k1212

Płodozmian

339 postów w tym temacie

Witam

 

Chciałbym poprosić aby ktoś napisał mi jakie zboża i inne rośliny można siać po sobie ???

Chodzi mi o to czy można siać np. pszenica - jęczmień - owies itp. i jakie zboza można siać po sobie ???

 

Pozdrawiam i proszę o odpowiedz :)

 

PS.

Sory jeżeli to nie ten dział Proszę o przeniesienie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

poprawny płodozmian czyli jakbyś powiedział ''następstwo roślin''

to dość skomplikowany temat bo powinien byś długi i przeplatany różnorodnymi roślinami

ale życie i ekonomia pisze inne scenariusze w moim przypadku bywało przeróżnie od

jęczmień-pszenżyto-pszenżyto po rzepak-pszenica-jęczmień choć było też

peluszka-pszenica-pszenżyto-ziemniaki-jęczmień

 

tu masz dobrze to opisane http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/zboza/artykuly/plodozmian,7507,3.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakie zboża zamierzasz siać może zacznijmy od tego (i rozróżnić należy odmiany ozime i jare a nie pszenica, jęczmień)?

Wtedy Ci napiszemy co po kolei.

Bo ułożyć sensowny płodozmian z niczego to tak jak ugotować zupę z gwoździa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Będę siał pszenicę ozimą, jęczmień jary, owies, rzepak ozimy, orkisz, ziemniaki :)

 

Orkisz dopiero mam zamiar siać ale jeszcze nie jestem pewny czy posieje :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie za dużo tych roślin ?

rzepak-pszenica-jęczmień

rzepak-pszenica-ziemniaki-jęczmień

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

rzepak ozimy-pszenica ozima-owies-ziemniaki-jęczmień jary

orkiszu nigdy nie siałem ale jeśli przyjmiemy, że to pszenica możesz wcisnąć po ziemniakach lecz to kiepski przedplon dla jęczminia

możesz też posiać przed ziemniakami, owies to ciut gorszy przedplon dla orkiszu ale dobry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

 

Bardzo proszę o pomoc, ułożyłem potencjalny płodozmian. Czy takie następstwa będą ok?

 

Lokalizacja gospodarstwa - gmina Głubczyce (południowa Polska) województwo opolskie

 

Gleby- Kompleks pszenny-dobry

 

5 pól :

 

1. Ziemniak

2.Pszenżyto jare + wsiewka (koniczyna biała)

3. Kukurydza

4.Bobik

5.Pszenica ozima +poplon (gorczyca)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Planuję przejść na taki płodozmian: rzepak, pszenżyto ozime, jęczmień jary, groch, jęczmień ozimy. Pod jęczmienie obornik. Jęczmień jary muszę wrzucić ze względu na gnojowicę. Może można to lepiej ułożyć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Długi płodozmian to fajna sprawa ale uciążliwa 4 wystarczyłoby

Rozumiem ma być dużo zbóż paszowych??

Gdyby tak zamienić jęczmień jary z pszenżytem ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pewnie chodzi Ci o to, że za często jęczmień? Ale groch to roślina fitosanitarna i ja bym nie zamieniał, po rzepaku warto posiać coś ozimego bo na jare szkoda czasu i stanowiska. Tym bardziej, że kolega chce dać pod jary gnojowicę. Rzepaczysko+gnojowica? wyrwie go z korzeniami ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tez mysle ze cos ozimego po rzepaku. Najchetniej wogole bym wyrzucil ten jeczmien jary ale nie mam takiej mozliwosci narazie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Prosze o poradę , co mam posiac po jęczmieniu jarym.W tamtym roku było pszenżyto ozime a 2 lata temu pszenica ozima.Nie mam żadnego inwentarza.Mam mały kawałek koło domu 80 arów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, w tym roku postanowiłem posiać na łące/pastwisku gdzie jeszcze w tym roku wypasało się bydło. Działka usytuowana jest przy lesie więc będzie to uprawa jara. Teraz pytanie do was co posiać w pierwszym roku i latach kolejnych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powiadasz na "łące/pastwisku"

Opisz dokładniej tą łąkę czy też pastwisko

Dla mnie łąka to podmokłe tereny z specyficzną roślinnością

Natomiast pastwisko to użytek zielony na gruntach ornych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mnie uczyli kiedyś, że najlepiej na "nowinach" siać owies. Jest rośliną fitosanitarną i przygotowuje pole do dalszego użytkowania.

Działka usytuowana jest przy lesie więc będzie to uprawa jara.

Sąsiedztwo lasu nie determinuje tego, żeby siać jare. Na przykład kukurydzy bym tam nie posiał, robią tak u nas ale z miernym skutkiem. Zresztą jare to mniejszy plon ale chyba nie o to Tobie chodzi. Jeśli to Twoja jedyna działka to proponuję oddać w dzierżawę z pożytkiem dla wszystkich a nie bawić się w dopłaty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jest więcej działek na których było siana zboże (pszenica, żyto, owies, trawa na nasiona). W tym roku zostały sprzedane krowy, bo interesu z tego nie było, dlatego mam do zagospodarowania te pastwisko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No sam sobie odpowiedziałeś, teraz owies, potem pszenica i żyto, chyba że gleba słaba to zamiast pszenicy pszenżyto. Jaki region bo w profilu nic nie ma?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakoś tak czułem, że ten region. Dla dopłat to tak naprawdę nieistotne co posiejesz i co zbierzesz. Jeśli chcesz bawić się w rolnictwo na poważnie możesz ten łubin wrzucić przed pszenicą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się