przem

Użytkownicy
 • Zawartość

  531
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  19

Posty napisane przez przem


 1. Nie jest za wcześnie na azot już tak kiedyś u mnie było że warunki były na wjechanie z azotem na początku marca przez 4 dni a później przyszła zima na 3 tygodnie.
  Ten kto nie podał pierwszej dawki w terminie i siał całą na początku kwietnia miał plony mniejsze o około 500-800 kg/ha.
   


 2. Przy tej temperaturze w tym tygodniu to dalej myślicie że bez T0 się nie obejdzie ??!! 
  Niech tylko aparat asymilacyjny się obuduję czyli zazielenią rośliny i czymś chronić będziemy musieli.  


 3. zacytuje jednego z mądrzejszych wg mnie ludzi związanych z rolnictwem;Tadeusz Kościelniak

  "Specjalista z Łosiowa dodaje, że jeżeli będzie mokra wiosna, to trzeba będzie brać pod lupę rośliny pod kątem chorób grzybowych. Bowiem mogą zaszkodzić uprawie na większą skalę. Jednak mimo opadów śniegu i deszczu gleby są przesuszone. – Podczas miesięcy zimowych ilość opadów to jest 20% opadów rocznych. Czyli wiosna zapowiada się sucha, wręcz mogę powiedzieć bardzo sucha, Ja tu nie chce nikogo straszyć ale skutki ubiegłorocznej suszy mogą być jeszcze większe w tym roku (…)"

  U siebie na górkach pola już są białe a przecież to jest dopiero 2-3 dzień z temperaturą powyżej 10 stopni.

   


 4. U mnie w normalnym roku wegetacja rusza na całego od 10 marca a T1 robię przeważnie w okolicach 20 kwietnia. Początek strzelania w źdźbło jest regulowane przez długość dnia a nie przez temperaturę czy też nawożenie itp. 


  To skoro tiofanat jest taki zły na T0, to tylko zostaje fenpropimorf aby działa w niskich temp i był tani a wtedy na T1 dwie wersje:

  Prochloraz+epoksykonazol+propikonazol

  prochloraz+tiofanat+propikonazol 


 5. U mnie dostawca mówił w tym tygodniu że ponoć około 15% podwyżki mamy murowane(cenniki będą dopiero w pierwszym tygodniu lutego a po inne lata ceny już wiedziałem po 6 stycznia)
  Posłucham mądrych ludzi i skuszę się na T0 w pszenicy. Myślałem nad Topsinem w dawce 1L na początku kwietnia(dobrze działa w niskich temperaturach) Przed śniegami jak pobierałem próbki gleby i chodziłem po polach lustrowałem również pszenice kolegi sianą we wczesnym terminie tj. 22 września pryskaną na jesieni "grzybówką" to powiem Wam lepiej wyglądała.Z resztą nie cuduję.
  Na T1 prochloraz + propikonazol(ostatni rok w sprzedaży)+ fenpropimorf. T2  Adexar Plus 1,25L, T3 jeszcze nie wiem, myślę nad pól dawki tebukonazolu + trochę prochlorazu


 6. JARKI nie przenoś jest dobrze (bo nawet nie wiadomo do czego to na chwilę obecną dokleić). chyba że jest jakiś temat główny "nawożenie AZOTEM"

  Panowie po co tu się spierać w tej chwili o dawkę azotu, koszt przebadania jednej próbki na azot mineralny 28 zł + telefon o przyjazd Pani/Pana ze stacji okręgowej o zabranie ich aby nie trzeba było jechać do stolicy województwa a wiedza później Bezcenna. Jeśli teraz zrobimy próbki to wyniki będziemy mieli coś w okolicy połowy lutego czyli idealna data na ustalania ewentualnych dawek nawozowych.

  Jeśli mielibyśmy później zaoszczędzić tylko 30-40 kg N razy cena razy ha to później się okazuję że mamy część paliwa w żniwach za darmo 

  PS. kończę robić prezentacje z moich notatek to jak ktoś chce to wiadomość na priw z mailem. 


 7. jest trochę w tym prawdy bo w 2016 na wiosnę po suszy rok wcześniej zredukowałem nawożenie o około 30-40 kg/N i plon był podobny do reszty w okolicy ale 
  To że u nich było 140 kg/N mineralnego w glebie nie oznacza że my również tyle mamy, dlatego w przyszłym tygodniu jak ziemia trochę puści to pobiorę próbki z rzepaku i z pszenicy po rzepaku i zawiozę do laboratorium. "Trzeba ufać ale później mimo wszystko kontrolować". Na pewno będzie trzeba ograniczyć startową dawkę bo pszenice pomału zaczynają się robić jak trawnik oraz dać maksymalna dawkę CCC + Modus lub innego wynalazku na pierwsze kolanko w pszenicy skoro jest tyle składników.

  Kolejną sprawą  która podpisuję się obiema rękami tzw zabieg T0 ( rozważam Topsin który fajnie działa w niskich temp. a jest w miarę tani, chyba że coś innego polecacie ?) ja praktycznie nie mam mrozów najniższa temperatura była dopiero -5 i to ledwie przez jeden dzień a tak non stop -2 C do +2C.

  @miwigos przydałoby się mieć przenośny tester azotu z Yary :)