pasio

Fungicydy

1,998 posts in this topic

Teoretycznie to żadnych ale nie te choroby i sposób działania. Przerost formy nad treścią.

Są różne substancje jak biksafen, metrafenon czy wspomniany wcześniej stary dobry drogi cyprodynil no ale nie da się tanio i dobrze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Biksafen chyba bayerANT nie przewidział sprzedaż czystej substancji 

Podejrzewam że też uważają że rolnicy są zbyt głupi żeby sami łączyć fungicydy

Metrafenon kompletnie nie znana mi substancja ale jak czytam to mączniak 

Na mączniaka to uważam że najlepiej od lat się sprawdza fenpropidyna 

 

Wygląda że trzeba będzie zrobić w tym roku z dwóch substancji 

Czyli morfolina i triazol (fenpropidyna+protiokonazol) 

Ten nowy triazol mefentriflukonazol co o nim ?? 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zastosuje środki które nie chronią przed mączniakiem to się zdziwisz 

Jak już wlezie zwłaszcza w gęstym bujnym wcześnie sianym 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mefentriflukonazol bardzo szeroki zakres roślin w zależności od nazwy handlowej i rejestracji począwszy od zastosowań sadowniczych poprzez rzepak, kukurydzę, ziemniaka, buraka i na zbożu kończąc. Zboża to raczej nie podstawę źdźbła a bardziej mączniak, septorioza. Zastosowany solo w środku o nazwie Lenvyor nie zwalcza podstawy źdźbła ale w mieszaninie ze strobiluryną krezoksym metylowy w środku o nazwie Daxur już tak. Nie wiem, może wspólne działanie jest takie. Sam krezoksym metylu można dostać solo ale czy to jest dokładnie to samo co metylowy? Poza tym solo to ma rejestrację chyba tylko w sadownictwie...

Share this post


Link to post
Share on other sites

To wszystko zależy od rejestracji znaczy od wydanych $$$ przez producenta 

Wielokrotnie spotykałem się z różnymi rejestracjami danej substancji 

Ma to miejsce w fungicydach ale również w herbicydach i... 

Triazol nowy ale czy lepszy? Na pewno droższy 

Ogromny plus to temperatura 

mefentriflukonazol z grupy triazoli. Jest to triazol nowej generacji. W strukturze jego cząsteczki grupa triazolowa jest związana poprzez elastyczną grupę izopropanolową. Ta wyjątkowa budowa chemiczna pozwala cząsteczce łatwo przyjmować różne postacie – wiążące lub niewiążące. Cząsteczka mefentriflukonazolu tworzy strukturę wiążącą, tzw. hakową i wczepia się w enzym, łączy się z enzymem patogena  – nawet 100 razy silniej niż inne znane do tej pory na rynku fungicydy triazolowe. Środek ten można stosować niezależnie od warunków pogodowych. Mefentriflukonazol szybko się wchłania i działa w niskich temperaturach – nawet od 5 st. C. Poza tym jest odporny na zmywanie przez deszcz. Dodatkowo w porównaniu z innymi triazolami wykazuje długie działanie w roślinie – nawet do czterech tygodni.

Źródło:

https://akademiarzepaku.pl/mefentriflukonazol-nowa-substancja-czynna-do-ochrony-rzepaku/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czytałem to, ciekawie to wygląda. Wszystko co nowe musi być droższe bo koszty badań, rejestracji itp. Czy lepsze? Pewnie tak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na pewno dla nich lepsze $$$ 

Choć triazol wydaje się ciekawy o innym działaniu 

Ja bym chciał T1 zrobić jak za starych dobrych czasów 

Dam protiokonazol to właściwie go wykluczam z drugiego zabiegu 

Bayeranci zalecają do każdego zabiegu protio i jest podobno dobrze ? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dla nich na pewno dobrze. Ja tam nie powtarzam żadnych substancji. Kiedyś dawałem tebu na początek ale jak zabrali tiofanat to teraz nie robię aby nie blokować ewentualnego T3.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na początku kłoszenia, efekt piorunujący. Ale już go nie ma i nie będzie. Za tani i za dobry był.

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, jarki napisał:

@ikcomas jak stosowałeś tiofanat w pszenicy bo ja nie dawałem 

@miwigos rozumiemy że Input na T1 ale ten potrójny? 

Tak tinput triple, mocno staniał w tym roku

Share this post


Link to post
Share on other sites

Takie fajne tabelki w lutowym Farmerze są jakby ktoś nie miał tego numeru. Ten Input Triple ma protiokonazol, ja nigdy fanem triazoli w T1 nie byłem bo może być za zimno. Ale może coś w tym jest bo tu większość środków zawiera jakiś triazol, przeważnie właśnie protio. W internecie Input Triple teraz ok. 950 zł za 5 l. To jest na 4 hektary. To już by była ta cena po obniżce? I tak tanio nie jest, ale może warto spróbować. Jakby nie było T1 to podstawa plonu.

large.IMG_20250218_155002_5.jpg.709ac9d174f5d5cc2d90682301ee1c94.jpg

Edited by ikcomas

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wystarcza litr , po wszystkich zwrotach wyjdzie około 710 netto

Edited by ikcomas

Share this post


Link to post
Share on other sites

To i tak duzo za duzo kosztuje input triple 950 zl - 5 l

A teraz reczna mieszanka:

1litr proquinazyd (talius 200 ec) = 360 zl

2,6 litra protiokonazol 300 sc  = 80x2.6 = 208 zl

spiroksamina solo nie wystepuje, ale to jedynie slaby dodatek na maczniaka max 100 zl, podjerzeam ze mniej

A na samego maczniaka proquinazyd i protiokonazol w zupelnosci wystarcza, ale duze firmy lubia dodawac tani malo skuteczny srodek jako 3 substancje

podsumowujac mieszanka na 5 l inpost triple o wartosci 950 zl ) wyjdze= 360+208 = 568 + plus minus 100 zl sporoksamina wiec kolo 660 zl max, ale mozna i bez sporoksaminy wiec wyjdzie kolo 570 zl brutto

 

Dla powronania spadku cenn,

jesienia 2023 roku 5 litrow protio 300 kosztowalo kolo 980 zl,

na wiosne 2024 - 610

aktualnie kolo 350-400 zl

 

Edited by barkas
dopisek

Share this post


Link to post
Share on other sites

@sapek2 tabeli byłyby bardzo fajne gdyby substancje występowały pojedynczo 

Ja jeśli miałbym zrobić na dwóch substancjach to tak jak pisałem fenpropidyna protiokonazol 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jest też tabelka z jednoskładnikowymi na dwie choroby jak w tych powyższych, ale to są tylko 4 substancje - boskalid, cyprodynil, proquinazid i protiokonazol. Ja rok temu dawałem tego nowego Wirtuoza i Umbreta. Czyli były protiokonazol + proquinazid + fenpropidyna. Można być zadowolonym i kieszeni jeszcze bardzo nie drenuje -dawka 0,8 Wirtuoz+0,4 Umbret.

Share this post


Link to post
Share on other sites
20 godzin temu, barkas napisał:

To i tak duzo za duzo kosztuje input triple 950 zl - 5 l

A teraz reczna mieszanka:

1litr proquinazyd (talius 200 ec) = 360 zl

2,6 litra protiokonazol 300 sc  = 80x2.6 = 208 zl

spiroksamina solo nie wystepuje, ale to jedynie slaby dodatek na maczniaka max 100 zl, podjerzeam ze mniej

A na samego maczniaka proquinazyd i protiokonazol w zupelnosci wystarcza, ale duze firmy lubia dodawac tani malo skuteczny srodek jako 3 substancje

podsumowujac mieszanka na 5 l inpost triple o wartosci 950 zl ) wyjdze= 360+208 = 568 + plus minus 100 zl sporoksamina wiec kolo 660 zl max, ale mozna i bez sporoksaminy wiec wyjdzie kolo 570 zl brutto

 

Dla powronania spadku cenn,

jesienia 2023 roku 5 litrow protio 300 kosztowalo kolo 980 zl,

na wiosne 2024 - 610

aktualnie kolo 350-400 zl

 

Mnie wyjdzie jakieś 750-760 brutto ,są zwroty z Bayera i jak porównywać firmowy środek do zamienników inne nośniki

 

20 godzin temu, sapek2 napisał:

@miwigos dodajesz jeszcze jakiś adiuwant do tego Input Triple, że dajesz o 20 % mniejszą dawkę niż w etykiecie?

Firmowe środki maja takie nośniki że niema potrzeby,dawaka 1,25 jest maksymalną ,póżniej idzie ascra, więc wystarcza w zupełności u mnie

Edited by miwigos

Share this post


Link to post
Share on other sites
32 minuty temu, sapek2 napisał:

Jest też tabelka z jednoskładnikowymi na dwie choroby jak w tych powyższych, ale to są tylko 4 substancje - boskalid, cyprodynil, proquinazid i protiokonazol. Ja rok temu dawałem tego nowego Wirtuoza i Umbreta. Czyli były protiokonazol + proquinazid + fenpropidyna. Można być zadowolonym i kieszeni jeszcze bardzo nie drenuje -dawka 0,8 Wirtuoz+0,4 Umbret.

Jak dla mnie to słabe są te tabelki gdzie jest tylko plus albo minus, to nic nie wnosi. Patrzcie lepiej już na te stare tabele od HGCA, one więcej wnoszą.

Miałem w zeszłym roku pierwszy raz problem z mączniakiem, mimo tego że na te T1 dałem środki z górnej półki. Musiałem zrobić szybkie i drogie T2, ponad 200 zł aby sobie z tym poradzić i dalej zabezpieczyć. Były na niektórych polach 4 zabiegi, ale było warto bo prawie wszędzie rekordy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stare tabelki dobre tylko, że już trochę nieaktualne, sporo wypadło, coś tam doszło. A ten Elatus Era ktoś stosował ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stosowałem w mieszaninie ,wyszło bardzo dobrze.Pisalem o tym wyżej.          Koledzy co do dawaliście  kiedyś do prochrorazu na T1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dnia 24.04.2024 o 19:59, jarki napisał:

U mnie wiele lat sprawdzało się morfolina tebukonazol i właśnie prochloraz

Właśnie pytam co zamiast prochlorazu 

Edited by jarki

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now