jarki

Eko opał

242 postów w tym temacie

Takie ogrzewanie jakie dostępne paliwo. Większość zasobów węgla całej UE jest w Polsce.  Ale „97 proc. całkowitego zużycia węgla w UE przypada na 6 krajów: Niemcy (46 proc.), Polskę (19 proc.), Czechy (11 proc.), Bułgarię (10 proc.), Rumunię (6 proc.) i Grecję ( 5 proc.).”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Za Gazetą Pomorską

"Takich pieców w Kujawsko-Pomorskiem jest 127 tys. Możliwość korzystania z nich początkowo miała być wydłużona do 2029 r., ale 27 listopada 2023 r. zarząd województwa zdecydował, że termin minie 1 stycznia 2024 r. - O zmianie decyzji zdecydował wynik konsultacji społecznych i argumenty dotyczące zdrowia publicznego - informuje Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski w Toruniu."

Dalej

"Niewydłużenie terminu nie oznacza, że wszyscy, którzy tego nie uczynią, będą ponosić konsekwencje - podkreśla marszałek Piotr Całbecki i apeluje do organów odpowiedzialnych za egzekwowanie uchwały o elastyczne podejście" 

Najpierw sam przyspiesza termin a teraz apeluje

Jeszcze niedawno uważałem że to mądry gość

A jak już słyszę o konsultacjach społecznych to ... 

 

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem. Palę dwa lata i mało co ubyło z tego co przygotowane i jeszcze krzaków lasu kilka ha 

 

Konstrukcja kotła sięga ubiegłego wieku, a te nowe 5 klasy praktycznie się nie różnią. Nadleśnictwo wymieniało w leśniczówkach dobre sprawne na takie same tylko z certyfikatem.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Różnią się różnią mają tabliczkę i CENĘ 

@ansu wcześniej pytałem o Twoje palenie bez buforu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Problem główny, że rano trzeba wstać i napalić i pilnować dokładania. Moc reguluje miarkownik i wentylator.  
Z buforem ładujesz palisz  oporowo  i wystarcza na dłużej. No i spalanie jeszcze mniejsze gdy kocioł pracuje z mocą nominalną. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To masz go z "demobilu" z leśniczówki.

Może i super technologia,tylko trza mieć czas na takie potrójne grzanie.Tu wszyscy liczą, że przed wyborami nikt nas nie tknie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie udało mi się kupić z demobilu, ale przed cyrkiem kowdowym, ma 5 klasę.

Plan był: kupić z demobilu i wydrukować aktualne certyfikaty ze strony producenta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To do takiego kotła na holzgas można w trakcie procesu dołożyć drewna? 

Myślałem że trzeba czekać aż się wypali żeby nie wypierdzieliło jak dostanie powietrza

Taki bufor wiadomo że zmagazynuje ciepło ale tyle że dłużej można zapomnieć o piecu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ogień idzie w dół przez dysze z powietrzem wtórnym. Na dole nad tą dyszą masz żar przez który ma przejść to co jest na wierzchu. Mas np 10cm samego żaru otwierasz klapkę co odsysa dym z paleniska prosto w komin dokładasz drewna i zamykasz drzwiczki i klapkę i to co na wierzchu dołożone zaczyna się palić i wciągane to jest przez ten żar i odpalane w dyszy z powietrzem wtórnym 

 

Tak to .. https://www.atmos.eu/poland/kotle-001-kotle-na-drevo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cały bajer polega na tym, że ten dym gaz przechodzi przez strefę żaru i nagrzany miesza się z powietrzem wtórnym  które też jest podgrzewane w dyszy, przez co dochodzi do spalania zupełnego. 
np gdyby te nagrzane gazy mieszały się z zimnym powietrzem lub stykały się z zimnymi elementami to niedopalone cząstki tworzyły by sadze, smołę. 
Podobnie kotłach z podajnikiem; zimny węgiel ogrzewa się od żaru paruje i te opary przechodzą przez żar i mieszają się z powietrzem oraz dopalają nad strefą żaru. Dodatkowo deflektor podnosi temperaturę i pomaga mieszać

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Paliłem swego czasu trocinami dębowymi sosnowymi z tartaku

Również ze stolarni sosnowym bukowymi olchowymi mieszanymi 

Bywało że dodawałem zboże żyto pszenżyto owies nawet jęczmień

Zawsze był jeden ten sam problem mianowicie wybuchało 

Żeby temu zapobiec należy do górnej części paleniska wpuścić powietrze 

Tym sposobem wszystko się ładnie dopala i mamy niebieski jęzor 

Kolejna sprawa to utrzymanie temperatury ponad 60° na kotle 

@ansu czyli Twój kocioł nie jest takim typowym na gaz drzewny

Te kotły to śmieciuchy z bajerami i odpowiednią tabliczką 

Szkoda że @m@ciej zgubił klucz do forum 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie wybuchało, jak się prawie wszystko wypaliło i dosypywałem ziarna. Wtedy był na dole żar, który dostawał świeży, zimny opał. Wybuchy zniknęły, jak w zeszłym sezonie do drzwiczek zasypowych dorobiłem zbiornik na zapas ziarna. Bo sama komora zasypowa w moim śmieciuchu jest mała i dało mi to możliwość zasypania na dobę. A przy okazji zniknęły wybuchy, bo zwykle dosypuję wcześniej, a nie dopiero jak się wypali. I gdyby nie brak tabliczki, to też bym go nie zmieniał, bo wydajność i sprawność spalania mnie zadowalają w zupełności. Po pewnych przeróbkach spala prawie bez  dymu, gdzie na początku palenia zbożem były kłęby białej chmury. No ale niestety to jego ostatni sezon. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu u mnie wysłodki buraczane detonowały.

To w końcu(na chwilę obecną)jakie piece są dozwolone.I na ile lat.Teraz zmienić i za 7 lat wyrzucić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam Atmos DC25 to raczej typowy na drewno 

Znajoma miała trocin oporowo i typowy palnik do trocin z podajnikiem 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak sprzedaliście się za kilka srebrników rejestrując piece to i tak wszystkie są do wywalenia. Takie srakie, śmiakie z pierdyliardem certyfikatów wszystkie pójdą na złom.

Pamiętacie takie grzejniki elektryczne z cegłami szamotowymi? Albo farelki a wśród nich taka z metalową ramką, której nie można na dywanie było postawić bo wypali?

Teraz to takie ogrzewanie będzie. Historia zatoczyła koło w imię niemieckich pokładów węgla.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, ikcomas napisał:

 wszystkie pójdą na złom.

Będziesz łaskaw wytłumaczyć swój tok rozumowania?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bo prędzej czy później zakażą palenia w piecu, jakimkolwiek. Do tego ten świat zmierza. Ciągle przygotowują nas na to, pierdzielą jakie to zagrożenie dla świata jest palenie w piecu, samochody spalinowe itp. W pogodzie do urzygu ciągle tylko pokazują mapę zanieczyszczenia powietrza. Latem też jest różnie ale wtedy już nie mówią, że to piece ale np. smog, albo jakiś inny dziwny zbieg okoliczności przyrody. Wiadomo, że zimą będzie gorsze powietrze chociażby przez zaburzoną fotosyntezę co jest logiczne przecież.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niech nas porównują z Hiszpanią w upały to pogadamy 

Kiedy teraz w BydgoszczU -14 to w Madrycie ZERO 

 

I myślisz że jak nie zarejestrowałeś się w CEEB to dostaniesz medal :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, ikcomas napisał:

Bo prędzej czy później zakażą palenia w piecu, jakimkolwiek.

Czyli w Twoim też. Więc nie pieprz mi tu, że sprzedałem się za srebrniki. Bo jeśli tak było, to robisz ewidencję zabiegów i nawożenia, żeby dostać srebrniki z unii. Zgłaszasz faktury za paliwo, żeby dostać srebrniki. A uważasz się za kogoś wyższego, niż jesteś. 

Edytowano przez Marecki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja według danych w gminie nie mam pieca. Nie ma czego sprawdzać. Faktur za paliwo też nie zgłaszam - zakładam babie chomąto, kverneland lekko idzie to daje radę. Została tylko ewidencja zabiegów ale to już kwestia czasu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Myślisz że jak nie zarejestrowałeś , to nie sprawdzą ,jak zakaża palić w piecach , to dym z Twojego na pól województwa będzie widać  w zeszłym roku straciłeś 2 tysie

Nikt nie uwierzy że nie składasz wniosku na zwrot akcyzy na paliwo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zbrodnia przeciwko klimatowi.  Brak złożenia deklaracji w stosownym terminie może narazić właścicieli/zarządców budynków na mandat w wysokości do 500 zł.

z.U.2023.2496 t.j.

Akt obowiązujący

Wersja od: 16 listopada 2023 r. do: 30 grudnia 2028 r.

Art.  27h.  [Kara za niezłożenie w terminie deklaracji o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw]

1. 

Kto, wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi, nie składa w terminie deklaracji, podlega karze grzywny.

2. 

Nie podlega karze, o której mowa w ust. 1, sprawca, który złożył deklarację po terminie, jeżeli złożenie deklaracji nastąpiło przed dniem, w którym wójt, burmistrz lub prezydent miasta powziął wiadomość o popełnieniu wykroczenia.

3. 

Orzekanie w sprawach o czyn określony w ust. 1 następuje na podstawie przepisów ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. - Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz. U. z 2022 r. poz. 1124 oraz z 2023 r. poz. 1963).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się