Tadeusz

Truskawki

183 posts in this topic

Ja mam teraz tylko 10 arów Dukata. Ściółkuję słomą między rzędami jak kwitną. 

Nigdy nie próbowałem na folii. 

Międzyrzędzia uprawiam glebogryzarką ciągnikową z c330. Kwestia odpowiedniego przełożenia noży. To jest pierwsza uprawa na wiosnę i po zbiorze żeby słomę wymieszać. 

W międzyczasie idzie kilka uprawek pielaczem, staram się to robić po deszczu. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mam na włókninie, teraz czwarty sezon. Na początek dałem obornik na ziemię i zmieszałem talerzówką, wyszło pół na pół ziemia i obornik. Od razu poszła włóknina i sadzenie w otwory, chyba co 30 cm w rzędzie i tak samo między rzędami. Zastanawiam się, czy nie zmienić na rzadziej, czyli dwa rzędy za ciągnikiem. Bo mam na razie tylko kawałek, 3 rzędy x 30 metrów, ale planuję dać trzy zagony po dwa rzędy w zagonie, żeby miały więcej światła. I chyba dam linię kroplującą pod spód. Dlatego zastanawiam się nad odmianami. Teraz mam tylko honeoye, ale wkurza mnie owocowanie przez dwa tygodnie. Kiedyś mieliśmy Sengę i niestety ojciec z niej zrezygnował, bo była późna. A dla mnie to teraz na plus. Im późniejsza, tym lepiej, żeby tylko ciągłość była. Dlatego zastanawiają mnie te powtarzające, np Portola. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mam rzędy co 60 cm, a w rzędach co 40 cm. Jak się Dukat rozrośnie to prawie całą ziemię wokół zakryją. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, miwigos napisał:

Macie jeszcze zdrowe kręgosłupy widze,że taki zapał

nie kazdy ma tyle ha 3 klasy, zeby utrzymac sie tylko ze zboz i rzepaku:)

@sapek2 a jakichs Nowych odmian probowales?

Ja z ogorkiem na wlokninie sie bawie, bo kto by mi to pielil pozniej,

a teraz jeszcze zastanawiam sie nad truskawka, akurat przed czosnkiem by sie skonczyla

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam teraz trochę Rumby, ale to jakieś kiepskie rozmnożenie chyba bo coś słabo rośnie. 

Kiedyś miałem trochę Vikata. To późna odmiana była, ale owoce największe ze wszystkich możliwych. 

Jeszcze dawno temu Clary mieliśmy na próbę, ale też jakoś szału nie było. 

A jeszcze wcześniej jak byłem mały to oprócz Dukata, była Senga i Kama. 

Dukat się dobrze adaptuje do wszelkich złych warunków, nowe odmiany pod tym względem się nie umywają nawet. Dlatego się jakoś przyzwyczaiłem do niego. 

Może jakieś nowe wezmę na jesieni na próbę że 100-200 sadzonek. Zobaczymy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

69ea2eaece7ed_large.IMG_20260423_1611442.jpg.ea9191cd648712a134e8862b093ef4a2.jpglarge.IMG_20260423_161124.jpg.0b0ffa62041180a833d5a23c95476957.jpg

@barkas Dukat wygląda tak. O tej porze to jest optymalna faza dla tej odmiany, do zbiorów wizualnie krzaki podwoją swoją objętość, może nawet jeszcze bardziej się rozrosną.

Za jakieś dwa tygodnie zakwitną. 

Rozstawa rzędów co 60 cm bo tak mi pasuje pod kątem sprzętu który mam. 

W marcu dostały YaraMila Complex, trochę MgS posypowego i symbolicznie saletry amonowej. Przed kwitnieniem jeszcze planuję wapniowej podać Yara Nitrabor. I oczywiście w ubiegłym roku YaraComplex w lipcu po zbiorach bo to jest podstawa nawożenia ta dawka pozbiorcza w truskawce. 

A i wczoraj drugi raz pakiet odżywek - MgS siedmiowodny, kristalon czerwony, ASX Complex, Tytanit, Optysil i mikrovit żelazo. 

Ot i cała historyja, przy zbiorach to i ręka królewny by się przydała. 

Edited by ikcomas

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chłopy!kiedy sadzić truskawki?

Teraz jest jeszcze czas...chciałem kupić w październiku i "szkółkarz" kazał się na wiosnę zgłosić...i zapomniałem pojechać...i co teraz?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Możesz sadzić, ale teraz to dużo wody trzeba wlać w te młode przy takiej pogodzie. Ja zawsze na jesieni sadzę tak wrzesień - październik i jest dobrze. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie!tylko kukurydza, rzepak i pszenica.

Ale do rzeczy:posadzone teraz dadzą plon w przyszłym sezonie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak sadzonka ma zawiązany pąk kwiatowy to w tym jeszcze będziesz miał ze trzy takie małe truskawki z takiego "krzaczka"

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, sapek2 napisał:

@Pałuczanin1981 to nie ma tam u Was takiego lokalnego producenta, coś jak ja ?

W Barcinie gościu ma sadzonki. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
19 godzin temu, sapek2 napisał:

 

@barkas Dukat wygląda tak. O tej porze to jest optymalna faza dla tej odmiany, do zbiorów wizualnie krzaki podwoją swoją objętość, może nawet jeszcze bardziej się rozrosną.

Za jakieś dwa tygodnie zakwitną. 

Rozstawa rzędów co 60 cm bo tak mi pasuje pod kątem sprzętu który mam. 

W marcu dostały YaraMila Complex, trochę MgS posypowego i symbolicznie saletry amonowej. Przed kwitnieniem jeszcze planuję wapniowej podać Yara Nitrabor. I oczywiście w ubiegłym roku YaraComplex w lipcu po zbiorach bo to jest podstawa nawożenia ta dawka pozbiorcza w truskawce. 

A i wczoraj drugi raz pakiet odżywek - MgS siedmiowodny, kristalon czerwony, ASX Complex, Tytanit, Optysil i mikrovit żelazo. 

Ot i cała historyja, przy zbiorach to i ręka królewny by się przydała. 

Bardzo ladnie to wyglada, a nie oplaca ci sie wylozyc miedyrzedzi agrowloknina?

nie trzeba pielic, jezdzic oraz pozniej scielic slomy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wytrzyma rok, widziałem. Potem problem ze zbieraniem z pola tej agrowłókniny.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sąsiad miał na folii. Na to jeszcze kładli słomę żeby owoce nie miały odparzeń. Ale jakoś tak dziwnie to mi wyglądało. 

U mnie na początku kwitnienia pójdzie słoma, jeszcze przed sciółkowaniem pewnie jeden raz pielaczem zrobię. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mam rajki podwyższone, bo nasypane grubo kompostu, na rajce dwa rzędy co pół metra, w rzędzie co 30 cm. Na czarnej agrowłókninie. Miałem tak jeden zagon od czterech czy pięciu lat i inaczej nie chcę. Wcześniej było na ziemi, potem ściółka ze słomy, ale włóknina najlepiej mi odpowiada. I mam bez linii kroplującej, bo mogę gnojówkę lać. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
37 minut temu, ikcomas napisał:

Nie wytrzyma rok, widziałem. Potem problem ze zbieraniem z pola tej agrowłókniny.

jak kupisz p70 nie wytrzyma, mam w ogorkach 3 sezon p90/100, i poza dziurami po szpilach to prawie jak nowa

ostatni rok przelezala od maja do marca na polu, to tez sie nic nie dzieje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zobaczysz jak to będzie u Ciebie. Ja już raczej nic nie będę zmieniał w najbliższych latach jeśli chodzi o truskawki. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

To poważna inwestycja. Ale dziwne że gdzieś jeszcze nożna kupić to cholerstwo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@sapek2 Wielkie fortuny biorą się z małych rzeczy. :)

Teraz byłem po dopitkę na grilla i w Dino mają też odmianę POLKA.Czym się różni?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z tego, co mi wiadomo, to późna odmiana. Właśnie dziś sadziłem, jako ostatnią, bo wczoraj dojechała. Zależało mi na późnej, żeby zbiór rozciągnąć w czasie i dłużej mieć świeże owoce. Ale to pewnie za rok, bo z plantacji obok Wrocławia. U mnie nawet na wczesnej jeszcze pąki nie wyszły, a ta już ma je na wierzchu i będzie pewnie owocować jako pierwsza. 

Łącznie z niecałych 200 sztuk, jakie miałem do tej pory, powiększyło się do 1 ara. Teraz chyba mi wystarczy. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now