samulak-b

Grzybówka-regulacja rzepaku

2853 postów w tym temacie

To ma być temat o grzybówce!To chyba,że kto "stary grzyb" to narzeka? :)

Co ciekawe oprócz mnie nikt próby regulacji nie podjął.Ba!nawet samosiewy mają się dobrze.Sporo plantacji założone koło 2.09.Marna cena na proekologiczne podejście wpływa,czy jak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, barts napisał:

Już nie narzekaj

Mówie jak jest, pszenicy po kuku i buraku nie posiejemy, jak tak dalej będzie

@Pałuczanin1981 może malorolni u Ciebie , u nas wszyscy robią tak jak sie należy

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@miwigos no właśnie dziś do mnie dotarło, że te plantacje na mojej ulicy są niechronione...i to u największych!Mijam je codziennie-dopiero dziś zauważyłem iż pszenica wzięła górę nad rzepakiem.Ponadto zdecydowanie za gęste,nawet te późno siane.

Niestety ja robię,jak Pan Bóg przykazał... doglebowo+granimicyd+regulacja+mikro,w czterech "wjazdach"...generując koszta?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Teraz wystarczy bor, a bomba witaminowa mangan ,molibden , bor  i siarczan w poowie miesiąca , na dobranoc rzepakowi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@miwigos Nie rozumiem twierdziłeś że siejesz tak że wschody są zawsze

a teraz że nie da rady uprawić i posiać,

siątka przepukliny dostała?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Opie jak byś orał wieloletnia trawą na glinach przy zerowej wilgoci to byś wiedział co to życie a nie narzekał że nie da rady 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Da rade ale po co siać w sucha ziemie , jak popada dopiero w listopadzie to trzeba gęściej siać, tego Ty nie wiesz, jak będzie żle to nie trzeba orać można zrobic bezorkowo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 4.10.2023 o 21:14, ansu napisał:

A co robi trineksapak w rzepaku, na co wpływa i kiedy go stosować???

Masz w głowie pomysł na modusowaty jesienią w rzepaku ? 

Moim zdaniem jest tyle sposobów na zmianę pokroju że nie warto kombinować

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bardziej w zbyt wybujałym bym powiedział a nie zbyt gestym bo duza gestosc nie musi oznaczac wcale wybujalowosci. 

No i piszą że stymuluje rozwój pedu głównego.

Mój jest zbyt duży, jutro warunki do zabiegu i się ciągle zastanawiam czy dać trinekspak czy powtórzyć Caryxem albo samym metkonazolem.

Sąsiadów rzepaki to jest porażka całkowita, prawie po kolana. Praktycznie wszystkich tych którzy nie dali 1l Caryxu tak wyglądają. Te po pełnej dawce Caryxu jeszcze mają szanse

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Miejscami słabo z obsadą, średnio i dobrze

jedynie śmietka obficie się pożywia 

1jaczb.jpg

 

28gdew.jpg

 

3l4cr3.jpg

 

4a9f3o.jpg

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@barts

piekny rzepak, ten na pierwszym zdjęciu to taki na moje najwieksze piachy byłby idealny.

Najlepszym regulatorem wzrostu jednak obsada. Na drugi rok schodzę z obsada do 20 szt, przy rozstawie rzedow co 30 cm to taka ilość sztuk powinna byc, bo te 30-35 to za duzo

Edytowano przez lokizom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jak wzejdzie 15, a na wiosne zostanie 10, nie przesadzajcie, 30-35 na jesieni to jest idealnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dwa razy tak. Dawalem 0,35l na 2-3 lisc.

@miwigos

Przy rozstawie rzedow 30 cm i 30 sztukach to roślina rzepaku co 11 cm w rzedzie a ma być conajmniej co 15 cm. 

Zobacz jakie jest ryzyko wymarznięcie takich roslin jak u @barts na 1 zdjęciu. No a na 3 zdjeciu to widac ze juz liscie i tym samym stozek beda chcialy isc ku górze i będzie większe ryzyko wymarzniecia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeden i drugi może wymarznąć ten z większymi liśćmi może nawet przykryć stożek wzrostu przed mrozem , wszystko może jeszcze się wydarzyć jak wymarznie na pierwszym zdjęciu 10 szt. będzie lipa , na ostatnim będzie OK

Edytowano przez ikcomas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Większe rośliny jak ten rzadki , nisko osadzone rośliny  mają większą szansę na przetrwanie

@lokizom  wychodzi ze trzeba było atakować 0,5 tebu

druga sprawa to niesamowicie ciepły wrzesień, u wielu spowodował kapuchę po kolana

a u nas wymęczonym rzepakom od opadów i ciężkich wchodach pozwolił nadrobić zaległości

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 9.10.2023 o 07:07, ansu napisał:

Jak wymarznie to rzadki i gęsty 

Przyjrzyj się zdjęciu które wkleiłem tu (ponownie) 3 października

Wierz mi naprawdę tak to wyglądało wiosną, to był WIELBŁĄD rolnika 

 

Często 2-5 dni terminu siewu, czy zabiegu fungirregulacji, obsady 

Czyni to że nasza plantacja wypada a sąsiada da jeszcze przyzwoity plon 

Kiedyś tu opisałem swój błąd kiedy czekałem z zabiegiem na małe rzepaki 

Duże mi uciekły w zimie te duże wymarzły bo miały wyniesioną szyjkę

Natomiast małe mimo mrozów przetrwały 

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 8.10.2023 o 20:14, miwigos napisał:

Jeden i drugi może wymarznąć ten z większymi liśćmi może nawet przykryć stożek wzrostu przed mrozem , wszystko może jeszcze się wydarzyć jak wymarznie na pierwszym zdjęciu 10 szt. będzie lipa , na ostatnim będzie OK

Zauważ że na pierwszym zdjęciu nie mają te rzepaki konkurencji i nie mają tak wyniesionego stożka wzrostu więc jeśli na pierwszym zdjęciu wypadłoby 10 szt z 15 to byłoby 66% wymarzniec, to na ostatnim zdjęciu nie wymarzloby 10 szt tylko co najmniej 66%, zakładam nawet że 80-100% nawet z racji wyżej osadzonych stożków wzrostu. 

Nie wiem czy w ciagu ostatnich 20 lat była zima która dalaby rade pokonać te rzepaki z 1 zdjecia, widać że one są ,,wypieszczone".

Sasiad zasial 55 szt, wschody idealne, rzepak do kolan, liscie jak dwie rece rozlozone. On się zachwyca że zajebisty. Będzie szok po zimie obstawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak debatujecie,a cechy odmianowe nie wpływają na zimowanie.W 2012 padły francuskie odmiany z Chemirolu.

Demencja mnie ogarnia.Kto pamięta zimę 2017/18.Wtedy miałem 100 szt./M2.Jakaś populacja że Strzelec.Pamiętam,jak leżał szyjką kilka cm nad gruntem...i ocalał.

Edytowano przez Pałuczanin1981

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się