ppp197

Uprawa ziemniaka

607 postów w tym temacie

Ja redle i zaraz bronki, 3-4 razy zanim wzejdą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, ikcomas napisał:

A ja zawsze się zastanawiałem po co się to robi? Żeby chwasty miały lepiej rosnąć czy jak?

To chyba jedyne słuszne wytłumaczenie 

15 godzin temu, sapek2 napisał:

Niby żeby przyspieszyć wschody

Trudno to wyjaśnić bo raczej będzie przeciwnie, ponieważ ziemniaki lubią luźną ziemię 

Tu niektórzy tłumaczą żeby były głębiej i się nie wybronowały co też nie mam sensu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie dziki zaczynają robić bałagan. U was jak tam w tym temacie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie spokój. Ostatnie dwa lata miałem przy lesie, ale za leśną siatką. W tym roku mam od drugiej strony zabudowań, zaraz przy ogródku. Tu chyba nie przyjdą. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany) · Zgłoś post

U mnie nie ma dzików

Edytowano przez ikcomas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przyjdą i pod zabudowania. Wracałem z pola koło północy kiedyś i z lasu 4 sztuki wybiegły przed kołami tuż przy zabudowaniach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie chodzą też blisko, mam las za stodołą, za oborą staw i przyłażą się taplać. Powoli grodzę to siatką leśną i coraz mniej mają możliwości. Ale ziemniaki mam z drugiej strony zabudowań i tu do tej pory najbliżej były ok 100m od domu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W połowie lat 90tych jak u nas zrobił się problem z dzikami w kartoflach 

Organizowaliśmy straż obywatelską :D były dyżury 

Dziś komu by się chciało dla 10 arów 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wtedy wszyscy mieli ziemniaki, teraz przy produkcji towarowej weź zorganizuj wieś. Myślę cały czas o tych ziemniakach jednak znowu kolejny problem, o którym nie pomyślałem wcześniej. Teraz przy lesie rośnie jęczmień ozimy kołchozu, za rok pewnie będzie tam rzepak w takim razie i będzie stanowił doskonałą bazę do rozmnażania i wypasu na mojej ewentualnej uprawie ziemniaków po sąsiedzku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jaki najlepszy byłby poplon pod ziemniaki? I jak teraz je desykować? Tylko mechanicznie? Dikwat można dostać w Czechach tak z ulicy czy wymagają zaświadczenia? Może @przem by coś wiedział na ten temat?

Edytowano przez ikcomas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Już dawno się nad tym zastanawiałem ale jeszcze muszę to wszystko dokładnie przeliczyć. Tak żeby ze 100 ton było na początek. To jakieś 3 ha, czy to duży areał? Raczej mały. Warto mieć jakiś plan w głowie bo te susze przychodzą w takich terminach, że mam dość. Ziemniaki nic nie dostały suszą, idą teraz jak wściekłe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kombinuj. Ja zawsze na poplon pod ziemniaki sieję rzodkiew oleistą. W tym roku chyba z niej zrezygnuję bo nie przemarza w zimie i strasznie wychodzi na wiosnę. Widzę, że na dołku gdzie ziemniaki miały więcej wilgoci są gorsze niż w innych miejscach gdzie sucho było. Chyba nie lubią jak jest za mokro.

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Za mokro nie lubią bo gniją. Orzesz na wiosnę, czy bezorkowo? Ja chciałem zaorać na zimę żeby wprowadzić masę zieloną i przegniło to.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, ikcomas napisał:

Już dawno się nad tym zastanawiałem ale jeszcze muszę to wszystko dokładnie przeliczyć. Tak żeby ze 100 ton było na początek. To jakieś 3 ha, czy to duży areał? Raczej mały. Warto mieć jakiś plan w głowie bo te susze przychodzą w takich terminach, że mam dość. Ziemniaki nic nie dostały suszą, idą teraz jak wściekłe.

ale Ty chcesz na detal/hurt czy na skrobie?

tak ida jak wsciekle, ale do zbioru jeszcze kupa czasu...

na chwile obecna za mlodego w hurcie daja 25-30 zl/15 kg:), i jak narazie to tylko spod oslon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja na jesieni wszystko orzę, ale się zastanawiam coraz bardziej nad oraniem wiosennym pod warzywa i soję. U nas niektórzy pod buraki cukrowe i kuku na wiosnę orają i całkiem nieźle to wychodzi.

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@ikcomas i 1 tona to dla niektorych moze byc hurt:)

Na przemysl pomysl fajny, ale koszty tez duze oraz sporo czasu zajmuje wykopanie. 

I tez duze wahania cenowe

 

btw liczyles koszt produkcji 30-35 ton z ha, razem plus cena za transport do odbiorcy?

Jaki przychod bylby przy takiej wydajonosci? skrobia powiedzmy 18-19 %?

 

Kolejna sprawa odnosnie suszy. ten rok jest odmienny od poprzedniego.

W poprzednim rekordy zboz i rzpeaku, w tym roku bedzie bardzo slabo

Ziemniaki wczesne ladnie plonowaly ale... im pozniejsze tym coraz gorzej... tak samo jak z qq

Zwlaszcza ze na skrobie sadzisz dopiero w maju, zeby przymrozki ominac, a kopiesz jak najpozniej, zeby jak najwieksze byly...

Edytowano przez ikcomas
1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie nie liczyłem ale muszę udać się do znajomego, wziąć kartkę i na spokojnie to policzyć. Sadzi od lat i mu to wychodzi. Generalnie jak już coś to nie będę robił tego sam tylko z kolegą żeby połączyć siły i logistykę a więc areał razy dwa minimum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, ikcomas napisał:

Jaki najlepszy byłby poplon pod ziemniaki? I jak teraz je desykować? Tylko mechanicznie? Dikwat można dostać w Czechach tak z ulicy czy wymagają zaświadczenia? Może @przem by coś wiedział na ten temat?

kiedyś czytałem artykuł o poplonach pod ziemniak, to najlepszy plon był po facelii.

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, też tak myślałem bo facelia rozluźnia glebę. Do tego mam w tym roku posianą na ziarno tylko zbiór jeszcze niepewny bo jak się zachwaści to talerzówka a nie kombajn.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przemysłowe wysoko nawożone i dobrze chronione tak łatwo nie uschną. To nie uprawa przydomowa jadalnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To żeby utrzymać do końca sierpnia nacinę to ile zabiegów na zarazę trzeba zrobić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się