ppp197

Buraki

711 postów w tym temacie

Za kombajnem tylko po pszenicy  przed siewem rzepaku lub poplonu pod buraki. Z badania gleby wyszło, że zawartość fosforu i potasu poniżej 30cm nie jest mniejsza jak na powierzchni 0-20cm 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sąsiad(emerytowany Dr.hab.inż. z "Politechniki Bydgoskiej")+WIELKI przeciwnik technologii bezorkowych-stwierdził,że warstwa próchnicy i makro i mikroelementy są tylko w wierzchniej warstwie.Bez orki nie przemieszczą się głębiej.

U mnie niby Czajkowski wdmuchnie w "łapę" podczas siewu rzepaku i buraków.Od czterech lat nie stosuję na pszenicę po burakach i rzepaku.Ale skoro teraz tanio to ze 200kg trza by było sypnąć interwencyjne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@ansu To jak siejesz co drugi rok to jakie dawki , baksa na hektar czy więcej

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak, 500kg co drugi rok 7/20/30. Fosfor wysoka, potas miejscami bardzo wysoka, pH około 6,5, na powierzchni niższe. 
w tym roku to chyba sobie daruję ewentualnie w rządek trochę. 

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I du...pa! Chciałem wrócić do uprawy buraków cukrowych.Kontraktacja będzie w listopadzie.

Zawieszając w 2022 uprawę, kontrakt opiewał na 250 t.Teraz mogę dostać 130t.Tyle miałem w 2017,jak znosili limity.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś że zawiesiłeś uprawe, chyba na dwa lata, więc się nie denerwuj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tutaj akurat @Pałuczanin1981 nie masz racji bo najlepiej jest robić to samo co roku a nie poddawać się po jednym gorszym sezonie a pozniej przychodzi koniunktura a wtedy akurat nie ma sie tego potrzebnego towaru.

Trzodziarze Ci co jeszcze zostali to wiedza i nie zrezygnują nawet po całym roku albo dwóch latach na dokładce bo jak przyjdzie dobry czas to potem nadrobią to z nawiązką

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@lokizom przerwa była podyktowana wyburakowieniem gleby.Wszystko prócz buraków można siać co trzy lata.

Co z tego, że siałem 4,5 ha,jak zbierałem tyle co inni z 2ha.

Zrobiłem porządne badania gleby,teraz mam trochę gnoju, pociąłem słomę i koniunktura tu nie ma nic do rzeczy...!!!RZEPAK też posiałem!!!

Nawet 8 macior mam,a jest nas DWÓCH we wsi-reszta ma "modernizację" i tucz do grudnia'23.

@miwigos masz sporo racji,bo Czajka na rok 100 ha limitu nie dostał,w KGS i w Środzie Wielkopolskiej też nie-skoczków nie chcą...ale ja się do nich nie zaliczam.

Za tę uprawę dam się pokroić,jak surowiec w "Cukrowni Nakło" :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No to teraz jak masz mniejszy limit burakowy to już nie będzie problemu ,,wyburakowania" gleby. Możnaby nawet żartobliwie rzec że to Cukrownia rozwiązała Twoje problemy z ,,wyburakowaniem" gleby

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Też tak do tego podchodzę.Typowa pięciopolówka po 20%.Dodać groch i można wchodzić w ekoschemat "struktura upraw".Tylko nikt już pasowo 2,5ha nie posieje.Teraz muszę wycofać wniosek na ekoschemat bezorkowy...i wyciągnąć z pokrzyw U-912.

Edytowano przez Pałuczanin1981

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Olek nie jest wybredny tylko mnie szkoda 8500 tyś.Za tyle to silnik w traktorze na wymianę dam.

Tutaj mają odbiór na 17.09. Plon na 60t.,tylko polaryzacja 14%.Na czymś cenę muszą zbić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Pałuczanin1981

byś się ładnie uśmiechał do okolicznych rolasów oraz rzucał urocze spojrzenia jak byś chciał ziemie sprzedać to byś pierwszy był wykoszony :D

bili by się kto ma młócić 

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@barts jest dobrze!Jelonek 970 to kombajn szyty na moją miarę.Kolega wpadnie na czas,jak jest pogoda.I remontować nie muszę, bo nie lubię.

Ktoś wie,ile w tym roku za wybieranie buraków Ropą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, miwigos napisał:

wygląda że nawet może nie odpuści zima, niedobrze, wiele plantacji buraka może zostać nie wykopane

Co z tego będzie już dwa tygodnie mróz trzyma a buraki siedzą w ziemi 

Część na pryzmach przykryte inne gołe pryzmy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co ma być? Cukier będzie

Nie raz miałem zabierane koniec grudnia, że czyszczarka nie mogla ugryźć zmarzniętej pryzmy lub kopane po południu bo do południa ziemia zamarznięta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Burakom na  pryźmie mróz nic nie zrobi , gorzej jak przyjdzie odwilż wtedy gniją i cukier wylatuje z sokami , te co w ziemi , jak nie puści to nie wykopią , jak puśći to będzie breja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W tym roku wykopać można skutecznie tylko PIS,bo buraków się nie da!

W 2024 Safari pójdzie w odstawkę w zamian proponują... odchwaszczanie mechaniczne.

BABOHAK najlepszy, tylko skąd te naiwne, jak szpony zrobione? Tipsami to mają drapać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się