Magic fly

Czyszczenie ziarna

16 postów w tym temacie

Dzień Dobry,

szanowni koledzy mają jakieś doświadczenia z maszynami służącymi do dokładnego czyszczenia ziarna? Które z nich mają największą wydajność i dokładność czyszczenia? Z wialnią napędzaną ręcznie miałem do czynienia i wiem jakie ma ona możliwości. Interesuje mnie jak sprawują się stoły grawitacyjne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz sprawdzoną maszynę do czyszczenia ziarna

To poszukaj poczciwego petkusa nówkę czy używkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na mojej wialni to widnieje logo "RUDOLF WOLF 1937r". i też spełnia swoje zadanie,tylko korbę zamieniłem na silnik od FRANI żeby żonę w ciąży oszczędzić...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wialnia ręczna według instrukcji powinna być tak napędzana by wentylator obracał się z prędkością około 500 obr/min. Silnik od Frani daje radę? Sąsiedzi do napędu wialni ręcznej używają silników np. od dojarki, przewoźnego silnika o mocy 3.5 kW, i co tam się nada. Silnik od Frani ma rzekomo za małą moc i może się spalić. Wialnia ręczna nie grzeszy też dokładnością czyszczenia, a wydajność jest bardzo mała, bo według instrukcji zaledwie 250 kg/h.

Szukać Petkusa z tryjerami czy może bez nich?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Takiego chyba trudniej znaleźć, ale przydają się, jak kombajnista wykę przywiezie.

 

A obroty i wykorzystanie mocy silnika można regulować znanym prostym sposobem przez koła rowerowe. Piękne to może nie jest, ale proste i szybkie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze młynek z sitami z FABRYKI MASZYN ROLNICZYCH"BRACIA MALAK ŻNIN"1938r i ten ma mocny silnik od ruskiej pralki TUÅA...ma ktos może ręczna zaprawiarke do ziarna-nagrodę z czasopisma GROMADA-ROLNIK POLSKI

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zwykłą wialnię (bez sit) robioną przez złotą rybkę

A ma może ktoś wialnię z sitami WLR-05 ??

Jak to się sprawuje ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam coś takiego do dyspozycji. Czyści w miarę, ale jak wspomniałem wcześniej wydajność jest bardzo mała. Szukałem czyszczalni w Internecie i na przykład urządzenia laboratoryjne mają wydajność 100 kg/h, a WLR05 (lub jakiś jej odpowiednik) 250 kg/h. W tej wialni kłopotliwa jest regulacja ciągu wentylatora, a właściwie jej brak. Sita zapychają się drobnym ziarnem i co jakiś czas trzeba przerywać pracę, demontować i oczyszczać je.

Mało wygodny jest odbiór oczyszczonego ziarna - trzeba kogoś do szuflowania. Ziarno drugiego sortu można wsypywać do miski i dalej do sąsieka/zasieka lub innego miejsca docelowego.

Trzeba też zwrócić uwagę na jakość sit - nowych do tego cuda nie ma, dorabiane mogą mieć niewłaściwe wymiary lub masę (np. wykonane z dębiny). Mocowanie siatek do ram gwoździami też słabo wychodzi - przy dłuższej pracy siatki rwą się w tych miejscach.

Nikła wydajność sprawia, że do przygotowania materiału siewnego na 10ha może być (norma siewu w granica 200 kg/ha). Do przewiania ziarna na sprzedaż trzeba mieć dużo samozaparcia i czasu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W tych wialniach WLR 05 i podobnych najbardziej nie wygodne jest właśnie to szuflowanie

Ja to używam tylko do czyszczenia ziarna siewnego

 

Dla Ciebie proponuję wialnię odśrodkową Sosnowskiego ma wybór

 

Wydajność maksymalna dla pszenicy:

 

M 303/4 - 7 t/h waga - 50 kg moc - 0,37 kW

 

M 303/3/A - 18 t/h waga - 90 kg moc - 0.75 lub 1.1 kW

 

M 303/2 - 38 t/h waga - 120 kg moc - 1.5 kW

 

M 303 - 70 t/h waga - 180 kg moc - 2.2 kW

 

M 303/1 - 120 t/h waga - 245 kg moc - 4.0 kW

 

M 303/250 - 250 t/h waga - 440 kg moc - 7.0 kW

 

http://www.ws-sosnowski.pl/oferta.html

 

Ceny od 2600,00 zł. za M 303/4

 

A może przenośnik ślimakowy oczyszczający T-015 ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szukaj petkusa super z 1 tryjerem ma wydajność około 1t/godz były też większe z dwoma giganty, majory itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tryjer powinien odebrać ziarna w postaci kulek. Z takich nieprzetestowanych, o których tylko słyszałem, to być może stół grawitacyjny by zabrał nieco kulek.

No i maszyna wysokiej klasy - sortownik optyczny. Cena za przeczyszczenie tony ziarna ok. 800 zł brutto.

Edytowano przez Magic fly

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się