przem

Użytkownicy
 • Content count

  1,326
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  33

Posts posted by przem


 1. Z tą siła kiełkowania to coś może być na rzeczy, znajomy robił pszenicę nasienna dla centrali i mu żadna partia nie przeszła. Zdolność kiełkowania miał tylko na poziomie 60% a minimum jest 80%, w pszenżycie było podobnie zwłaszcza po kombajnach klawiszowych które uszkadzały nie widoczne dla oka "zarodek"


 2. "Zdaniem niemieckiego ministra gospodarki Roberta Habecka „skok cen energii w zimie sprawi, że ten obecny wyda się bez znaczenia”."

  A odnośnie cen nawozów. Jaka to jest polityka skoro człowiek próbuje kupić RSM 32 od końca czerwca, skoro niby jest cena jak brak dostępności. Taka była odpowiedź u wszystkich handlujących nawozami na okolicy. A jak coś było to dostępność dosłownie 5 minut i towar znikał ze stron, dokładnie tak jak z zakupem węgla z PGG. Żeby nie było tak jak z cukrem podwyżka z 2 na 7 zł a później obniżka na 5 zł i lud się cieszy że jest taniej. Z nawozami może być podobnie podwyżka do astronomicznych, horrendalnych cen a później obniżka i powiedzą że jest tanio to można już kupować. 

  Podzielam zdanie lokizom że nigdzie to nie jest zapisane że jak są wysokie koszty produkcji to od razu z automatu muszą być wysokie ceny na produkty. Prędzej czy później bańka pęknie tylko teraz pytanie która pierwsza na "zboża" czy na "energię" ??? 
   


 3. Jak w tamtym roku opisywałem sytuacje podczas siania rzepaku że wszyscy którzy posiali przed ulewami w 70% przypadków później przesiewali. Mówiłem wtedy że u mnie nie było optymalnego terminu siewu. rzepaki były siane dopiero po 5 września to mówiliście że ludzie durni i trzeba było siać bo termin. b

  Kosiłem w tym roku zaklepany, opryskany rzepak który był posiany przed deszczami do zimy wszedł w fazę 2-3 liści do kwietnia tam było gołe, czarne pole. rzepak dał około 3,3 -3,5 tony. Rzepaki siane po 5 września, cały wrzesień zimno, masowy atak pchełki oraz śmietki, rzepaki nie chciały rosnąć. Moja plantacja jak większość nadawały się do przesiania. Na wiosnę jakoś to przezimowało i stwierdziłem że trzeba nawieść i ochronić jakby rzepak miał oddać 5 ton. 400L RSM 32%, trzy zabiegi na grzyba na wiosnę i plon 4,4T/ha wilgotność od 6% do 8% przy 90% zielonym ściernisku i pewnie trochę zgubionych nasionach z łuszczyn.  Słyszałem o polach które plonowały powyżej 5 ton z siewów wrześniowych

  Zmierzam do tego że nie liczy się jak kto co zrobi przez cały okres wegetacji. Jak nie będzie pogody w danym roku na daną uprawę to nic nam nie pomoże z plonami.
  15 sierpnia 15 mm deszczu 2km dalej oberwanie chmury, dzisiaj w nocy do teraz 47 mm i dalej pada, 1/3 rzepaków już posiana

   


 4. W sobotę wszystko wykoszone. Ostatnie 10 arów było koszone w deszczu. Gdybym odpuścił to dopiero bym jutro kończył kosić bo przez 2 dni spadło 35 mm. Parametrów już nie będzie identyczna sytuacja wydarzyła się w tamtym roku.
  Rzepak bardzo miło zaskoczył pomimo tego to co się z nim działo od początku, pszenica OK. a plonów w tym roku kukurydzy nie będzie...... Jadąc od Niemodlina do Opola cała kukurydza już uschła. Dosłownie uschła jak trawa.


 5. Szczerze to zostało mi tylko około 2 ha pszenicy od lasu poprzeczniaki gdzie cień i większa wilgoć i jedno pole na byłej łące.
  Jakby było wszystko do koszenia to "wioska" by jutro skończyła żniwa. Zostały resztki.


 6. Nie słyszałem aby były jakieś problemy ze sprzedażą na okolicy. Skupują wszystko jak leci. Jedna jest pewne masę osób oddaje rzepak w depozyt lub przechowuję u siebie. Nie widać kolejek z rzepakiem jak po inne lata. 
  Depozyt rzepaku bierze tylko jedna firma 10zł/msc/tona.


 7. Rynek usług już się zdeklarował. W okolicznym "molochu" koszenie rzepaku 650 netto bez transportu (jak koszenie to tylko sprzedaż do nich), pszenicy 700 netto bez transportu. Drugi "moloch" koszenie rzepaku i pszenicy 700 netto (bez transportu i możesz to sprzedać gdzie chcesz).
  U rolników ceny usług się zaczynają od 550 do 700 zł/ha 


 8. large.DSC_6781.JPG.6349180624715928a29f1d6ccb88e95c.JPGlarge.DSC_6728.JPG.32a780ed37524bc3e197a04ea279fcdb.JPG

  Licząc od lewej (stan na 22 czerwca)  Różnica jaka zauważyłem wtedy to jakby dłuższy szerszy liść przy Elatusie, Odmiana Kilimadżaro.

  3 liście 1L Elatus Era,

  3 liście 1,25 l Revysky + 100 gram azoksystrobina,

  3 liście 125 gram protiokonazolu +  100 gram azoksystrobina, 

  Zdjęcie u góry stan z 17 lipca taka sama kolejność 
   


 9. Ten nowy Trion jest identyczny jak stary Lexion z początku lat 2000. Robią to samo co kiedyś za inne pieniądze.  To ciut większy model ale właśnie nie ma teraz do czego porównywać. 
  To w takim razie ile Ty planujesz wziąć za koszenie ? 
   


 10. To jest dobre pytanie, nie wiadomo jak to w ogóle w tym roku liczyć. Inflacja oficjalna 15% a nie oficjalna pewnie z 50% wystarczy popatrzeć co wszystko REALNIE podrożało.

  Średnia cena pszenicy za ostanie lata kształtowała się na poziomie +/- 700-800 zł, wówczas koszenia kosztowało 350 zł/ha. W tamtym roku przedział za koszenie wynosił od 370-400 zł/ha. Jakby to porównać do ceny pszenicy/kosztów paliwa itd. pasowało by dodać właśnie 370-400 zł +50%(skoro pszenica wzrosła z 800 na 1200)  to usługa również i wychodzi przedział 555 - 600 zł/ha. 

   Skoro tak mówisz to za ile pojedziesz do tego jednego klienta w tym roku ??