pasio

Groch i peluszka

1975 postów w tym temacie

Jak to jest rok na 5+ ton? I tak będę miał jeszcze wjazd na mszyce, pewnie w poniedzialek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pamiętasz mój groch na 5÷ ??

Zabrakło właśnie drugiego fungicydu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Takiego grochu to nawet nie widziałem na poletkach doswiadczalnych, a tam wszystko ładniejsze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W sezonie w ktorym była nawalnica w sierpniu, miałem groch kolo 6t dający zapewne, ale nawalnica zabrała ponad tone, tyle zostalo na ziemii. W tym roku wydaje się być porównywalny, na IVa jest nie do opisania az

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I twierdzisz że masz sucho, coś nie ten- tego, jak jest sucho to groch ma po 4-6 krótkie strączki, chyba lubisz narzekać

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam piachy, tutaj robi się szybciej sucho. Sucho jest, porzadnego deszczu nie bylo od polowy kwietnia. Uprawy z dołu mają powyciągane wszystko praktycznie, jedynie wierzchnia warstwa ma trochę wilgoci ale to jest zapas na maks kilka dni. Wynika to z opadów co około 3 dni po 2-4mm. Plony mogą być jeszcze bardzo dobre ale musi padac jeszcze miesiąc bo inaczej będzie poślad.

Grochowi to pasuje narazie bo nie jest goraco, masy nie miał nabudowanej duzo i ruszył mocno po tych ostatnich 7mm

Edytowano przez lokizom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak jest sucho to są wypaleniska , tym bardziej na słabej ziemi , kurcze pszenica na 8-9 ton i mowa o suszy, strach pomysleć co by było gdyby nie było suszy w tej teori, u nas sa wypaleniska które po opadach zrobiły sie zielone , kłos jest mniejszy , ale jest , ale jak nie spadnie z 15 mm, to będą kiepsko wyglądały te miejsca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Są wypaleniska też, one są co roku praktycznie, ale są niewielkie, tzn. np. w życie na 18 ha jest ok. 7 ha wypalone tak że będzie tam może około 4t leciało. Na pszenżycie na 30 ha to może uzbiera się też ok.7 ha wypalone, ale i tam nie będzie leciało nic jak zazwyczaj ale wygląda na 3-4 tony bo zrobiło się rzadkie, około 200-300 klosow i zielone zostało 1/3 liścia flagowego, jak na zdjęciu. Jeśli reszta, IVa, IVb odda około 8-10 ton to średnia może wyjść nawet 7t. 

Pszenice jeden kawalek zasialem na jednym z najlepszych  pol to aż tak nie jest wypalona. Na innym gdzie jest mozaika to uschla miejscami że jest gola ziemia, 100 klosow. 

zdjecie.jpg

Też wydaje mi się że ta pszenica ze zdjęcia może oddać 7+ ale musi być woda, bo zapasy z wiosny wyczerpane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.06.2024 o 13:38, lokizom napisał:

W sezonie w ktorym była nawalnica w sierpniu

Tak to był ten rok (2017) u mnie już w czerwcu przeszła nawałnica 

Piękny groch cały przewróciło a co było dalej to Ty wiesz dobrze 

Utarło się w rejonie że strączki bez fungicydów niestety nie groch 

 

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

groch na zielono koszony na początku czerwca. plon od 2,5 do 3,5 tony na IIIa klasie, w tamtym roku było od 10 do 12 ton na zielono 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U nas tak samo ale to rok wyjątkowy. Obserwuję temat bo sam się nad tym zastanawiam ale przy takim plonie to słabo. Pewnie te same maszyny kosiły co u nas bo lecą po całej Europie.

Edytowano przez ikcomas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak to możliwe tyle ton , jak wyschnie, to ani połowa nie jest, coś mi tu nie pasi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podobno jest tyle możliwe. W tym roku to na zero albo i minus ale normalnie może być nieźle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

By myślisz krótkowzrocznie, nie zawsze musi się super opłacać w danym roku ale daje na przyszłość wiele korzyści 

długi płodozmian nie daje co roku super zarobku a jak zliczysz dłuższy okres to wyjdzie na duży plus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pszenica najwyżej  tona da więcej  , z reguły to jest pół tony , a ta mordenka z koszeniem jak polegnie , szkoda czasu i kombajnu, w tym roku znów kiepski i w tydzień uschnął

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak tyle w tamtym roku przy wczesnym terminie siewu i wczesnym koszeniu grochy plonowały. jak jest normalny groch i rok to sypie około 8 ton na zielono. Fasolka potrafi oddać około 18 ton na zielono. Zbierana np. po tym grochu.
W tym roku wszystko dobił mróz. 


 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Napisałem aby udowodnić że takie plony są do osiągniecia, jak również plony rzepaku na poziomie 6 ton czy pszenicy 12.
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak z rzepakiem, ale pszenicy 12+ jest do zrobienia i to nawet w przeciętnym roku, tylko, że mnie mocno budżet ogranicza. Na jednym kawałku można próbować, ale to już grubo nawozu, max ochrona i paleta odżywek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie piszcie o gruszkach na wierzbie , mnie ogranicza woda i okresowe upały , ostatnie lata to szczyt marzeń 4,5 rzepaku i do 10  ton pszenicy mowa o arele po kikadziesiąt ha , nie wybranym miejscu , jak ustanowiaja to firmy, jak jest ponad 4 tony rzepaku o 8-9 ton pszenicy jest OK , na III kl. dla jasności

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przy średniej z dużego areału to nie wiem. Na konkretnym kawałku mógłbym 12+ pszenicy atakować. Ale to nie wiadomo czy się w ogóle będzie jeszcze robić na tym grajdole, także faktycznie może to i gruszki zostaną tylko z całej gospodarki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Napiszcie jak wygląda sprawa zbioru zielonego groszku 

Maszyny, kolejność usługi jak to się ma do jakości czyli ceny 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się