jarki

Eko opał

240 postów w tym temacie

Nie chciało się raz na dobę rozpalić... Wygoda kosztuje. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie tradycyjne drewno podstawą

Ostatnie trzy lata tylko drewno 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tym 8-10 tys kwh to przegieli, bedzie bardziej 15-25 tys kwh, jesli masz grzejniki i taka powierzchnie.

Nowe budownictwo z dobrze ulozona podlogowka i dom 100-150m2 to bedzie zuzycie na glebinowej tylko 4-6 tys kwh, czyli bardzo malo. 

To jest glebinowa czy powietrzna?

O cene pradu sie nie boj bo sama energia elektryczna nie powinna zdrozec w 2024, a dla przedsiebiorcow wrecz potaniec

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@lokizomzużywam 6 tys.+3tys.na chlewni z wznowioną hodowlą.Sugerujesz,że 25 tys.sama pompa ciepła pobierze?Kolega ma 12kw powietrze-woda i na 50 letni dom ,70m+70 poddasza użytkowego potrzebuje 6000 rocznie.

@Marecki chęci do rozpalania nie starczą.Na naszym pustkowiu nawet o zżynki tartaczne trudno.Węgiel importowany to tona za 2 tys. starczała na miesiąc,a wsypując wiadro wybieram 3/4 syfu.Co innego upolowany na "PGG"(2 tony na trzy miesiące).

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie mowie zaraz ze 25 tys bo wiele czynnikow. To zalezy ile masz tych grzejnikow, jaka temperature w domu, itd.  Pewny natomiast jestem ze w 10 tys sie nie zmiescisz i watpie ze w 15 tys.

Ja na troszke wiekszym domie, wszystkim na podlogowkach, pompie glebinowej ale gdzie dolnym zrodlem jest ciepla gnojowica w chlewni ktora ma 16-22 stopni zuzywam okolo 9 tys kwh rocznie

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@lokizom,czyli grzejesz tym wynalazkiem.

Faktycznie odświeżyłem temat,bo trudno o sensowne opinie.Szwagier-budowlaniec stawiał tylko jeden taki dom pasywny 120m2(czy jak mu tam).Rachunki za prąd to 3600 rocznie.

Mój kolega te 6 tys. zużył od montażu w październiku do kwietnia 2023.

Firma z Torunia wzięła zaświadczenie o najniższych dochodach i umowy do podpisu ma mi podesłać.Następnie miesiąc oczekiwania,aż im WFOŚiGW na konto wpłaci.

Wtedy przystąpią do montażu.Pompa wybrana+bufor 200l+bojler 300l.Mam też instalację C.O. na komunistycznych rurach 2 calowych i to jest kolejne 200-300l wody!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sasiad ma podobny dom i tez takie rury, nie ma ocieplone domu i pompa 20 kw nie dala rady nagrzac domu w zimie. Na dworzu ten ,,defrost" czy jakos tak zbyt szybko zamarzal i wtedy pompa go odmraza biorac cieplo z instalacji, ochladzajac tym samym dom, jak ten defrost odtajal to wtedy grzala dom a wtedy on znow za szybko zamarzal i tak w kolko. Dobijala do 39-40 stopni ale na instalacji z grzejnikami chcial 70. Na podlogowke dalaby rade ale nie na grzejniki. Dobrze ze nie odcial pieca na drzewo. Firma co mu robila zbankrutowala i zostal z problemem. Teraz ktos mu tam grzebal na wiosne przy tym i niby ma dac rade w przyszla zime to ogrzac, bo teraz niby daje. No ale teraz a zima to dwie inne sprawy

Ja sie zdecydowalem bo tez bylo dofinansowanie i akurat wtedy zalewalismy podloge pod rusztami to polozylismy tam rurki. Grzech nie skorzystac z takiego cieplego zlodla

Edytowano przez lokizom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Przed kowidem przeszedłem na własne drewno które mam koło dom. Jedynie koszt pozyskania grube pilarka, drobne 5-15cm rębak. Kocioł zgazowujący kawałki do 50cm wchodzą, a z rębaka dużą szuflą 

Zapas obecnie na 4 lata do przodu 

large.83271FF8-8A64-4511-BB2E-662706386807.jpeg.0a3ea352a9d9d0044f87d447e85b72dc.jpeg
large.A198FE84-ACF2-460F-8A9F-CE9209048EE2.jpeg.7b2f328eb60eefa996f79df52e6d8d96.jpeglarge.2F99EF2C-61AF-4105-992B-D325FA2B19BD.jpeg.e906972c6ffe51a1a4f316bcc080f102.jpeg

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mnie ARiMR w 2009 siedział na karku i rurek pod posadzką w chlewni nie ma.Taki gnój też ponoć grzeje?

Teraz po sezonie zimowym mam czas do namysłu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@ansu tak najważniejszy jest ten zapas żeby palić suchym drewnem

Może nie aż na dekadę ale minimum dwuletnie oni często piszą do 20% 

Myślę że wilgotność powinna być sporo mniejsza raczej do 15% 

Jakieś nowe spostrzeżenia odnośnie Twojego kotła itd itp 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Suche drewno to podstawa 

Kocioł z dużą komora i dużymi drzwiczkami. Taki zgazowujący do drewna znacznie mniej pali jak palenie w zwykłym węglowym, ale wymaga instalacji z dużą ilością wody, a najlepiej z buforem. Ja mam Atmos DC25 optymalnie to ponad 1500l wody, ale jak dużo grzejników to też daje radę. Kocioł ma laddomat taki termostat który utrzymuje minimum 80C by doszło do całkowitego spalania i nie wytrącała się smoła 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@ansu a orietnujesz sie jaki najlepszy bylby bufor doogrzewania wody za pomoca termy i paneli foto?

Od niedawna zalozylem panele i dotychczas wszystko bylo ogrzewane drewnem, ale nie ma checi na ciagle rozpalanie w piecu na ciepla wode, wiec przeszedlem na terme

aktualnie mam bojler 100 litrow poziomy pond 20 letni i zastanawiam sie nad zmodernizowaniem troche hydrauliki, tak zeby bylo jak najwygodniej

mysle nad bojlrem 300 l poziomym

W zime ogrzewam drewnem ze starego weglowca 25 letni 18 kw na 200 m powirzchni uzytkowej domu, w zapasie jest jeszcze nieuzywanu 25 kw

Co byscie doradzili w takim przypadku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mnie zastanawia kiedy nakażą ogrzewanie tylko prądem elektrycznym

Pewnie jak będziemy mieli elektrownie atomowe czynne 

Drugie kiedy wszystkie śmierciuchy będą zakazane na amen 

W Kuj-pom teoretycznie już od tego roku a na wsi to 80% 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na tartaku obrzyny,a na PGG węgiel można kupić tanio i bez ograniczenia to chrzanić pompy ciepła.l bez tego dostałem RACHUNEEEK za prąd w chlewni!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ekogroszku nie kupisz , 24 tony nie sprzedadzą Ci nawet zwykłego

 

Tani to on w kopalni ale dolicz transport to juz nie jest tani

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie lata palę tylko drewnem własnym i dobrze kupionym 

Tylko jak długo jeszcze bez zmiany kotła na nowoczesny 

Ten piątej klasy też wkrótce okaże się "zły" 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, miwigos napisał:

Ekogroszku nie kupisz , 24 tony nie sprzedadzą Ci nawet zwykłego

 

 

O czym teraz piszesz? Mam już węgiel "w promocji"transport gratis z kopalni.Tylko z punktu w Radziejowie za 5 ton zapłaciłem 700 zł.Ale to i tak wyszło po 1100zł/t.

Edytowano przez Pałuczanin1981

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.08.2023 o 09:01, barkas napisał:

@ansu a orietnujesz sie jaki najlepszy bylby bufor doogrzewania wody za pomoca termy i paneli foto?

Od niedawna zalozylem panele i dotychczas wszystko bylo ogrzewane drewnem, ale nie ma checi na ciagle rozpalanie w piecu na ciepla wode, wiec przeszedlem na terme

aktualnie mam bojler 100 litrow poziomy pond 20 letni i zastanawiam sie nad zmodernizowaniem troche hydrauliki, tak zeby bylo jak najwygodniej

mysle nad bojlrem 300 l poziomym

W zime ogrzewam drewnem ze starego weglowca 25 letni 18 kw na 200 m powirzchni uzytkowej domu, w zapasie jest jeszcze nieuzywanu 25 kw

Co byscie doradzili w takim przypadku

Mam panele solarne i 400l  z 2 wężownicami do górnej jest kocioł podłączony. Jak mam za dużo w lecie to puszczam ciepło z górnej wężownicy na podłogę w łazience.  

 

Wielkość zbiornika trzeba dobrać do paneli czy to solarnych czy foto

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@ansu mam zlaozone prawie 10 kw

zuzycie aktualnie w ciagu roku okolo 4-5 kw na gospodarstwo, ale bede robil chlodnie na warzywa oraz podlaczam pompe glebinowa

jak zwieksze zbiornik na wode do domu np 400 l, to tez bede mogl z tego korzystac do ogrzewania domu? tylko bez podlogowki a same grzejniki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z solara ciepło muszę gdzieś pchnąć bo glikol się degraduje z foto można w sieć lub po prostu wyłączyć 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.08.2023 o 22:58, jarki napisał:

Mnie zastanawia kiedy nakażą ogrzewanie tylko prądem elektrycznym

Pewnie jak będziemy mieli elektrownie atomowe czynne 

Drugie kiedy wszystkie śmierciuchy będą zakazane na amen 

W Kuj-pom teoretycznie już od tego roku a na wsi to 80% 

Co w naszym województwie odpier

...dalają?Nie przedłużyli możliwości używania piecy do 2030! Jednocześnie nie wiedzą jak zmusić ludzi do ich wymiany.W styczniu ma być debata,ale oprócz 5 tys.kary nie ma żadnych pomysłów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się