektryczną kwokę żarówka promiennik 

Kiedyś nawet był inkubator ale tobie raczej chodzi jak ułatwić pracę przy kurach