Kolej

Bezłuskowy i zwykły

290 postów w tym temacie

Witam wszystkich rolników na forum. Chciałbym zapytac co sądzicie na temat siewu owsa bazłuskowego. Czy macie jakieś wiadomości o jego wymaganiach glebowych i pokarmowych jak równiez jego wartości paszowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

odświeżam

wartość pokarmowa najlepsza ze zbóż jakie uprawiałem

potrzeby podobne do zwykłego podstawa to potas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

odświeżam

wartość pokarmowa najlepsza ze zbóż jakie uprawiałem

potrzeby podobne do zwykłego podstawa to potas

 

Tak wartosc pokarmowa dobra, ciut wieksze wymagania i mniejszy plon od zwyklego (moje obserwacje).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja nie chce widziec tego owsa u siebie na polu jak kosiłem kombajnem to połowe ziarna spierdzielało na ziemie za kombajn jakis letki i drobne ziarno chos wiatr w kombajnie miałem zamknięty na maxa...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

u nas jeden walczył z agregatem mówił że pod owies,

ale mi się wydaje że przyczyna to nowy-stary traktor ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Siejecie już zboża jare? U mnie nikt nie myśli jeszcze o tym ale pola na wzniesieniach (glinach) są strasznie suche i twarde, a w dołkach stoi woda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Owies zawsze siało się jak najwcześniej (musiał przejść jaryzację) ale u mnie to jeszcze chyba trochę za wcześnie, strasznie zimne noce są. Ale jak by nie było pola wysychają  ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie owies od środy w ziemi  ;D.Czas jest dobry a ziemia faktycznie w dołkach bardzo mokra a na gliniastych górkach już przesuszona i dość twarda ale powinno być dobrze.

Jeszcze z tydzień do półtora i zamierzam wsiać pszenicę ale nie wiem czy na tyle obeschnie ziemia bo zapowiadają parę przekropnych dni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

u mnie dzisiaj biało ;D

ale spoko to tylko trochę puchu ;D

 

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I chyba na tym tylko skorzysta. Dostanie wodę na start w lepszej postaci niż deszcz, bo nie ubije ziemi  ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

co za rok,najpierw oziminy miały ciężki start po zimie a teraz dla jarych idzie ciężki okres bo jak jeszcze parę dni nie popada to zbraknie im wody do rozwoju.U nas w okolicy co niektóre już więdną  >;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jak u was wygląda nawożenie pod owies? ja w tym roku dałem tylko 150 kg polifoski 6 i 150 kg saletrzaku. Z azotem chyba jeszcze pogłównie coś dam. Ziemie mam słabe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

<p>szóstka to dobry wybór bo ma sporo potasu tylko moim zdaniem trochę mało

choć na słabych ziemiach plon będzie raczej kiepski

jak siałem owies to dawałem więcej nawozów tylko że na 3b-4a

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zawsze większość azotu pod zboża jare dawałem przedsiewnie i zwykle w moczniku czasem saletrzaku

a pogłównie uzupełniałem w zależności od potrzeb saletrą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na problemy agencyjne trzeba się odchamić. Dlatego wbrew wszystkiemu owies znalazł dziś swoje miejsce w ziemi.

Teraz już zimy nie będzie. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mówią "Kto sieje owies w błoto ten zbiera jak złoto"

Generalnie z tego co pamiętam w temperaturze 2-3*C

Wschodzą wszystkie zboża i groch wyka

Bać się można i trzeba jęczmienia

Zwłaszcza jeśli gleba za mokra

Ale owies jak najbardziej

 

Miałem informację że już 10 dni temu w kuj-pom

Temperatura gleby miejscami sięgała 7 stopni

Choć ostatnio mamy ochłodzenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przysłowie może się nie sprawdzić, bo błota nie było. :D Innymi latami przez ilość wody w gruncie w połowie marca nie można było wjechać w pole, doły często były zalane. A dziś wszędzie twardo i sucho. Gdyby nie mgła i krople deszczu przez cały dzień, to na pewno by się kurzyło. Rowy na łące nawet pełne nie są. Moim zdaniem czekanie teraz z siewem na cieplejsze dni to świadome godzenie się na siew w suszy. Żadne opady nie nadrobią obecnych strat wody. A im wcześniej zasiane, tym więcej zdąży jej wyciągnąć.

Poza tym owies jest nazywany zbożem długiego dnia. Czyli w długie i ciepłe dni szybko się rozwija w górę, często mając przy tym krótkie kłosy. Siejąc wcześniej, w krótkich i zimnych dniach, ma szansę szerzej rozbudować system korzeniowy, gęściej się rozkrzewić i tym samym zwiększyć obsadę i jakość kłosów.

 

Ojciec myślał, że czyszczę ziarno do siewu. Jak mu powiedziałem, że sieję, to mu słów zabrakło. Mimo to nie żałuję i jeśli nie będzie mrozu poniżej 10 stopni, to powinno wyjść na moje. Wtedy znowu słów zabraknie. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zeszłoroczną suszę wytrwał najlepiej, to sprawdzimy go od zimnej strony. I to jest faktycznie odmiana "dobrze sypie". ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Owies, który siałem w zeszłym roku też sobie dobrze poradził, choć na lekkim piachu był wyraźnie niższy i rzadszy niż na piachach średnich lub glinie. Z siewem nie wyrywam się, bo mróz może narobić szkód jeszcze pod koniec marca lub w kwietniu (tak było w 2014 roku - owies siany 8 marca uległ przymrozkom, siany 14 marca przetrwał je pod ziemią). Dodam, że optymalny termin siewu owsa, w okolicy w której mam zaszczyt uprawiać pola, przypada 25 marca.

Teraz trochę popadało śniegu, trochę deszczu i na większość pól nie mam co wjeżdżać, bo traktor ugrzęźnie w mokrzejszych miejscach (nie tylko w glinie).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się